Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nastran programı hangi alanlarda kullanılır?

  • Bu program 1960 yılında MSC şirketi tarafından NASA'nın yapısal analizlerinin çözülmesi amacı ile devlet desteği ile geliştirilmiş.
  • Genellikle mühendislik alanında kullanılmaktadır.
  • Bu program; mühendislerin yaptıkları tasarımları hayata geçirmeden önce yani üretim aşamasına geçirmeden önce bilgisayar ortamında gerçek şartlardaki kuvvetler uygulanarak parçaları yada sistemleri test etmelerini sağlıyor.
  • 30 yılı aşkın süredir uçak ve uzay sanayisinde, savunma sanayide, otomotiv de ağır sanayi makinelerde, tıbbi cihaz ve ürünlerinde tercih edilen bir mühendislik analiz yazılımıdır.

                  Bilgisayar Programları
                   Bilgisayar Programları
            Bilgisayar Programları
  • Paylaş
Temel olarak sonlu elemanlar analizi tabanlidir. Muadili ansys tir.

İçerisindeki farkli modüller sayesinde mukavemet, carpisma, dusme, akis, termal analizler gibi muhendislikte cok onemli olan problemlerin cozumunde kullanilir.
  • Paylaş
Bir ürünün, bilgisayar destekli tasarım (CAD) programlarında üç boyutlu tasarımı oluşturuluduktan sonra; bu ürünün kullanımdaki gerçek şartlara uyum gösterip gösteremeyeceğini ya da ne tür davranışlar göstereceğini gözlemleyebilmek için bu üç boyutlu model 'analiz programları' dye tabir edilen programlara alınır (import edilir) Bu programların menüsünde gerçek şartlara uygun (ya da yakın) şartların model üzerinde oluşturulabilmesi için seçenekler vardır. Kullanıcı; menülerden, bunları model üzerine işler, şartları sağlar ve yine aynı program içerisinde 'analize verir', çıkan sonuçları değerlenderir ve üç boyutlu modeli yapan ekibe geri bildirimde bulunur.

Tabii hep üç boyutlu ifadesi geçti ama mühendislik çözümleri gereği yapılması gereken bazı kabuller vardır. Bazı üç boyutlu modeller, çözümde iki boyutlu kabul edilirler. Yoksa bunları çözmek için süper bilgisayarlar gerekir ya da bir bilgisayarın bunları çözmesi abartılacak kadar uzun zaman alır. Bu da üretimden tutun da ürünün ortaya çıkması, pazarlanması gibi piyasa şartlarına hiç mi hiç uygun değildir.
Uzun sözün kısası, Nastran böyle bir analiz programıdır.

Aslında Nastran arka planda kodları işleyip, hesaplamaları yaparken; kullanım kolaylığı açısından bir arayüz programı olan Patran'ı kullanırsınız.

Yeni versiyonları nasıldır bilemem ama benim kullandığım 2005 sürümünde Nastran ve Patran'ı aynı bilgisayara kurmak gerekiyordu.

Burada arkadaşların belirttiği gibi Anysis de buna muadil bir programdır. Ayrıca projeye uygun olarak, Adams, Marc gibi programları saymak mümkün. Bu programların adları zamanla değişiyor ya da yazılım firmaları bunları birleştiriyor.
Katı cisim mekaniğinden, akışkanlar mekaniğine kadar çeşitli kullanım alanları olabiliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1432 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt