Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nasıl ki kullanılan cisimler hurdaya çıkarılıyor, Internet'te de veriler hurdaya çıkarılacak mı?

Lüzumlu olduğu kadar lüzumsuz bir sürü veri üretiliyor. Zamanla bu veriler dünyaya yük olmaya başlayabilir çünkü saklanmaları için elektrik enerjisi kullanılıyor. Ayrıca depo birimlerinin de belli periyotlarla yenilenmesi gerekiyor. İleride bu verilerin depolandığı ve ömrünün sonuna gelmiş diskleri hurdaya çıkarmayı azaltmak için verileri mi hurdaya çıkaracaklar?Düzenle
İnternet'de belediyeden bahsediyor gibi "onlar" diyemiyoruz ne yazık ki. İşin komiği İnternet'e bağlanan tüm cihazlar da hem veri kaynağı hem de tüketicisi. Siz verilerinizi hurdaya çıkartırsanız ki ne anlama geleceğini hayal edemiyorum, en az bir kullanıcı verileri hurdaya çıkartmış olacak. Bilginin evrimine baktığımızda görüyoruz ki eskimiş bilgiler hurdaya çıkmıyor, geçerliliklerini kaybediyorlar ama antika statüsü kazanıp bilim adamları yerine bilim tarihçilerinin malzemesi oluyorlar. Buna veri olarak baktığımızda ise o veriye ihtiyaç duymayan ana dağıtıcı, a makinesinden o verileri silse bile ağdaki başka başka bilgisayarlara kopyalanmış oluyorlar. Ben İnternet'deki verilerin bir gün kaybolabileceklerinden oldukça şüpheliyim.
  • Paylaş
Günümüzde katı donanımlar kullanıldığından bu tür problemler gözlemlenmektedir ama biyolojik bilgisayarlar ve benzeri yapıda farklı veya sıvı donanımlar ile mevcut dünyadaki bütün veri depolama kapasitemizi tek bir yedekleme bilgisayarı geçebilir. Yani aslında bilim dünyasının depolama sorunu yok sadece ne zaman üretilecek ve ne zaman piyasaya sürülecek sorularını cevaplamak gerekiyor.

Veri boyutu büyüdükçe asıl problemlerden biri de bu bilgiyi işlemekte karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayar bilimleri bu konuda Büyük Veri (Big Data) adı altında yüksek lisans programları sunmaktadır. 2020 gibi ülkemizde de Büyük Veri daha yoğun şekilde kullanılacaktır. Çünkü; internet projesi yapalım dedindiğinde her 10 kişiden 7'sinin aklına e-ticaret sitesi yapalım sol üst köşeye kuş resmi koyarız bu da bizim inavasyonumuz olur mantığı ile hareket ediyor.

Bu kadar çok ürün ve hizmet servisi çıktısı üreten firma dikey şekilde artan veri sağlayıcı olarak piyasada arayışlarını sürdürecektir. Şimdiden Büyük Veri üzerine Ar-Ge yapınız ve bu alanda birşeyler üretmeye çalışsınız böylece, Türk firmalar yabancı çözümlere yönelmek zorunda kalmaz.

Saygılar.
  • Paylaş
Son zamanlarda seo uyumlu makaleler ile google de yükselmek için başlatılan yarış ve sadece anahtar kelime kullanılarak kime yazdırıldığı önemsenmeyen yanlış bilgilerle dolu bu makalelerin bilgi çöplüğünden farksız ve daha tehlikeli olduğunu , internette gün gectikçe yanlış bilgilerin yayılıp insanların dağarcığına yerlestiğini düşünüyorum. Bu nedenle google nin bir sonraki hamlesinin bu çöplüğü temizlemesi olduğunu umuyor ve de tahmin ediyorum.
  • Paylaş
Çıkıyor da. Şu an elinde 2012 den kalma mail ya da farklı dataların verileri, şu an zaten hurda olmuş durumda :)
  • Paylaş