Bilmek istediğin her şeye ulaş

Navigasyon cihazı nasıl çalışır, ne için kullanılır?

Navigasyon cihazları, GPS (Global Positioning System) dediğimiz küresel konumlandırma sistemi ile çalışır. Dünyanın etrafında olan uydulardan en az 4 tanesine bağlanması dünya üzerindeki tam yerin saptanması adına yeterlidir. Fakat cihazlarınızda bu bilgiye bakacak olursanız 7 veya 9 uyduya bağlandığını göreceksiniz. Dünyanın çevresindeki GPS uyduları birbirleriyle sürekli iletişim halindedir ve ortak bir saat tutarlar. Bu uydulardan bizim cihazımıza gelen sinyallerin ulaşma süreleri ve hızları bilindiği için hangi uyduya ne kadar uzaklıkta olduğumuz da bilinir ve bu sayede dünya üzerindeki yerimiz tespit edilir.
NavigasyonNavigasyon

Aracımızda veya telefonumuzda olan navigasyon cihazını tam olarak haritadaki yerimizi belirleme veya gideceğimiz bir adres için bulunduğumuz noktadan tarif almak için kullanabiliriz. GPS uyduları sadece konum bilgisini cihaza gönderir. Harita bilgisi cihazın kendisinde yüklü olmalıdır. Cihaz bu iki bilgiyi eşleştirerek ekranında tam nerede olduğunuzu gösterir. Bu sebepten yeni yolları kullanabilmek ve daha doğru adres tarifleri almak adına cihazın haritaları düzenli olarak güncellenmelidir. Eğer aracınızda navigasyon kullanıyorsanız bu güncellemeler genellikle ücretli olarak yapılır. Telefonunuz google haritalarını kullandığı için navigasyon uygulaması açıldığı zaman wi-fi veya 3G üzerinden bu haritaları yükler.
  • Paylaş
Bora hocam, koordinatlar nasıl cevrilir. mantigi nedir?

ornek: x=35.215345 y=26.25545
ise son rakamlarini birer arttirsam/azaltsam kaç metre değisir konum?
  • Paylaş
1

Bora, Dünya üzerindeki kordinatlar kuzey ve güney olarak bulunduğumuz noktanın ekvator ile yaptığı açı ile doğu ve batı olarak Londra'da bulunan Greenwich 0 noktası ile yaptığı açıdır. Dünyanın şeklinden dolayı her bölge için sabit bir rakam verilemez. Kabaca ekvatorda bir derece 111km civarına karşılık düşer. Kuzey veya güney kutbuna doğru gittikçe bu mesafeler azalır. Ekvator için hesaplayacak olursak verdiğiniz örnekteki son rakamı değiştirmek, 11 cm gibi bir kaymaya neden olacaktır. (111000 x 10^-6 = 0.11m = 11cm)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

931 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları