Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nargile Türkiye dışındaki ülkelerde kullanılıyor mu ve varsa hangi ülkeler? İlk nargile kim tarafından nasıl bulunmuş?

Nargile, ilk olarak Hintliler tarafından keşfedilmiştir.Hindistan cevizinin kabuğu yakıldıktan sonra içine soktukları bir kamışla içmeye başlamışlardır. Nargile kelimesi ise Farsçadan geliyor. Hindistan cevizi anlamına gelen 'Nargil' kelimesinden gelmiştir.

Nargile

Zamanla Hindistan cevizinden başka alternatifler bulmuşlardır.Kabakla aynı işlemi yapmışlardır.Daha sonra kullananların sayısı arttıkça porselen ve bronzdan yapılmaya başlanmıştır.Daha sonra cam ve gümüş gövdeli nargileler ortaya çıkmıştır.İlk olarak Hindistan da ortaya çıkan nargile daha sonra İranlılar ve Osmanlılara geçmiştir.Nargile daha çok doğu kültüründe olan bir ögedir.Batı kültüründe birden çok marpuçludur. (Marpuç:Dumanı şişeden alan ve ağza ulaştıran bölümdür.) 
  • Paylaş
Almanya ve Fransa' da çook olmasıyla beraber diğer Avrupa ülkeleri ve Amerika'da da çok içiliyor. Onun dışında zaten söylememize gerek olmayan; Suriye, İran, Mısır,Yemen,Katar vs.. vs... diye gidiyor. İlk Nargileyi Hintliler buluyor ama zamanla İranlılar ve oradan da Osmanlı'ya geliyor. Osmanlıya geldikten sonra şu an günümüzdeki nargile şeklini alıyor..
  • Paylaş
Özellikle arap ülkelerinde çok kullanılır. Ben Suriyeye gittiğim dönemlerde bir düğünde şuna şahit oldum ; Damatın elinde bir nargile , gelinin elinde başka bir nargile kadınlı erkekli yaklaşık düğündekilerin yüzde 90 ının elinde nargile... Yiyorlar içiyorlar tüttürüyorlar ve göbek atıyorlar... Hayatın bir parçası anlayacağınız :))
  • Paylaş
Avrupa'da gerçekten çok sevildiğine şahit oldum.İspanya'da yaşadığım dönemde evimde kendi nargilem vardı ve sık sık arkadaşlarıma yapardım.Çoğu kişinin evinde nargile olduğunu ama bunu dekor olarak kullandıklarını fark ettim.Bunun üzerine büyük bir cafede nargile satışlarına başlamıştık,büyük ilgi gördü.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1573 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları