Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nasıl 3 boyutlu görürüz?

Nasıl 3 boyutlu görürüz?
Göz açıklığıyla sağlanan ve iki farklı gözün algıladığı görüntünün beyinde üst üste bindirilmesi, bu sayede derinliğin algılanabilmesi hadisesi.

Bir gözünüzü kapatırsanız, bu şekilde bir ipliği bir iğne deliğinden geçirmenin ne kadar zor olduğunu herkes fark etmiştir hayatında.

Tek cepheye arasındaki göz açıklığı ile bakabilen ve bakamayan hayvanlarda hangi özelliklerin üstün olduğunu inceleyerek de mesele anlaşılabilir. Genellikle derinliği algılaması çok önemli ise hayvanın öndedir gözleri ve göz açıklığı vardır, derinlikten ziyade daha geniş neredeyse 360 derecelik bir görüş ihtiyacı varsa, yanlardadır gözler. Yani sürekli avlanma korkusu yaşayan ve gözleri kafasının sağında solunda olan canlılar olsaydık, burnumuzun önünü kafamızı eğmeden belki çok iyi göremeyecektik lakin, tam ense hizası hariç belki 330 derecelik bir açıyla arkamızı da görebilecektik.

Köpekbalıkları mesela, bütün balıklarda olduğu gibi çepecevre daha çok görme ihtiyacı var, ancak süratle çok ileriden avına saldırması gerekiyor, son anda kıvrak manevra yapan her avı kaçırıyor, derinlik ve tam cephe görüşü sıkıntılı... O da bu eksiğini canlıların yaydığı elektriği algılayan burun üstünde organla, ve keskin koku duyusuyla gidermeye çalışıyor. Bir an için aynı yeteneklerin bizde de olduğunu düşünün, gözleriniz kapalı lakin yanınıza yaklaşanın elektriğini havada alıyor ve kabaca yerini tahmin ediyorsunuz, her kişiyi kokusundan 100 metreden tanıyorsunuz.

Dürbünlerin teleskoplardan farklı olarak iki ayrı mercek sistemi ile görüntü sağlama mantığı da aynı... Göze gelen iki görüntünün yine doğal özellikten istifade ile beyinde 3 boyutlu olarak birleştirilmesine imkan sağlaması. Eski ordularda, -hatırlarsınız Atatürk ün de böyle bir fotoğraf var, bakış açıklığını iyice arttıran değişik dürbünler de vardı, daha çok açıklık, daha uzak mesafelerde daha çok derinlik hissi demek;

Teknoloji
  • Paylaş
rüntüdeki derinlik hissine “stereoskopik görüntüleme” veya “3-boyutlu görüntüleme” denir. 3D filmler, ekrandaki bir çift geleneksel 2D görüntünün gözlerimize ayrı ayrı sunulması prensibine dayanır. Görüntülerden birinin sağ, diğerinin sol gözümüze sunulması için gözlükler aracılık eder. Bu sayede gerçek hayatta 2 gözümüzün objeleri hafifçe farklı perspektiften görmeleri taklit edilmiş olur
  • Paylaş