Bilmek istediğin her şeye ulaş

Uykusuz nasıl çalışılır?

Eğer soruda ulaşılmak istenen nokta akademik çalışmalar ise, uykusuz çalışma bütün yazarların dediği gibi nafile bir eylem. Akademik çalışma da uykusuzluğu yenmenin tek yolu zamanın da çalışarak alt yapıyı sağlam tutup son gün şöyle bir bakıp yatıp uyumak. Tüm hayatım boyunca hic bir ders için uykusuz kalmadım buna değecek ders olduğunu da düşünmüyorum. Zamanın da çalışıp bu işi bitirmek lazım uykusuz kalmak çözüm degil.

Bunun haricinde de iş amaciyla çok uykusu kaldim, bu konu da şunu tavsiye edebilirim eğer o gün sabaha kadar calisacaksaniz. Mümkünse mesai arkadaşınız plsun. Twitter, Facebook,Skype gibi sosyal alanları kapatin, 2 saatte bir 20 dakika derin nefes egzersizleri yapın. Arada meyve ve tüketin ama az olsun, sabah hiç uyumadan işinize devam edebilirsiniz.

Haydin golay gele :)
  • Paylaş
Bu konu uzerine uzun arastirmalar yapmis biri olarak sunu soyleyebilirim,uykusuz calisilir ama o calisma ne kadar verimli olur tartisilir. Gozlerinizin 18 20 saat acik durmasi calismanizi verimli bi sekilde sonuclandirmaz.lakin gozleriniz acik olsada beyniniz uyur.giderek algilarinizi kaybedersiniz.sonra konsantrasyon eksikligi baslar.bi saatten sonra okudugunuz seyi onlarca kez okur ama bos bos bakarsiniz.ekrana kitlenirsiniz 5 dk sonra Lan ben napiyorum diyerek irkilirsiniz. Bu boylece surup gider. Ayrica bu is kahveyle,red bull la olmaz. Onlar sizi max bir iki saat ayakta tutar. Pek bir etkisi olmaz. Ben gecen sinav doneminde Modiwake adinda bir ilac kullandim( *siz doktora danismadan kullanmayin !) 32 saat uykusuz kaldim. Film nerde koptu hatirlamiyorum. Uyandigimda calistigim konularin kucuk bir kismini hatirliyordum :)
  • Paylaş
Sanılanın aksine, uykusuzluğun zihin açıcı etkileri de bulunmaktadır. Dünya üzerinde ben de dahil birçok kişi, bu etkilerden faydalanarak uykusuz çalışmanın daha verimli olduğunu düşünüyor. Moral ve motivasyonunuz yüksekse, bu etkiye bir de kafeinin zihin açıcı etkisini ekleyip, uykusuz çok verimli çalışabilirsiniz. Ancak moral ve motivasyonunuz düşükse, gözleriniz "uykuuu" diye bağırıyorsa, ne kadar kahve içseniz de verimli çalışamazsınız.

Uykusuzken verimli çalışabilmek için en önemli nokta: uykuyu sevmemek.
  • Paylaş
Alternatif yaşam tarzım olduğu için alternatif belkide çok duymadığınız belkide " Olur mu öyle şey hasta eder " , " tamamen saçmalık " diyebilceğiniz türden birşey . Sağlık olarak ne kadar doğru tartışılır fakat bana birşey olmadı .
Çözüm önerim Kahveyi burundan çekmek. Yanlış duymadınız . Kuru kahveyi burundan çekerek direk kana karışmasını sağlayarak çok uzun ve dinç çalışılabiliyor.
Ayrıca kahve içerek kola içerek kolayı kahveyle karıştırmak ve daha birçok bilindik yöntemleri kullanmıştım . Zaten uykusuzluk büyük problem ve zaten sağlıksız.
Ve söyleyeceğim birşey daha Türk kahvesi içtim çok dinç oldum yada sade kahve içtim uykum kaçtı diye bir söylem olamaz . Amerikan filmlerindeki o kahve gibi ayıltıcı etkisi yoktur. Bizzat denedim .
  • Paylaş
Uykusuz çalışmaktansa 2-3 saat bile olsa ara ara uyumak iyi bir çözümdür. İnsan iyice uykusu geldiğinde 2-3 saat derin bir uyku çekerse, sanki 6-8 saat uyumuş gibi etki sağlar.

Zaten insan vücudu ilginç bir şekilde kendini adapte eder. 1-2 hafta boyunca 2-3 saatlik uykularla çalışmıştım. Her şey gayet normalmiş gibi ilerliyor. Stres ya da zorunluluk kaynağı ortadan kalkınca, bir iki gün sonra o bütün yorgunluk acısını çıkarıyor, vücut tüm yorgunluğu kusuyor, 1-2 hafta sürüyor her şeyin geçmesi..

Sürekli uykusuzlukta ise ikinci günün gündüzü ilginç bir şekilde zinde ve enerjik geçer, ikinci gün öğleden sonra muazzam bir baş ağrısı başlar, ne içerseniz için ikinci gün gecesi ve sonrası, dikkat konsantrasyon kaybı, zaman atlamaları gibi kısa unutkanlık hayale dalma durumları başlar.

Dediğim gibi 2-3 saat uyku yeter, sanki 6-8 saat uzun bir uyku çekmiş gibi geri dönüşü olur.
  • Paylaş
Bu konuyla ilgili geçenlerde bir yazı okumuştum paylaşıyorum. Yapılan işe göre değişen miktarda uyku ile devam edilebiliyor.

lifehacker.com/how-long-to-nap-for-the-biggest-brain-benefits-1251546669
  • Paylaş
Uykusuz çalışmak insan verimini oldukça düşürdüğü gerçek ancak bazı şartlarda insanlar uyumaya bile vakit olmadan çalışmak zorunda kalabiliyorlar.Bu durumlarda kafein içeren içecekler tabi ki tercih sebebi,çünkü kafein sinir sistemini tetikliyor ve uykuyu kaçırıyor.Kola ile neskafenin içinde olduğu karışımlar oldukça uyku kaçırıcı.Yiyecek olarak fındık ve ya fıstık içeren çikolatalar ve bol karbonhidratlı yiyecekler uykusuz çalışmak için uygun yiyecekler..
  • Paylaş
Herkesin bildiği kahve ve koladan farklı olarak önerebileceğim şeyler,portakal suyu içmek ve hareketsiz durmamak.Mesela yarım saat çalıştıktan sonra ayağa kalkıp bir süre hareket edilmeli.Sıcakta daha çok uyku geleceğinden bulunulan yerin ısısı düşürülmeli.Ama en önemlisi kendimizi ders çalışmaya şartlamak,insan beyni her şeyden güçlüdür.
  • Paylaş
Her gün yaptığım gibi... Daha açık örneği; Bu yorumu 05: 42'de yazıyorum ve bugün işe gideceğim. : )
  • Paylaş
Modafinil iyide ama hangi marka aldigniz önemli. Sakin Generica markasindan almayin. Dün aldim 90 lira bosuna para verdim. 2 tane 100mg hap almama ragmen, 5 dakika sonra uyudum. Genericaya email yazdim bidaha gözüme görükmeyin diye, artik boykot size dedim.
  • Paylaş