Bilmek istediğin her şeye ulaş

Native uygulamalar mı daha hızlı çalışır .NET uygulamalar mı? Neden?

Bununla ilgili br makale okumuştum hemen paylaşıyorum. Ve eminim ki sorunun cevabını burada bulacaksın.

webmonkey.com%2f2010%2f08%2fhow-do-nativ...'>webmonkey.com/2010/08/how-do-native-apps-and-web-apps-compare/
  • Paylaş
.NET hakkında çok fikrim olmasa da native uygulama yaptım.

Ancak bence buradaki "hızlı çalışma" terimi uygulamanın yazılış şekline çok çok bağlıdır. Genel olarak yazılım sektöründe de böyle olduğunu biliyorum.

Örneğin Twitter gibi büyük şirketler bile uygulamalarının belirli bir kısmını farklı bir dil ve yapı oluşturarak hızlandırabileceklerini farkediyorlar. Yani kodlamanın kalitesi ve geliştirilmesi daha ön plana çıkıyor.

  • Paylaş
Merhaba,

Native uygulama derken neyi kastettiğini anlamak biraz zor, windows işletim sistemi dışında da .NET platformu çalıştığı için platforma göre native tanımı değişebilir. Çoğu sistemde C++ native sayılabilir, fakat ruby, perl gibi farklı diller sistemde yine runtime gerektirebilir.

.NET ortamında C#, VB.NET, IronPython gibi kaynak kodlar CIL diline dönüştürüşür ve CLR tarafından makina kodu seviyesinde çalıştırılır, bu katmanlar nedeniyle performans tabi ki biraz farkediyor.

Özet olarak şunu söyleyebilirim, benchmark testlerine bakarsak tabi ki arada farklar çıkar, fakat bu kullanıcı tarafından hissedilebilecek seviye değil artık. Kullandığımız bilgisayarlar bu tarz ufak farkları hissettirmeyecek kadar hızlılar artık, burada geliştirme ortamında kolaylıklar ve hızlı kod geliştirmek daha önemli kriter haline geliyor artık.

  • Paylaş