Bilmek istediğin her şeye ulaş

NASA neden uzay araştırmaları ile ilgili güvenilen tek kurum konumunda? Amerika dışında bir ülkenin gelişmiş araştırmaları olamaz mı?

Rusya, İran gibi ülkelerde de gelişmiş uzay araştırmalarının olduğunu biliyoruz.Düzenle
NASA diğer kurumlara oranla hep "beş adım" ileridedir. Tabiri caizse NASA icat eder, diğerleri de bu icadı çözmeye çalışır. NASA'nın neden farklı olduğunu anlamamız için yaptıklarına bir bakalım:
  • Öncelikle günümüzde bilimsel araştırmalara en çok yatırım yapan ülke ABD ve NASA, ABD'nin bir numaralı bilim kurumu.
  • Yakın zamanda göğüs muayenesi oldunuz mu? Hubble Uzay Teleskobu için geliştirilen algoritmalar, mamografi alanında daha sağlıklı görüntüler elde edilmesini sağladı. Kendinizi doğal bir afetin ortasında buldunuz mu? NASA’nın konuşlanabilir radyo anteni alanında kaydettiği ilerlemeler sayesinde, Katrina Kasırgası ve 2010 Haiti depremi sonrasında acil iletişimler güvenilir biçimde sağlanabildi. Terörle savaş halinde misiniz? Diğer gezegenlerde yaşam izi bulmak için havayı koklayan minyatür sensörler, bu gezegendeki patlayıcıları ve kimyasal maddeleri tespit eden el cihazlarının geliştirilmesini sağladı. NASA’nın kullandığı teknolojiler, kendilerine Dünya’da da yer bulabiliyor. Hepsi alanında ilk!
  • NASA, insanlığın bilgi ufkunu genişletiyor. Uzay istasyonuna yeni sabitlenen Alfa Manyetik Spektrometre, tüm maddenin toplamına ve evrene dair yeni bilgiler edinilmesine yardımcı oluyor. Hubble halihazırda, fizik ve matematiğin merkezindeki Big Bang, kara delikler, nötrinolar ve kara enerji gibi konularda bilgimizi katbekat artırdı. Uzay görevleri büyük ölçüde güneş enerjisine dayandığından, NASA güneş akülerini geliştirmeye çalışıyor ve bu da bir gün ABD’nin petrol bağımlılığına çare olabilir. Bu alandaki çalışmalar da alanında ilk!
  • Siyasi bir yönü de var. Cumhuriyetçilerin başkan adayı Newt Gingrich “NASA artık sahneden çekilmeli ve özel sektörün önünü açmalı” demişti.
  • Kablosuz elektronik aletlerden otomobillerdeki hava yastığına kadar günlük hayatta kullandığımız teknolojiler NASA mühendislerinden çıkmadır!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

231 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları