Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nasreddin Hoca kimdir?

Nasreddin Hoca
Türk fıkralarının bilge kahramanı olan Nasreddin Hoca, 1208'de Sivrihisar'da doğdu. İyi bir eğitim almıştır. İmamlık, müftülük, kadılık ve öğretmenlik yapmıştır. 1284'te Akşehir'de vefat etmiştir.

Nasreddin Hoca, eşeğin üzerine ters binmiş minyatürle karikatürize edilir ki bu bir Nasreddin Hoca fıkrasına dayanır. Fıkraları hazırcevap, bilgece sözlerden oluşur. Ders verici niteliktedir (didaktik) . Fıkraları aile, komşuluk, dostluk gibi toplumsal meselelere ışık tutacak niteliktedir. Adına birçok fıkra yazılan Nasreddin Hoca'nın fıkraları birçok yazar tarafından derlenip kitap haline getirilmiştir. Eflatun Cem Güney'in Nasreddin Hoca üzerine bir kitabı da vardır. (Okumak için: tr.scribd.com/doc/157840074/Eflatun-Cem... )

Geniş bir coğrafyaya yayınlan Nasreddin Hoca anlatıları Batı dünyasında da incelenmiş ve çevirisi yapılmıştır. Bunlar arasında Pierre Mille´in Nasreddin et son épouse adlı kitabı, Edmonde Savussey´in La Litterature Populaire Turque adlı eserindeki Nasreddin Hoca bölümü, Jean Paul Carnier´in Nasreddin Hoca et ses Histoires Turques adlı eserleri vardır.

Nasreddin Hoca
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

255 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Nasreddin Hoca gerçekten yaşamış mıdır?

  • Nasreddin Hoca gerçek biri midir?

  • Nasreddin Hoca gerçek midir?

  • Nasreddin Hoca gerçekten yaşamış biri mi?