Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nano tekstil nedir?

Tekstil endüstrisindeki bir devrimdir. Bu teknolojide nano malzemeler kullanılarak, daha önce hayal bile edemediğimiz, çeşitli fonksiyonlara sahip kumaşlar elde edilir.

Tekstil

Mesela suyu itme özelliğiyle üzerine bir bardak meyve suyu dökülen pantolonun kirlenmesine engel olunabilir. Yakın gelecekte bu alanda daha büyük gelişmeler bekleniyor. tişört üzerindeki nano sensörler ile kalp atışlarımız, vücut ısımız ve kan şekerimiz düzenli olarak kontrol edilecek, istenmeyen bir durum olduğunda da, bizleri, ya da kablosuz bir hatla doktorumuzu haberdar edebilecek.
.
Çorap ipliğinin, gümüş nano parçacıkları ile katkılandırılması, çorap içerisinde bakteri ve mikrop barınmasını, dolayısıyla kokmasını önelyecek.

Tekstil

Bu gelişmenin savaş alanlarına da büyük katkısı var. Yaralanan askere ait bütün bilgileri, kablosuz hatla merkeze bildirebilecek ve kısa süre içerisinde, gerekli müdahalenin yapılmasına olanak sağlayacak... Ayrıca üniforma, gerektiğinde çok sert bir zırha dönüşebileceği gibi, askerin gereksinim duyacağı enerjiyi de güneşten sağlayabilecek. Dediğim gibi, devrim adeta.

Tekstil
  • Paylaş