Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden her çocuk soru çözemez?

Soruyu biraz daha açabilirseniz belki bir yorum getirebiliriz. Soru çözemez derken matematiksel yetersizlikten mi bahsediyoruz yoksa düzenli soru çözebilme alışkanlığı mı.
 • Paylaş
Her çocuk soru çözebilir. Çocuk aklı, beyni bilgiye açtır sünger gibi çeker gerekli, gereksiz ne kadar bilgi varsa. Bence anlatımda sıkıntı olabilir ya da çocuğun aklında soru canlanmayabilir daha basite indirip nesnelerle anlatılırsa kesin anlayacaktır. Hala anlamazsa dikkat dağınıklığı vardır ya da psikolojik bir sorun olabilir.
 • Paylaş
 1. Dikkat dağınıklığından muzdarip olabilir.
 2. Psikolojik sorunları olabilir.
 3. Zekası sorudaki değişkenlerin tümünü bir arada muhakeme etmesine yetmiyordur.
 4. Şımarıktır, çözmek istemiyorum dediğinde çözmemesine izin veriliyordur.
 5. Soruyu çözecek donanımı her ne nedenle olursa olsun edinmemiştir.
 • Paylaş
Her çocuğun zekası ve motivasyonu farklı olduğundandır. Tabii annesi, babası küçükken onun soru sormasını engellemişlerse bazı blokajlar da oluşmuş olabilir ve hatta çözülebilir yalnız o zaman da iyi bir pedagog ya da psikolog yardımcı olabilir ancak.
 • Paylaş
Doğru soruyu sormadığınız için. Her çocuk için doğru soru ve soruş biçimi farklıdır bence. Çözemediklerine değil, çözebildiklerini bulup onlara yoğunlaşmak gerek bence.
 • Paylaş
Akli dengesinde bir bozukluk olmayan her çocuk soru çözebilir. Yalnızca çözeceği alanda donanım sahibi olması gereklidir. Bunun için temelini sağlam oturtmalıdır.
 • Paylaş
HER ÇOCUĞUN BİLGİSİ AZ VE ÇALIŞMADIĞINDANDIR
 • Paylaş
Alt yapısı yoktur , çalışmıyordur ya da istemiyordur ilgisi ona yönelik değildir , ben herkesin üniversite mezunu olması gerektiği düşüncesine değilim mesela .
 • Paylaş
Bu, neden filler agaca tırmanamaz yada balıklar neden uçamaz demek gibi oluyor aslında
Uzun lafın kısası herkesin yetenegi farklıdır.Soru cözmek nefes almak gibi bi yetemek degildir. Tabi bu ne sorusu olduguna göre degişir.
 • Paylaş
Soru biraz dar kaldı sanirim
 • Paylaş
Kendi açımdan cevap vereyim; matematiği oldum olası sevemedim. Ha lisede bölüm seçene kadar -lise 1 hariç- her zaman da karneye 5 getirmiş insanım, üniversite sınavında deli gibi matematik neti çıkarmış insanım ama her zaman soru çözmeye, formül ezberlemeye de üşendim. Bana ne kardeşim niye ezberleyip onca formülü beynimi daha faydalı bilgilerle doldurmak varken niye formül? Gelişmiş ülkelerde -kuzey ülkeleri- formül ezberlemeyi geçtim, sınavlara formül getirmeye izin verilenler mi dersin, duvarlarda formüller asılı olan sınıflarda derse girenler mi dersin; onu da geçtim çoğu ülkede matematik sınavlarında daha küçük yaştan hesap makinesi kullanımına izin veriyorlar daha ilkokuldan. Şimdi üniversitede sınavlarda veriliyorsa veriliyor bölümden bölüme. Velhasıl bazı çocuklara hamallık olarak geliyor; misal bana matematiğin geldiği gibi. Ha deli gibi çözen arkadaşlarım yok muydu? Tabii vardı, ama elle yapmak yerine aynı işlemleri bıt bıt bıt bitirmek varken neden o kadar zahmet.

Ama ben de Sosyal Bilimler, Dil-Edebiyat ve İngilizce testlerini eğlenmek için çözüyordum mesela. Çünkü öğretmenlerin aksine ailem beni böyle şeyler yapmaya zorlamadı. Test çözmeyi AMAÇ olarak göstermediler. Bugün kaç tane soru çözdün diye saydırmadılar. E zevk aldığım konular da olunca oturup bir test kitabını eğlencesine bir günde bitirmişliğim bile olmuştur. : D Ama sonuçta bunlar kişiden kişiye göre değişir. : D
 • Paylaş
4

Şaman, Yani determinantını makineye aldırırız da o matriksi yazmak sonuçta yine el işi olacaktır. O nedenle temellerin öğrenilmesi şart. Sizin meslekte hani grameri şablon halinde yazabilirsiniz ama kelime hazinesi olmadan yine de cümle kurulamayacaktır gibi. Zaten matematik ve fizikte gerçekten çok az formül bilmek gerekir, konuyu hissedip anlamak ve en basit formülden gereken formülleri türetmekle yapılır o işler... O da ancak sevgiyle yapılabiliyor ki IQ ortalaması 87'ye düşmüş bir ülkede artık bilime olan sevginin de yok olmaya yüz tutmuş olduğunu görüyorum.

Portakallı Ördek, Ya tabii ki ben öğretilmesin, öğrenilmesin demiyorum. Çok uzak da değil daha 10 sene öncesinde bu kadar eğitim tekniği/yöntemi var iken ezber ezber ezber; ben ki mühendisliği, doktorluğu hedefleyen o küçük çocuk matematikten soğudum, nefret ettim. Hani matematik hariç her konuda zevkle soru çözerken bir matematikten soğumak insanı düşündürüyor saygıdeğer abim. :/

Portakallı Ördek, Kaldı ki arkadaş çevremde nerd/geek diye tabir edilen insanlardanım yani. İstemez miydim astrofizikçi olayım da büyük işler yapayım; ama soğuttular. Ha şöyle ya da böyle benim dediğim sebeplerden olmasa bile beni matematikten eğitim sistemimiz soğuttu.

Şaman, Neyse ki sistem şimdi emin ellerde :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

254 Görüntülenme12 Takipçi11 Yanıt