Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nafaka nasıl belirlenir? Kuralları ve ölçüleri nelerdir?

Çocuğa iştirak (bakım) nafakası ödenmesi anne ve babanın her ikisine de ait olan bakma sorumluluğundan dolayı (MK182/II, c2) kendine velayet verilmemiş tarafın yükümlülüğüdür. Ödeyecek kişinin ve çocuğun bırakıldığı tarafın mali gücü ve çocuğun ihtiyaçlarına (eski hayat standardına da) bakılır. Mali gücü olmayan (çalışamayacak durumda ve başka geliri yok) iştirak nafakası ödemez.(MK 182/II c.2). İştirak nafakası kararla birlikte ödenmeye başlanır. Kural olarak çocuk ergin olana dek devam eder. Ancak ergin olmasına rağmen eğitimine devam ediyorsa,eğitimi bitene dek nafaka devam eder.(MK328/II)

Yoksulluk nafakası ,boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek taraf,kusuru daha ağır olmamak şaertıyla diğer taraftan mali gücuü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir.(MK175/I)
Şartları:
-yoksulluğa düşecek eşin talep etmesi
-talep eden eşin kusursuz ya da daha az kusurlu olması
-takdir edilecek nafakanın,ödeyecek eşin mali gücü ile orantılı olması

Hakim kararıyla toptan veya irat şeklinde ödenir. Yukarıdan da çıkacağı üzre miktara hakim,mali güç ve ihtiyaç orantısıyla karar verir.
  • Paylaş

Ayrıntılı cevaba bu linkten ulaşabilirsiniz:

inploid.com/post/nafaka-cesitleri/

  • Paylaş

İştirak Nafakası: Çocuklar için ise “iştirak nafakası” vardır. Yani eşler arasında bu tedbir ve yoksulluk nafakası olmasa bile, çocuğun büyüyüp topluma katılması için gereken masrafları karşılamak adına, iki tarafın da katıldığı nafaka ödenir. Hakim, taraflardan birinin bunu ödeyememe durumu olduğunu takdir ederse, tek taraflı olarak, örneğin sadece babanın ya da sadece annenin bu masrafları karşılamasına karar verebilir. Tabii tarafların yine mali durumuna göre bu kararı verir.


Tedbir Nafakası:
Mahkeme açıldığı zaman kadını korumak adına daha çok kadına, ama tabii genel olarak durumu kötü olan tarafa bir “tedbir nafakası”na hükmolunur. Eğer kadın dava açmışsa, bazen erkek kızar ve ödeme yapmak istemez, onu kendine muhtaç kılmaya çalışır. İşte bu tedbir nafakası bu sebeple önemlidir. Boşanma davası süresince, yani karar kesinleşinceye kadar bu nafaka sürer.

Yoksulluk Nafakası: Boşanmayla birlikte hakim, bu tedbir nafakasının “yoksulluk nafakası”na dönüşmesini sağlar. Bu dönüşüm yapılırken dosya tamamlanmıştır zaten. Varolan duruma göre nafaka miktarının eksiltilmesine ya da artırılmasına karar verilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1820 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt