Bilmek istediğin her şeye ulaş

Nazilerin yahudi düşmanlığının sebepleri neler olabilir?

Bu nedenlerden ilki etnik "ari ırk" takıntısıdır.

Hitler ile çevresindekiler saf Alman ırkından olmayanları ikinci, üçüncü sınıf insan olarak görme eğilimindeydiler. Bu yüzden "ari ırk" elde etmek için insan haraları kurmaya kadar işi ileri götürdüler.

Hitler iktidarı döneminde eğer “klonlama”yöntemi geliştirilmiş olsaydı, hiç küşku yok ki kitle halinde klonlamayla Alman nüfusunu çoğaltma yoluna da giderdi. Ne var ki, klonlama yöntemi 1938 yılında henüz daha kıpırdanma halindeydi.

Gene bu yüzden Almanyada II. Dünya Savaşı sonuna kadar sadece Yahudiler değil, çingeneler ile öteki ırklardan olan bir çok kişi de kitle halindeyok edilmişlerdir.

Bu dönemde oldürüldüğüne kesin gözüyle bakılan 6.000.000 sivil kişi içinde Yahudi olmayanlar da vardı.

İkinci nedenin kaynağı ekonomikti.

I. Dünya Savaşı´nın Avrupa ülkelerinin Ekonomisine getirdiği yıkımı, Almanya´nın daha ağır hissettiğine inanan Hitler'in, yahudileri Alman Ekonomisinin çöküşünden sorumlu tutan söylemleri, özellikle orta sınıf ile alt gelir grubundaki Almanlar arasında kısa sürede geniş yankı buldu.

Hitler'in, birkaç patatese muhtaç hale gelen Alman ailelerini gördükçe, Yahudi nefretinin nasıl büyüdüğünü, yakın çevresine anlattığı da bu yakın çevresindeki insanların yazışma ile günlüklerinde de yer aldığı belirtiliyor.
  • Paylaş
Bu nedenlerin ilki ekonomiktir. 1940'larda Alman ekonomisinin büyük bir kısmı Yahudilerin elindeydi. Yalnız daha da önemli sebebi Hitler'in diktatörlük hayaliydi. Bütün diktatörlükler için halka karşısında birleşilecek ortak bir düşman sunulması gerekir ki bunun için o yıllarda Almanya'da Yahudiler biçilmiş kaftandı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

450 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları