Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nazi ve neo-nazi arasındaki farklar nelerdir?

Adolf Hitler Alman başbakanı, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi kurucusu ve lideridir. 1933 yılında Almanya başbakanı olmuştur.

Naziler

Dünya savaşından sonra Hitler, Almanya'da ortaya çıkan krizle güç kazandılar.
Yeniden kurulan ekonomi, ordunun silahlanması ve faşist rejim ile Hitler'in dış politikası saldırgan bir yapıya büründü. Bunun sonucu olarak polonyaya saldırıldı ve Avrupanın büyük bir bölümünü istila etti.
Rusya'nın desteği ile ABD'nin de savaşa girmesi ile Alman ordusu geriledi ve müttefikler de berline girince 3. imparatorluk tarih oldu. Bu ırkçılık sonucunda meydana gelen bu savaşta 11 milyon kişi hayatını kaybetti, bunların yaklaşık 6 milyonu museviydi. 2. Dünya savaşında toplam hayatını kaybeden kişi sayısı ise 62 milyondur.

Savaşın son günlerinde Berlin Rusya'nın Kızıl Ordu'su tarafından istila edilince; Hitler, eşi Eva Braun ile Berlin'deki yeraltı sığınağında intihar etti. Cesetlerin Kızılordu tarafından yok edildiği tahmin ediliyor.

Hitler ölmeden önce yazdırdığı vasiyetneme;

Almanya bütün milletler için bir tehlike olan Yahudiler ve Bolşevizm ile savaşmaktan asla vazgeçmemelidir. Almanya'nın geleceği buna bağlıdır dedi. Özel Vasiyeti ise, tüm hayatı boyunca edindiği sanat eserleriyle doğduğu şehir olan Linz'de bir müze kurulmasını arzu etti. Tüm şahsi mallarını partiye bırakıyordu eğer partisi kalmamışssa devlete bırakılmasını istemişti.


Nazi kelimesi, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin
ideolojisini benimseyen kişi ya da kurumlara verilen genel isimdir. Nazi
Partisinin Almanca adı, NSDAP Nationalsozialistische Deutsche
Arbeiterpartei 'dır.
"Nazi" kelimesi, köken olarak "National" ve "Socialism" kelimelerinden meydana gelmektedir.


Naziler

Neo nazi ise 2. Dünya Savaşından sonra ortaya çıkan bir terimdir. Kendileri ve kendi ait oldukları ırk, millet, grup, renk dışında herkese düşmanca bakmaktadırlar. Naziler kadar güçlü bir ideolojiye sahip değildirler, daha çok işsiz-güçsüz, serseri gençlerin oluşturduğu bu gruplar özellikle yabancılar üzerinde şiddet eylemleri uygularlar.

Naziler

Bu gruplar SS (SchutzScahaffel, Hitler’in korumaları için kullanılan tabir), swastika (gamalı haç), Nazi kartalı, kuru kafa ve demir haç (iron cross) gibi sembol ve sloganları kullanırlar ve sokaka, duvarlara bu şekilleri işlerler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1636 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt