Bilmek istediğin her şeye ulaş

MVC ile 'models''de yer almak üzere, klasik Ado.net (Ado.net entity framework değil) kullanabilir miyim?

kullanabilirsem nasıl?Düzenle
Denemedim ama bu bağlantıya (stackoverflow.com/questions/6694098/usin... ) göre mümkün görünüyor. İlk yanıttaki kodu deneyebilirsin.
  • Paylaş
İstediğin class ı tutabilirsin. Hiç farketmez. Poco tipleri vs. dışında yapılandırdığın durumda yapılamayacak birşey yok.
  • Paylaş
Kullanılır ama gereksiz. .Net MVC alt yapısına pek uymuyor bence. Linqtosql kullanılmalı. Klasik ado.net kullanılacaksa .Net MVC yapısı kullanmaman daha mantıklı kaçıyor bana sorarsan eğer. Neden dersen ado.net te yine linqtosql class yapısını oluşturmalısın çünkü .Net MVC model ağırlıklı bir yapı. Sadece zaman kaybı olacaktır.
  • Paylaş
5

Victor Tomaili, Modelleri her şekilde oluşturmak gerek zaten. Data katmanında ne kullandığın pek farketmiyor. Kimisine göre ado.net daha kolay kimisine göre daha zor. Kimisi daha performanslı kullanır kimisi kullanamaz. Göreceli bir durum söz konusu.

Kadircebel, hız performansları konusunda şu şekilde gitmekte. Ado.NET>LinqToSql>EntityFramework - yalnız bunlar kullanıcının farkedeceği veya yazılımcının farkedeceği hızlar değil. hepsinin arasında milisaniye oynuyor. önemli olan kullandığınız platformun hangisinde daha iyi performans sergilediğidir. sizin ado.net kullanarak yapacağınız birçok performans olayını zaten linqToSql ve Entityframework kendisi yapıyor. neden manuel yapmak isteyebilirim ki?

Victor Tomaili, Mesele birbirine olan performans farkı değil :) sen o performansın hakkını ne kadar veriyorsun dur. Ado.net ile öyle bi kod yazarsın ki performans yerlerde ve entity ile 100 kat daha hızlıdır. Yada tam tersi :) Entity ile yapılamayacak birşey söyleyeyim. Joinlerler olan bir sql sorgusundan yada view den dönen verileri entityden ulaşmak. Bunun için mesela Dapper ile SqlStringBuilder kullanmak daha mantıklı geliyor bana.

Victor Tomaili, SqlStringBuilder derken öyle .net te bulunan değil :) bizim kullandığımız bir tane var. FluenSql =>
github.com/volkanceylan/serenity.fluents...

Kadircebel, anladım o kısım daha mantıklı gelebilir de. sonuçta belirttiğin şeyler zaten .net frameworkte alt yapısı olan şeyler. ben linqtosql veya entityframework kullanırken klasik sql sorgusu yazma ihtiyacı duymadım bu zamana kadar çünkü zaten altyapıda sql statement lar var. ado.net te yazarken en basidinden, illaki connection kullanacaksın illaki connectionları kullandıktan sonra kapatıp,boşaltıcaksın. ve büyük bir projede olduğunu düşün, application pool problemi yaşayacaksın. hani bence boşuna bir zaman kaybı. zaten ortada çok güzel bir yapı var :) tartışmak yersiz sonuçta her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

371 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt