Bilmek istediğin her şeye ulaş

n11, gittigidiyor ve sahibinden gibi sitelerdeki kendi dükkan ürünlerimi xml veya excel olarak kaydedip herhangi bir internet sitesine yüklenebilen bir sistem nasıl oluşturabilirim?

1. Bu oluşturacağınız xml veya excel dosyasını yükleyeceğiniz herhangi bir internet sitesi size bu özelliği sağlıyor mu? Yani içeri aktarma (import). Hayır tüm işlemler manuel yapılıyor bu sitelerde diyorsanız imkansız sadece zaman alır diyebilirim.

2. Dükkan ürünlerinizin bulunduğu siteler size herhangi bir formatta (xml, excel, json vb.) ürünlerinizi dışarı aktarmanızı sağlıyor mu?

Sağlamadığını varsayarsak öncelikle her site için dükkanınız altında çıkan ürünlerin detaylarını, site üzerinden alıp kaydedecek bir bot yazdırmanız gerekir. Tabi bu sitelerde böyle bir girişim için herhangi bir güvenlik önlemi alınmadığını varsayıyorum. Yeni site eğer toplu ürün kaydetmek için bir yapıya sahipse sizin de diğer sitelerden alacağınız veriyi bu yapıya göre oluşturmanız gerek.

Yeni sitede böyle bir olanak yoksa, her bir site için yine ayrı ayrı kayıt girecek bot yazmanız gerekebilir. Yine burada güvenlik engeli çıkabilir karşınıza. Ayrıca girilen kayıtlarda oluşacak hataları da göze almanız gerekir.

Sonuç olarak imkansız olmayabilir ama yapılmaya değer mi? Tartışılır. . .
  • Paylaş
3

Mesut Baran, yorumunuz için teşekkürler... gittigidiyor , n11 ve sahibinden ürün özelliklerini xml ve excel olarak kaydetme imkanı sağlıyor. Ancak sitelerin xml lerinin her biri içerikte farklı özelliklere ve kalıplara sahip.(çünkü her sitede farklı katagori isimleri ve alt dalları mevcut) Standart bir özelliğe sahip değiller.Bu yüzden her siteden ürünleri çektiğimiz xmlleri siteme entegre edebilmek için (n11,gg sahibinden vs...) ayrı ayrı yazılımmı yazmamız gerekecek?

Irfan Bahadır, Elinizde veriler bir veritabanı sayılacak şekilde hazır bu durumda. Basit bir örnekle n11 veya sahibinden'den aldığınız veriyi bu programda işleyeceksiniz. Zaten aşağı yukarı gerekli olanlar, ürün gurupları, ürün açıklamaları, özellikleri, adet, beden vs. vs. gibidir diye tahmin ediyorum. Sizin yazılımınızın işi, bu farklı xml dosyalarından alınan verileri yeniden düzenleyip aynı başlıkta toplamak olur. İşin bu boyutuna ulaştıktan sonra zaten yüklenecek sitenin istediği kalıpta yeni xml dosyaları oluşturmakta çok sorun olmaz. Yani tek bir yazılım işinizi görebilir.

Kadir Öztürk, Merhaba, Sitede dolaşırken bu konu dikkatimi çekti ve bir soru sormak istiyorum. gg sitesinde satış yapmaktayım fakat ikinci bir dükkan açarak burdaki ürünleri oraya aktarmak istiyorum. Fakat gg sistemi sadece içe aktarım yapmamıza onay vermektedir. Var olan satıştaki ürünlerimi nasıl dışa aktarım yapabiliri. Ürünlerin hepsi aynı kategride yer almaktadır.

Bunun için hazırlanmış uygulamalar var. ilgileniyorsan hala eğer yardımcı olabilirim.
  • Paylaş
1

Fatih Tas, merhaba bu uygulamalar nelerdir

N11,GittiGidiyor gibi e-ticaret sitelerinden Web Service API ile Excel'e tüm siparişleri ve detaylarını,Excel'deki güncel fiyatları web sitesine gönderme gibi ya da istenilen işlem ne ise ona göre Entegrasyon Modülleri hazırlayabilirim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

361 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt