Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nargile nasıl hazırlanır?

Malzemeler
 • Nargile
 • Kömür
 • Alüminyum folyo
 • Tütün
 • Su
Yapılışı
 1. Şişeye su doldurun. Tavsiyelerden yola çıkarak soğuk su koyun. Hatta içine 3-4 tane de buz atın. Ama çok doldurmayın. Ser borusu denen şişenin içine giren boru 1-2 cm suyun içinde kalmalı.
 2. Marpucu ser üzerindeki özel yuvasına koyun. Bunu yaparken marpucun etrafını iyice kontrol edin ve hava almasını engelleyin (Mesela, marpuç bir kağıt ile sarılabilir).
 3. Ser (nargilenin ana gövdesi) ucuna parmağınızı kapatarak marpucunuzdan hava çekmeye çalışınız. Bu durumda hava gelmemesi gerekir. Eğer suda kabarcık oluşuyor, yani hava geliyor ise, ser ucu borusu veya ser’in şişeye girdiği kısmı kontrol edin. Bir de tabi marpucun ser’e girdiği yuvayı kontrol edin. Gerekirse zorlamadan biraz daha sıkıştırın.
 4. Tütünü küçük parçalara ayırıp kesinlikle bastırmadan lüle içerisine koyun. (Bastırmayın, bu çok önemli!) Lüleye konacak tütün, seviye itibarı ile lüle üst seviyesini geçmemelidir. Ayrıca özel harmanları da dağınık koyabilirsiniz. Onlar hafif ıslak oldukları için birbirine yapışık gibidir ufak parçalar halinde koyabilirsiniz.
 5. Tütün konulan lülenin üzerini, kenarlarına taşacak büyüklükte alüminyum folyo ile kapatın. Alüminyum folyoyu, hava almayacak şekilde lülenin kenarına sıvazlayın. (Alüminyum folyonun kalın olanını tercih ediniz.) Ama ince bulup da sakın 2 kat olarak sarmayın. O zaman tütün çok geç yanar.
 6. Alüminyum folyoyu maşa ucundaki tel veya başka sivri bir cisimle şekilde görüldüğü gibi delin.
 7. Lüleyi, ser'in uç kısmına, hava almayacak şekilde takın.
 8. Nargile kömürünüzü yakın. Kömürünüz tutuştuktan sonra ocağınızı kapatıp 3 veya 5 dakika ocağın üzerinde bekletin. Kömürünüzün dış yüzeyi beyaz hale gelince, şekilde görüldüğü gibi lülenin üzerine yerleştirin.
 9. Başlangıçta 3 parça kömür koyun. Kömürler küçülüp yeni kömür koymanız gerektiğinde 2 parça kömürle idare edebilirsiniz.
 10. Kömürünüzü, lülenin üzerine koyduktan üç beş dakika sonra içmeye başlayabilirsiniz. Nargilenizin tam verime ulaşması 10 ila 15 dakikayı bulabilir.
 • Paylaş