Bilmek istediğin her şeye ulaş

Namaz nasıl kılınır?

Gönlünden geliyorsa, yürekden istiyorsan kılacaksın, yoksa kendini hiç zorlama...
  • Paylaş
Namaz hissedilerek kılınır; huşu ve hudu içinde ve hayvani kalıpları aşarak;  kemâl-i edeble, kemerbeste-i ubudiyet içinde; O ne kadar büyük, ben ne kadar küçüğüm; O ne kadar sonsuz, ben ne kadar sıfırım duyguları içinde; hiçbir şey çaldırmadan kılınır namaz!  "Namazın seni kılmasına izin vererek" kılınır namaz!!

mumsema.com%2fnamazla-ilgili-yazilar%2f5...
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Trans halinde ki arınma hissiyatını çok iyi ifade etmişsiniz.

Tadil-i erkana göre kıldın mı tamam olur. Yeterki sen tadil-i erkan ı öğrenmeye bak. Huşu içinde kılmayı ve ürpertiyi de hissetmeyi bil. Bak nasıl zevk alarak kılıyorsun namazı o zaman.
  • Paylaş
Ben kelime kökenlerinin esrarengiz ve gerçeğe yaklaştıran bir yapısı olduğunu ve neyin nasıl düşünülmesi ve nasıl yapılması gerektiğine bir ufuk açtığını düşünerek bu konuda bir şeyler demek isterim.

Kuran'da "namaz" kelimesi geçmez hatta namaza çağrı olarak bildiğimiz ezanda bile "namaz" kelimesi geçmez, Kuran'da ve ezanda "Salât" ve "Salâh" kelimesi geçer bunun türkçesi "bağlantı, temas" gibi bir karşılığı olduğunu, "Namaz"ın farsça tercümesi olarak dilimizde kullandığımızı bilmemiz lazım artık.

Ayrıca "kılmak" demek "yapmak" da demektir.

Yani "namaz kılmak" dediğimiz "bağlantı yapmak", "temas yapmak" gibi bişeydir bu. İsterseniz "namaz kılmak" da diyebilirsiniz yani farketmez ben sadece olayın kelime olarak boyutunu açıklamak istedim.

Yaratanıza doğru inanç duyanın gönülle ve beden olarak yaptığı bişeydir bu nasıl olduğunu diğer cevaplarda görebilirsin Örn; Nurcandemir (@nurcandemir) , Rukiye (@hindiba) ve Saklu Bilig (@saklubilig) nasıl olduğuyla ilgili bence doğru cevapları vermişler.

Yani bu sadece şeklen birşey değil sanki yaratanın karşındaymış gibi gönülden ve hissedilerek yapılan bişey. Bence çok önemli birşey.
  • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, Tabuların üstesinden ancak bireysel öğrenimle gelinebileceğinin güzel bir yorumu olmuş. Teşekkürler.

Balık, aynen bireysel öğrenim veya deneyim önemli bu hususta, eyvallah

Bunu buradan mı öğreneceksin yani?
  • Paylaş
Sığ manasini mi soruyorun, derin manasini mi..........
bu da bir ayettir.
sığ manasında namazını 5 vakit inancınla, gonlunle kıl olmustur, derin manasi ise yerine getirmen gereken sorumluluk ve yukumluluklerindir...
(buyuklerine, akranlarina, kucuklerine, kendine ve allah'a karsi)...
  • Paylaş
Hangi vakit namazını soruyorsun?
  • Paylaş
Sabah namazı için:eogretmen.com/sabah_namazi.htm
  • Paylaş
Namazın nasıl kılındığını anlatan çok kitap ve internet sitesi var ama hakkını vererek huşu içinde kılınmalı hissederek aceleye getirmeden.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

693 Görüntülenme10 Takipçi9 Yanıt