Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nasıl bir üniversite hayal ediyorsunuz?

Üniversitenin, kendi laboratuvarlarında yapmış olduğu deneyler ile elde ettiği geniş bir makale arşivi olmalı. Her öğrenci gözlem yapabilmeyi, bilgiyi doğrudan öğrenmeyi ve öğrendiği bilgiyi akademik bir şekilde yayınlayabilmeyi öğrenmeli. Üniversitenin öğretmesi gereken ilk şey bu olmalı.


Kesinlikle geniş bir kütüphanesi olmalı ve öğrencileri okumaya teşvik edecek etkinlikler düzenlenmeli. Seçilen kulüpler bir prosedürden ibaret kalmamalı. Öğrencilere nasıl organize olunacağını, nasıl etkinlik yapılıp, idare edileceği öğretilmeli. Edebiyat kulübü, başarılı yazarları, araştırmacıları üniversiteye davet edip, konuk öğretmen olarak ders vermelerini ya da bir ders boyunca sohbet etmelerini sağlayabilmeli.


Öğrencilerin zaman geçirebileceği, geniş yeşillik ve ağaçlık bir bahçesi olmalı. Üniversite doğal ortamdan taviz vermeden, teknoloji ile dengeli bir şekilde çalışabilmeli. Öğrencilerin duyarlı olabileceği, geniş düşünebileceği ve aklını hurafeler ile sınırlayamayacağı bir seviyeye gelmeleri sağlanmalı.


Cinsel eğitim dersi verilmeli, korunma yöntemleri anlatılmalı ve bu yolla bulaşabilecek hastalıklardan da söz edilmeli. Sık sık öğrencilerin toplumsal yapı üzerine hazırladığı ütopya ve distopyalar arşivlenmeli. Grup çalışmaları arttırılmalı, takım olarak çalışmanın faydaları anlatılmalı.


Öğrencilere sadece bulundukları küçük alanlarda değil, uluslar arası alanda girişimler yapacak cesaret ve cesaretin ardından gelecek girişimlere fon sağlanmalı. Anlık çözümler yerine kalıtsal çözümler üretmeleri belirtilmeli. Problemlerin sadece şimdiki zamanda çözülmeleri değil, gelecek zamanda oluşabilecek problemlerinde önlemleri alınarak çözülmesi gerektiği öğretilmeli.


Öğrencinin bilgisi sınavlar ile sınanmamalı ve bu yol ile test edilmemeli. Öğrenci eğitim aldığı alanda, o alanda iş yapan firmalar ile çalışmalı, oralarda staj yapmalı, oralardan aldığı firma değerlendirmesi ile bilgisi sınanmalı.


Çalışkan bireyler yetiştirmeli, anın tadını çıkarabilecek kişiler yaratmalı Üniversite.


Bir üniversiteden beklenti epey çok olmalı, ve o seviyeye gelmiş biri bir üniversitenin beklentilerini karşılayacak kadar iyi olamayacağını bilecek kadar akıllı olmalı. Eğer bir bilgi istiyorsanız, ona kendiniz ulaşın, iyi bir eğitim istiyorsanız kendi eğitmeniniz kendiniz olun. İyi bir kitap okumak istiyorsanız onu siz yazın.


Lou Andreas'ın sevdiğim bir sözü vardı;

"Dünya sana hediye sunmaz, inan bana. Eğer bir yaşam istiyorsan, çal onu."

  • Paylaş
1

Hakan Köse, Harika bir yanıt olmuş, tebrikler.

Bilimsel bilgiye erişmeyi,Takım oyununu,Teknolojiyi kullanmayı öğretmeli. Yazılıdan çok görsel ve uygulamalı eğitime dayanmalıdır. Yani özetle; bir balığı havada, fil'i suda, kuşu kara'da yeteneklerini test etmek yerine. Kendi ortamlarında geliştirip, uygun alanda uzmanlaşmalarını sağlamak daha mantıklı.Yoksa balığı uçamıyor diye, fil'i yüzemiyor diye, kuşu tırmanamıyor diye değerlendirip köşeye atarak bir yere varılamadığını görmeleri gerek artık.
  • Paylaş
Marmara üniversitesi
  • Paylaş
Kütüphanesi 24 saat açık, araştırmaya okumaya bakmaya dşünmeye elverişli bir ortam hayal ediyorum...
  • Paylaş
2

Tailchute, İtü kütüphanesi 24 saat açık tek devlet üniversitesi kütüphanesidir.

Cem Deyupoğulları, Ne güzel...maalesef adanadayım ve böyle bir imkana sahip olamayacağımı biliyorum :(...bölgesel gençlik çalıştayında da en çok üzerine durdugum konuydu...Umarım gerçekleşir ..

Öğrencilerini bir şirketin çalışanı olmaktan cok kendi ısını kurması icin teşvik eden her acıdan ulaşılabilir, ogrenci merkezli bir üniversite
  • Paylaş
Yöksüz, rektörünü kendi seçebilen, yönetimde söz sahibi, 24 saat canlı, aktiviteleri ve araştırmalarıyla kendini ispatlamış, vs vs vs çok şey istiyoruz heralde zaten bizden geçti
  • Paylaş
Lise gibi olmaıp herşey ile donanımlı uygulamalı bir üniversite.
Fakat şimdi üniversitedeyim anlıyorumki imkansızı istiyormuşum
  • Paylaş
Hocası olmayan
  • Paylaş
Derslerden ziyade sosyalliğin önemli oldugu bi üniversite.İnsanın gencliğini yaşayabilecegi bi yer :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2813 Görüntülenme17 Takipçi10 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Nasıl bir okul hayal ediyorsunuz?