Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nasıl pedagog olunur?

Pedagog olmak isteyenlerin çocuk gelişimi ve çocuk psikolojisi bölümlerinden eğitim alması gerekir. İyi bir pedagog olmak isteniyorsa yüksek lisans veya master alanlarında da pedagoji seçilmelidir. Lisans bölümü psikoloji veya psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanından okunarak yüksek lisansı çocuk psikolojisi üzerine yapabilirsiniz. Aynı zamanda iyi bir pedagog olmak isterseniz çocukları sadece kitaptan değil gerçek ortamdan gözleyerek öğrenmelisiniz.
  • Paylaş
Pedagoji çocuk ve yönetmek sözcüklerinin birleşiminden türemiştir. Pedagog ise çocuğunuzun zihinsel, sosyal, duygusal gelişim ve ruh sağlığı uzmanıdır. Pedagoglar çocuklar bir çok sorunuyla ilgili gidilebilecek uzmanlardır.

Pedagog olabilmek için öncelikle üniversite sınavına girerek rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünü kazanmak gereklidir. Bu bölümün puanları yüksek ve iş alanı oldukça geniş ve iyi bir bölümdür. Türkiye'de pedagog yetiştiren çocuk psikolojisi, gelişimi ve eğitimi bölümü yok. Bu nedenle iyi bir pedagog olmak isteyenler hem psikoloji, hem de gelişim ve eğitim alanından mezun olmalı veya bu alanlarda yüksek lisans yapmış olmalıdır. Sadece psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olup, çocuk psikoloji ve eğitimi alanında yüksek lisans yapmadan yeterli bir pedagog olmak mümkün değildir.

  1. Eğitim pedagojisi: Eğitimde doğru stratejilerin uygulanması ile ilgilenir.
  2. Orthopedagoji: Problemli çocuklar ve onların davranışları ile ilgilenir.
  3. Transkültürelpedagoji: Kültürel etkenlerin çocuk davranışları üzerinde yansımaları ile ilgilenir.
  4. Antropedagoji: Pedagojik açıdan dikkate değer, tarihteki örnek şahsiyetlerin durumlarını inceler ve günümüz ile karşılaştırmalı veri alışverişi yapar.
  • Paylaş
Pedagog olmak isteyenlerin çocuk gelişimi ve çocuk psikolojisi bölümlerinden eğitim aalması gerekir.iyi bir pedagog olmak istenıyorsa yükssek lşsans veya master alanlarında da pedagoji seçilmelidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

22233 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt