Bilmek istediğin her şeye ulaş

MySQL varken hem de lisans ücreti yokken, MSSQL tercih edilmesinin sebepleri nelerdir?

Her ikisinin de kendine göre avantajları vardır. MySQL benim bildiğim kadarı ile daha hızlıdır ve bu performans anlamında önemli bir avantaj. Ancak işin sadece performans konusuna bakmak bence yetersizdir. Bunun yanı sıra güvenlik, kullanım kolaylığı, kurulum, raporlama ve bunlara benzer bir çok açıdan verdikleri destekleri incelemek gerekebilir net bir yanıt verebilmek için.

MySQL konusunda çok fazla bilgim olmadığı için detaylı bilgi veremem ancak lisans ve ücret konusunda şunu söyleyebilirim ki MSSQL lisans ücreti yüksek olmasına rağmen, .NET tabanlı projelerde tüm proje genelinde maliyetlerinizi değerlendirdiğinizde cebinizden çıkacak para miktarı çok olmasına rağmen, tüm sistemi kodlamanız, sistemi kurmanız, büyütebilmeniz gibi açılardan daha kolay kullanımlı olduğunu söylemek mümkündür. Güvenlik açısından sağlamdır ve bu özelliklerin hemen hepsi ürünün içindedir, yani ekstra önlemler almanız ya da ek kod yazmanız çoğunlukla gerekmez. Buna tak kullan gibi bakabiliriz çok kabaca.. Geliştirilen araçlar birbirleri ile uyumludur.

Daha pahalı bir sistem olmasına rağmen başınız muhtemelen daha az ağrır. Tabi MySQL tarafında tüm bunları ayrıca incelemek ve değerlendirmek gerekir net bir kıyaslama yapabilmek için.
  • Paylaş
2

Unluckypod, bir açıdan düşünüldüğünde anlattıklarınızdan, maliyetli olmasına rağmen bir noktada artık mssql in bir gereklilik olduğundan bahsetmek, böyle bir yorum yapmak yanlış olmaz sanırım değil mi?

Hakan Köse, Benim fikrimce Mssql sağlam ve scalable. Ancak mysql tarafında çok bilgim olmadığı için tam bir kıyaslama yapamıyorum malesef...

MSSQL kullanan bir developer için development maliyeti sıfırdır. Sql Express ile geliştirme maliyetiniz hiç yok. Hatta Sql Express'i projenizin yayınlandığı sunucuda da kullanabilirsiniz. Yanılmıyorsam en son SqlExpress ile 8GB'a kadar veri saklayabiliyordunuz ücretsiz. Daha fazlası için lisanslı olan Sql Server'a geçmeniz gerekiyor. 8GB'lık bir veritabanı büyüklüğü de standart bir web ajansının onlarca orta ölçekli web projelerinin veritabanı için fazlasıyla yeterli. Ortada "big data" ile çalışılan bir durum olmadıkça.

Ayrıca Microsoft'un "Biz Spark" programı çerçevesinde işletmelere ücretsiz sunduğu lisanslar var. Bunlar içinde Sql Server standart ya da üzeri sürümü de var diye hatırlıyorum. Yani bir süre bu desteği de alıyorsunuz.

Bu yüzden MySql ve MsSql karşılaştırması yapılırken ücretli/ücretsiz konusundaki bir karşılaştırma bence önemini yitirdi.

Eğer sıfırdan kendiniz bir sunucu kuruyorsanız belki o zaman karşılaşacağınız bir konu olabiliyor lisanslama. Bu da başlangıç için Sql Express ile başlanıp daha sonra Biz Spark programı çerçevesinde diğer destekleri arkanıza aldığınızda ne zaman lisans almaya ihtiyaç duyarsınız gerçekten bir zaman biçemiyorum.


Freelance developerlar ya da web ajanslarında yazılım evlerinde yapılan orta ölçekli işler için SqlExpress kurulu bir server fazlasıyla yeterli.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1110 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt