Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan beyninde 100 milyar nöron olduğu nasıl hesaplanmıştır?

Beyin merkezi sinir sisteminin elemanıdır. Vücuttaki en önemli organlardan biri beyindir. İnsan beyninin 100 milyardan fazla nöron içerdiği ve bu nöronların her biri diğer nöronların binlercesiyle bağ yapar. 2009 yılında yapılan bir araştırmada beyinde 89 milyar nöron hücresi olduğu hesaplanmıştır. Beyindeki nöron sayısını bulmak için;
  • Birinci yöntem beyni komple olarak ele alıp nöron sayısını çıkartmak değil, ufak bir bölümünü ele alarak nöron sayısını hesaplamaktır. Bu sayede beyin hacminin geri kalanı da tahmin edilerek totalde var olan sinir hücreleri hesaplanmıştır. Ancak daha sonra yapılan araştırmalarda beynin her bölgesindeki nöron yoğunluğunun aynı olmadığı anlaşılmıştır. Örneğin cerebellum merkezi sinir sisteminde nöronların yarısını içerir ancak hacim olarak beynin hacminin yarısından daha az kısmını kapsar.

İnsan Anatomisi
  • Diğer bir yöntem, bir bölgedeki yoğun olan nöronları boyama yöntemi kullanarak belirgin hale getirmektir. Ancak bu yöntem ile görünmeyen yüzlerce nöron olabilir. Boyanmayan bu nöronlar yanlış sayıma neden olabilir.
İnsan Anatomisi

  • Bu yöntemlerden daha iyi ve kesin bir yöntem geliştirilmiş ve 2009 yılında 86 milyar nöron bulunduğuna varılmıştır. Bu yöntem, beyin içindeki hücrelerin homojen bir çorba haline getirilmesine dayanmaktadır. Beyin hücrelerinin membranını eritilir, hücre çekirdeklerinin sayısını ölçülür. Bu yöntemin en büyük avantajı, beynin bir bölümünde nöronların sayısını sayarak, farklı beyin bölgelerinde daha fazla veya daha az yoğun olarak paketlenmiş nöronların toplam nöron sayısında hata yaratmasını engellemektir.
  • Paylaş