Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nasıl kolay hamile kalınır?

Gebeliğe karar verildiğinde çiftler genelde her korunmasız ilişki sonrasında gebelik beklentisine girmektedir. Ancak kadınlar ayın her günü hazırda bir yumurta bekletmezler. Kadınların herhangi bir ayda gebe kalma olasılıkları %20-25 arasındadır. Menstrüasyon döngüsü içinde kadınların en gebelik şansının yüksek olduğu zamanlar vardır. Her ay düzenli olarak ( ortalama 28 günde bir) regl olan bir kadının regl bitiminden 14. Günlerinden itibaren yumurtlama (ovulasyon) zamanıdır. Hamilelik olasılığını artırmak için‚ yumurtlamanın beklendiği dönemde iki günde bir ilişkiye girilmesi önerilir. Yumurtanın ömrü ortalama 18 saat, spermin ise 5 gündür. Bu nedenle yumurta geldiğinde spermin hazır olması gebeliğin şansını artırmaktadır.

Ancak regl dönemi 28 gün olmayıp, 26,30,32 günde bir gerçekleşen kadınlarda olabilir. Onlarda şu şekilde ovulasyonuna en yakın zamanı bulabilirler; Regl olduğu günden diğer ay olduğu güne kadar sayıp, bu günden 14 gün çıkardığı zaman yumurtlama dönemini bulur. Regl her ay düzensiz gerçekleşiyorsa her hafta düzenli olarak en az iki defa ilişkiye girilmelidir.

Sabah erken saatlerde ilişkiye girmek gebelik şansını artırır. Boşalmanın olmadığı geceyi takip eden sabah erkeğin sperm düzeyleri en yüksek sayıdadır. Bunun dışında beslenmenin düzenliliği, vitamin alımı, sigara, alkol ve kafein tüketiminin azalması gereklidir. Sperm sağlılığı, kadınlar için yumurtanın sağlıklı gelişimi bunlara bağlıdır.
Kullanılan ilaçlar varsa bunların etkileri gebe kalmayı engelleyen, hormonları baskılayan türden olabilir. Doktora danışılarak ilaç tüketiminin yapılması gereklidir.

İlişkinin pozisyonu vajinanın doğal duruşu açısından da çok önemlidir. Vajinanın spermlerin rahim içine doğru ilerleyebilmesi için uygun pozisyonda durması gerekir. Erkeğin üstte olduğu durumda kadının kalçaları altına bir yastık yerleştirerek pelvisini yükseltmesi spermlerin doğru yönde ilerlemelerine yardımcı olur. İlişki sonrası erkek 1-2 dakika geri çekilmemeli, kadın ise 20-30 dakika yatar pozisyonda kalmalıdır.

Bu düzenli ilişkiye girme, belli tarihlerin ilişki için ayrılması çiftlerde stres yaratır orgazm olmayı engelleyebilir. Bu nedenle çiftlerin bu durumu stres yaratmadan kendilerini şartlamadan yapmaları gereklidir.

Hiç bir sorun olmadığı halde gebeliğin uzun zaman gerçekleşmediği durumlarda olabilir. En iyi tedaviyi doktorlar verecektir. Kadın doğum uzmanlarına görünmenizi öneririm.
  • Paylaş
Sizde bir problem yoksa hiç uğraşmadan eşinizi değiştirin derim; zamandan ve paradan kazanma açısından faydasını kesin göreceğinize 1ê500 bahsine girerim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

450 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt