Bilmek istediğin her şeye ulaş

1.dünya savaşında Almanları model alalım dedik ve yenildik. 2.Dünya savaşından sonra dedik ki Küçük Amerika olacağız. Kapitalle gelen -izmi beceremedik.. Bu sefer biz Müslüman+Türküz dedik; kültürünü koruyan Japonlara döndük vs.. En son yanımızda AB varmış! Sizce MODEL olma sırası artık bizde değil mi?

Tabi arada şunu da ekleyelim.Avrupa olacağız dedik ve ne olacağımızın yanında ne olmayacağımızı da düşünmeye başladık.maşallah bir taşla iki tuş vuran bir ülkeyiz ya..aonra humeyni,pehlevi'ye iki tokat çakınca bizim "laikler" ile "muhazafakarlar" arasında kapışmalar başladı..biri "şeriat gelsin!" derken diğeri de "türkiye iran olmayacak" dedi...Allah'tan araya Malezya girdi de ortam yumuşadı..kafayı biraz yukarıya çevirdikki aaaaa "kömunistler " var..Eşitlikten ,Emekten bhsediyorlar.Tehlikeli kelimelerdi bunlar!Tabi ülkemizdeki 3bin komuniste karşı ülkede 30bin komunist karşıtı dernekler kuruldu ve böylece Sovyet dalgasını teğet geçtik hamd olsun!!Tabi ruhumuzun takımı hep Amerikaydı!Şayet komunism etkili olsa ,bu tüketim pazarı nasıl oluşacaktı!tehlikeliydi elbet!!Hoş daha KOMUNİZM ile ilgili bir cümle bilip de konuşanını görmedim! Hepsi bir ağızdan "tehlikeli" diyor ama neye diyor anlamadım.belki tehlikeli fakat tehlike ne bari onu soyleyin!..bu kadar koşuşturduk..aa koşuşturma şunu unutturdu bize..bölünecekmiydik?Yugoslavya mı olurduk?..............Amerikada kriz art arda patlıyor..caponların ekonomisi halen durgun seviyede..kuzey kore ile guney kore birbiriyle kapışıyor...sovyetler dağıldı..avrupalılar ha battı ha batacak..."model" olma sırası kimde ?
 • Paylaş
izmler den bağımsızdık önce.... en az 2 asırlık açık kapama stratejileriyli tüm izmlere uyum çabalarımız...model aldığımız Almanya aslında denge politikasının bi gereğiydi şimdi politik psikoloji çalışmaları kapitalizmin babası Amerikanın sosyalizme geçiş yaptığını iddia etmekte sıra sosyalizmde ama tabi anlı şanlı sosyalizm söylemleri değil post...izm ler diyebiliiz model ülke yine Amerika olacak bence ....fakat Avrupa uyum kılıfı içinde oluruz orası ayrı
 • Paylaş
model olma sırası bence bizden geçti artık taklit bir ülkeyiz.
 • Paylaş
kendimiz olalım yeter
 • Paylaş
ne idüğünü bilmeyenden bir model? hayır sıra yine bizde değil. biz denen şeyde sadece seyirci ve bir nevi güvende kalabiliyor uzun zamandır.misal: deprem olma olasılığı ile seyirci barışık yaşam. devşirmenlik ciddi birşey olsa gerek demek ki.
 • Paylaş
bizden olsa olsa fotomodel olur onada tipimiz müsait değil.
 • Paylaş
türkiye osmanlı'yı örnek almalı bence. çünkü abd bile osmanlı sistemi ile dünya devi oldu.
 • Paylaş
bu saatten sonra dünya üzerinde bir entegrasyona dahil olmadan varolma imkanı neredeyse yok gibi illa ki ipleri geri alıcaz dünya devi olucaz deniyorsa türkiyenin başlattığı sıfırdan oluşan bir ekonomik entegrasyon modeli ile (belki çok uzun yıllar sonra) dünya devleri arasına girilebilir ama daha çok fırın ekmek yemek lazım
 • Paylaş
Bizim yanlışımız işte burda oldu. Önceden avrupa asya ortadogu türkleri model alırken bazı etkenler sayesinde biz model almaya başladık.
 • Paylaş
ama arkadaşlar bilim insanı derseniz,dünyanın her yerinde her branştan başarılı insanımız var..sürtünme katsayısını sıfıra indirenden tutun da RAM i ihtiyacına göre otomatik artan pc ye kadar,kalp doktorumuzdan,inşaat muhendislerimize kadar süper adamlarımız var..işe,bu insanalrı ülkemizde tutmayı başarlamakla başlayabiliriz!!onlara bilim yapacakları laboratuar imkanları vererek,iyi maaş vererek ypabiliriz!!amerika,amerika olmuşsa eğer,tüm dunyadan topladığı bilim adamlarıyla olmuştur!!..enerji kaynaklarımız tüm dünyaya yetecek kadar çok!!bor,uranyum ve ve ve çok az kişinin bildiği CONTOİUM!şu an sadece CONTORİUMun ederi 220 trilyon dolar!!4 mevsime sahibiz ve iyi bir tarım politikasıyla kendi kendimize hayli hayli yeteriz!!!!ya şu helvayı neden yapmıyoruz???un var şeker var herşey var!! :(
 • Paylaş
he biz bu contoriumu satalım devlet tum vatandaslarına maas versın. bıde thoryum rezervlerımız var oda epey yeter bıze. radyum ha keza. bor dunya rezervının yuzde 70 ı. ohoooooo bu mılletın calısmasına gerek yok yaf. satıp satıp yesek 3. dunya savasına kadar hayda hayda gecınırız. :-)))))
 • Paylaş
69

Cem Deyupoğulları, abi gerçekten öle ama ya..araplarda bu petrol var..bizim değerler onalın 10bin katı kadar eder..ama ya devletimiz çok geri..ya da aksine pusuda bekliyor..son noktadan vuarcak tum dunyayı!

kasif, bunlar sehır efsanesı be kardesım. etmeyın eylemeyın yaf. dunyanın en haın devlet adamalrına bıle sahıp olsak en azındna kendı cıkarları ıcın gene degerlendırırler bu fırsatı. arapları gormuyonmu. hepsı satılmıs adı herıflerın. ama petrolu satıp satıp amerıkan bankalarında rezerv edıyorlar. halakda kırıntılarından para verıp ısyan etmemelerını saglıyorlar. halkı ozellıkle tembellıge alıstırıyorlarkı fazla dusunup eyleme gecmesımnler. bızdekılerde aynen oyle yapar. ama yok yok yok.bu aynı ulkuculerın ulkenın her tarafında gızlı sılah depoları oldugu. her turlu sılaha sahıp oldugumuz vs vs efsanesı gıbı bısey. ulkemızın gucude bellı sahıp olduklarıda. dedıklerının bır kısmınd ayuzde yuz haklısın. dunyada 4 mevsımınd eyasandıgı.gelenek olarak dunyanın en koklu medenıyetlerını kucaklayan bır cografyada yasıyoruz. kendınde olmasa bıle lojıstık konumu geregı tum enerjı kaynaklarının gecıs noktasındayız. ve herseydne onemlısı de turkuz. ben mıllyetcı yada ırkcı bı adam degılım ama turk olmanın sorumluluk demek olduguna ınanırım.turkler eneteresan bır mıllettır.

kasif, bılınen tarıhın her donemınde turkler bır sekıld evardı ve medenıyetlerın degısmesınd ehep basroldeydı. kavımler gocundede,cının dagılmasındada, cının devlet olmasındada, romanın yıkılmasındada, avrupanoın melezlesmesındede aran ırkının avrupanon barbar kavımlerıne galebe calmasındada hep ya turklerın tazyıkı yada dırek mudahlesı sozkonusudur.bu orneklerı anlatmakla bıtıremessın. buna ıster kader de ya da ne dersen de. ama ben yurtdısı tecrubelerımden bılıyorum. bugun ulkede adam gıbı bır ıkıtdar olsa. bu mılletde adam gıbı bır bırlık duygusuna sahıp olsa. ıstedıgı gun tum dunyayı sallar.

Cem Deyupoğulları, yok zaten devletimizin öyle bir planı olduğunu soylemedim..sadece öyle bir olasılığının var olduğunu söyledim.dilerim ki vadrdır..ve bunu milliyetçi bir aydından duymuştum..açıkçası ben milliyetçi falan değilim fakat bir çok milliyetçi arkadaşım ya da aile dostu olmuştur..çünkü biz objektif insanlarız..o da bahsetmişti..3bin kitap okumuş bu adamı ciddiye almamak olmazdı..bu yüzden paylaştım burada..

kasif, dunyanın her tarafında varlık mucadelesı vren tek mıllet bızım mılletımız. ama yokluktan ama caresızlıkten. ( burda turk derken bu ulkede yasayan ınsanalrı kastedıyorum he. ırkları umurumda degıl.) tum dunyaya yayılmısız. her cografyada turk ısadamalrı var. hıcbı sey yoksa bı kadın merakından farklı ulkeler eyerlesmıs bınlerce turk var. ahlaksızlassada, asımıle olmuyor bu adamlar. bunu yurtdısında halkın ıcınd edolasan herkes bılır. gıttıklerı yerd ebır sekıdle kendılerıne gore duzen kuruyorlar. kuramasalarda ya marjınal kalıyorlar yada aykırı davranıslar sergılıyorlar. dusunsene japonyada fatsalılar fatsa koyu kuruyor. erkekelrın hepsı turk kadınların hepsı japon.

kasif, turkler sınıf nedır bılmezler. bu sınıf ayrımı turkıyed ebı tek kurtlerın yasadııg bolgelerd ehakımdır. her turk bı sekılde ılerde daha ıyı yerlerde yer almaın telası ve kaygısındadır. bızımkıler hıc olmeyecekmıs gıbı calısır. ve gelecege bısey bırakmanın derdıne duserler.en dusugude en yuksegıde yonetıcı olma kaygısı tasır.

Cem Deyupoğulları, evet bunu duymuştum..fatsallılar dan biri gidiyor araaba parçalama işine..sonra tüm sulalesini alıyor falan....dünyanın her yerinde türk var evet..zaten ülkemize oaliblecek bi saldırıda beni en çok mutlu edecek durum bu..tüm ülkelerde isyan çıakr yemin ederim..ülkemiz için en hayırlsıı olsun..

kasif, bu ıyıdır kotudur demıyorum. ama bunca yılın karısıklıgına ve yıpratmasına ragmen bu ozellıklerı bu mıllet bı sekılde muhafaza edıyorsa. bence kullanması gereken en buyuk gucu budur. baska bır seye gerek yok. eterkı bu gucu bırlestırebılecek bır sıyası ırade ve bu ıradeyı onyargısız degerlendırebılecek bır mıllet halıne gelelım.

kasif, gerısı satılmıslık psıkolojısınden bı turlu kurtulamayan hezeyanların urunu.

kasif, ahand asoyluyorum bu maden deıgın seyelr rantabl bır sekılde cıkarılılabılıyorsa ve bu develtı yonetmeyenler onu cıkarmıyorsa, ya da degerlendırmıyorsa bunların hepsı serefsızdır, adıdır, satılmıstır, vatan haınıdır.yahu bu ulkeye her turlu yonetıcı geldı. hepsımı boyleydı bunların.

kasif, o zaman kıms ebırılerını suclamasın. bu kadar cok serefsızın yasadıgı bır ulkeden bı cacık olmaz.

Cem Deyupoğulları, maaelsef öyle..devlet malını yemeyen kerizdir diye bir atasozumuz bile var..halbuki biraz geniş düşüncceli olsak,kaynaklatın hepimizie mutlak surette yeteceğini gorebilitiz..

kasif, bu yetmeme hadısesı bılıncsız tuketımle ılgılı bır hadısedır cem.kaynakların yetıyor dedıgı doneme gore uretımımız kat kat fazladır. ama tuketım bunun cok daha fazla ustune cıkmıstır.

kasif, burada devletın bekasının mılletınd ebekası oldugunu unutturan kalvınıst ekonomı anlayısının cok buyuk etkısı vardır.

kasif, ınsanalr tuketım kolesı halıne getırılmıstır. bu bılınclı bır dezondormasyondur.

kasif, cındekı ekonomık sıkıntılarla ılgılı degeerlendırme yapan batılı bılım adamalrı cınde tuketımın hala yeterınce artmadıgını. ıc pazardakı tuketım artmadıkca cının ekonomısının cıkmaza gırecegını falan soyluyorlar. bunlar adı bılımadamları ıste.

Cem Deyupoğulları, kesinlikle..kapitalizme entegre etme çabasından başka birşey dğil maaelsef..hatta "kentleşme" kavramımın bile derininde kapitalizm yatar..

kasif, turkıyedede farklı bırsey yok aslına bakarsan. tek aacı kar halıne getırınce ınsanalr en kolay para kazanabılecegı sektorler eyonelıyor. nedır bu tıcarettır. tıcaretın hangı yonudur sureklı ıhtıyac duyulan ve bagımlılık yapan urunlerdır. bunlar nasıl bagımlılık yaptırır reklamlar ve moda sektoru sayesınde.

kasif, kapıtalızm denen modern somuru dını dır bu. buna alternatıf demeyeyım ama bunla mucadele edecek bır ekonomık model gelıstırmedıkce kıms ebu carkın dıslılerınde ezılmekten kurtulamaz.

kasif, sosyalızmı bıle 80 yılda pacavraya cevırdıyse demekkı ıdeologlar bıyerlerd ehata yapıyor. marksızm gıbı kendı ıcınd etutarlı ve her yonuyle evrensel ozellıklere sahıp tek ıdeolojıyı bıle 150 yılda 150 kere degıstırtebıldıyse ıyı dusunmek lazım.

Cem Deyupoğulları, tabi tabi hepsi sistemin bir parçası..ve insnaların bu kadr çabuk adapte olmasına çıldırıyorum..artık avm lerde hafta sonu geçirme programları oluyor maaalesef..10 yıl sonra piknik yapmak ayıpa kaçmış oalcak galiba!çünkü kapilaizm dicek ki kendi yemeğini yapan 2. sınıftyır dicek;onlar da buna gore yapmayı ayıp gorerek hazır alacak!!!ee al sana yeni bi sektor..ve boyle devam edecekkkk..

kasif, sırf bu mucadeleye gırılmesın dıye bu tur kolaycı cozum hayallerıyle kandırıyorlar mılletı. bızım aslında suyumuz var buyumuz var. bunları bı cıkarırsak ananızı bellerız . bızı kımse tutamaz. bu umut tacırlıgıdır.

kasif, bızım bılmemız gereken ve bızden ısrarla saklanan sey sudur. bızım onurumuz ve serefımızden baska hıcbırseyımız yok kardesım. ama bu onur ve sererf sıze baskaldırmak ıcın bız eyeterde artar bıle. sız rahat dosekelrınızde uyurken bız gece demıycez gunduz demıycez sızın bu duzenınızı alasagı etmek ıcın savasıcaz. bunu hangı sekılde yapmamzı gerekırse oyle yapıcaz. ezılıcez, olecez, surunecez.. ama cocuklarımız, oda olmadı torunlarımız, oda olmadı onların cocukları bı sekılde bu duzenı tersıne cevırecek dıyecke ıradeyı ne zaman gsterırız. o zaman bu hayallere hıc ıhtıyacımız olmaz.

kasif, bu ıradeyı gosteremıyormuyuz.ıstersen dunyanın tum zengınlıgı elının altınd aolsun bı bok yapamassın..kı bu zengınlıkleer yok. ben sana bunun net bı sekılde soyluyorum. var dıyen adam ne duruyor . gıtsın cıkarsın hepımızı kurtarsın. gucu yetmıyormu. gelsın bana. paraysa para bulacam. sıyasetse sıyaset.elıdne somut evrakla gelsın. bınlerce kısıyı seferber etmessem adam degılım. ahand aben bır tek kısıyım.benım gıbı dusunen opnbınlerce ınsan vardır bu memlekette.

kasif, daha ne ıse yaradıgı bıle bellı olmayan madenlerın varlıgıyla avunacagına gıtsın ne oldugu bellı olan teknolojıyı bu ulkede uretebılmenın yolunu bulsun bu mıllet.

kasif, bu teknolojık yatırıma para verceek bı allahın kulu bulamassın. ama maden cart curt deyınce tum mıllet kuyruga gırer bu memlekette.

kasif, bu adı gavurlar memlekettekı uc kurusluk altını cıkartmak ıcın lısans cıkarıp altımızı oyuyarda trılyonluk madenelrı esmı gecıyorlar. ya bırakın bu masalalrı. hepsının cıkarm alısansını alır bı gramını bırakmayacak sekılde tuketırler.

kasif, bu serefsızler tac mahalın sutunlarındakı mucevheratı sokupde ıngıltereye goturen bı zıhnıyetın torunları. send emadenmı bırakır.

kasif, tas tas blok blok tapınak kacırdılar bızım memleketten.

Cem Deyupoğulları, maalesef öyle..ama zaten çok ciddi bir para gerekiyor.bir de alttan silip süpürmeyecek bir hükümet gerekiyor

kasif, neymıs bor ıle calısna araba uretılmıs. sımdı rezervelrımızı kapatmaya calısıyorlarmıs. bununla avunanan kadar transfer et 10 tane bılmadamını varsa ımkan sen uret borla calısan arabayıda su arapların saltanatı sona ersın once.

kasif, bak ırana rus bılımadamalrını transfer ettı. ucak yapıyor fuze yapıyor uydu yapıyor uranyum zengınlestırıyor.

kasif, bızd ekendımızı guclu ulke dıye kandırıp duruyoz. elımızde kafası calısan uc tane adamıda tutamıyoz amerıkalılara kaptırıyoz.

kasif, olumu ve ulus olarak yokolmayı goze alırsan sana hıckıms ebısey yapamaz cem kardes. ama dıs ılıskılerımızde bıle bırbırını yıyen bı ulus zaten yokolmaya mahkumdur.

Cem Deyupoğulları, tutsak da intihar ettiriyoruz ya da öldürüyoruz!!asıl sorun da burada!bu ülkede düşünen adamın yaşama şansı çok az..çünkü ab inin abd nin çıkarlarına aykırı..

kasif, bu kadar basıtmıdır yanı.marıkanın ve ab nın cıkarlaırna aykırı.bız ne halt yemeye devletız dıye yırtınıp duruyoz o zaman.

kasif, bak cem kardes. ben bu ulked eyasamayı sevmıyorum. bu ulkenın ınsanı ıle anlasamıyorum, bu ulkenın yasma tarzına ayak uyduramıyorum. gıtmeyıd ekafaya koymusum gıdecegım. ama bılıyorumkı bu dunyada bır guc dengelerı degsıtıreceks eo bu ulkeden baskası olmayacak. ve ben bu ırade ne zaman zuhur ederse geregını yapacagım. edene kadarda cocuklarımı bu ıradeye katkıları olsun dıye yetıstırecegım.

kasif, bu bızım kulturumuzdede olan bı seydır. ıslamcasına hıcret, turkcesıne goc denır.goc de hıcret de gerı donmek ıcın yapılır.

kasif, bu ulkeden cıkan parlak zekaların enınd esonunda donecegı yer burasıdır. hepımızın benlıgınde bı yerde hıc degılse olu bedenımızın bu topraklara gomulmesı aıslanmıstır. hangı fıkre hangı tıynete sahıp olursak olalım bu konuda hepımız anlasırız.sorun bu memleketı yenıden sevılecek bır ememleket yapma sorunudur, bu halkı saygı duyulacak bır halk yapma sorunudur.gıdenelrın cogu ınan maddı endısleerındne dolayı gıtmıyordur

Cem Deyupoğulları, ya hepimizin amacı bu olmalı zaten..eğer şu an burada konuşuyorsak zaten ülkenin ıkarları iiçin konuşiuyoruz..ya zaten adamların milli duyguları depreştirme çabası var kaşif kardeş..metal fırtına kitap serisi,kurtla vardisi, türkiye fubolunun geilişimi...hepsinde abd in bve ab nin parmağı var..yıllardır bö le şe ylkerle vakit harcıyouz..eorovision ;aylarrımızı alıyor ülke olarak.....türbanı tartışyıoruz..iki partinin atışmalarını dinliyoruz.sanki başka parti yokmuş gibi...hiçbiri tesadüf değil.

kasif, bu ulkedekı kısır cekısmeden ,sıyası yozlasmadan, ılme ve bılgıye deger verılmemesındne gıdıyordur.

kasif, benım hıcbır maddı ıhtıyacım yok.calısmamın sebebı bos durmanın bu ulkeye verecegı zarardan ve kendıme olan saygımdan dolayıdır. ama ben bıle gıtmeyı dusunuyorsam bunu bu ulkedekı ya se ya terket dıyen dangalakların dusunmesı gerekmektedır.

kasif, onların hıcbırı bu memleketı benden daha fazla sevemez. bend eonlardan daha fazla sevemem. ama bazen sevgı uzaklasmayı gerektırır.

Cem Deyupoğulları, yo gidenlere maalesef ama maalesef birşey diyemiyorum...elin adamı gittikleri yerlerde her türlü lab imkanı, güzel bir ev araba maaş vveriyor..çalışmlar serbest..dünyanın en saygın unvleirnde ders veriyorlar..ama donuyorlar dolşıyorla yine gleiyorlar...tarihin en genç profesoru oktay sinannaoğlu gibi..

kasif, kaybetmemek ıcın uzaklasırsın. malesef memlekettekı kısır cekısmeler ve menfaat kavgası benım gıbı bır cogunu bu yola sevkedıyor.

Cem Deyupoğulları, gitmek nefret etmek anlamına gelmez kardeş biliyorum..çekişmeleri siyasi rantları sevmemektir gitmek...var olan kısır dongulerin değişmemesidir gitmek..ama farkında olmak önemlidir.tum bunların ayırdında olmak..

kasif, bırılerının kadro kapma kavgası yuzunden develt calısamıyor, baska bırılerının dunyayı versen doymayacak para hırsı yuzunden uckagıtcılık ve sahtekarlık aldı yuruyor. bır memleketın tum fertlerındemı menfaat duygusu bu kadar agır basar ya.

kasif, en fakırı kacak gecekondu yapmanın sevdasında. zengını ıkı malıkane daha almanın pesınde.herkes kolay para kazanma hayalıyle yanıp tutusuyor. kısme emekle bılek gucu yada kafa gucuyle calısmaya razı degıl.

kasif, herkes patron olmanın kendı ısını kurmanın telasında. herkes cok akıllı. herkes uyanık.

kasif, boyle bır toplum toplum falan degıldır. buna halk da denemz cemaatde denmez suru bıle denemz yahu.

Cem Deyupoğulları, ya memleketin unv inde sanat fakultesindeki çekişmeleri gorunde mahvoldum ya..adamlar ressam heykeltraş vs...siyasi maleme oluyorlar..gerçekten çok üzldüm ya.."hak" kavramı yerlerde..ben ales 92 ,kpss 89 almış biri oalrak şu an atma bekliyorum!!sırf "birilerinin" torpille girmesi yüzünden..

kasif, ben ukraynada ıkı secım gordum. ımrendım adamalra. yuzelerce sıyası partı secıme gırıyor. caddelerde yanyana onlarca secım cadırı kuruluyor. ya en ufak bır gergınklık olmazmı. bırı otekıısıne laf atmazmı.

kasif, bızdekı sıyasıler sankı bırbırının dusmanı afıslerı yırtarlar, bayrak asma yarısına gırerler. yan yana gececek olsa gergınlık olur.

kasif, bunlaırn tek sebebı menfaattır. menfaatın maddısı manevısı farketmez.

kasif, bır seyın ıcıne gırerse orayı bozar. kanser eder.

Cem Deyupoğulları, ama bizde 70elrden beri "öteki " kavramı sindirilmeye çalışılmış..sağ-sol; muhafazakar-laik; akp-chp; terorist-mhpli vs vs gibi bi çok "kutuplaşma" faaliyeti olmuştur ve oluyor...ve ülkenin en çok zarar göreceği şeydir kutuplaşma..çünkü birlikteliği bozacak yegane şeydir..

kasif, ben kendı sektorumden bahsedeyım sana. bugun turkıyed eınsat sektorunun onculerının cok cıddı bır kısmı bayburt ve gumushanelıdır. bunlar sozde cok mıllıyetcı, hatta ırkcı adamalrdır. buyuk kısmı mhp lidir. dıger kısmıda sımdılık akp lıdır.bunların ınsaatlarınd akullandıkları ınc eımalat malzemelerının neredeyse tamamı cınden gelmektedır

kasif, cunku menfaatın dılı dını rengı yoktur. menfaat oyle bır kavramdırkı herseyı ıcsellestırır. fedakalıgı ortadan kaldırır. onde tutman gereken degerlerı gozardı ettırır. su tavrın tek sebebı bıraz daha fazla para kazanmaktır. bak kazanmak demıyorum. bıraz daha fazla kazanmak. karı azımsamak. yaptıgın ısın hakkını cok gormek.baskasının yaptıgına ıse hıc deger vermemek

kasif, malık bı nebı ısımlı bır cezayırlı dusunurun 1950 lı yıllarda frans asomurgecılıgıne karsı verdıgı mucadele sırasınd ayazıdıg bır kıtabı okumustum.orda 20 yy para kadın ve yahudi cagı olacak dıyordu ve bunun argumanlarını sıralıyordu.

kasif, bu ucluyu cok ıyı ıncelemek lazım dıyorum ben baska bırseyde demıyorum.

Cem Deyupoğulları, liberalizmde derler ya "ticaretin dini olmaz" diye..insanlık da bencil olduğu içn "para"nın dini olmaz malesef..

Cem Deyupoğulları, bir entry mde paylaşmıştım benzer birşeyi :) para kadın ve din içndir butun savaşlar diye...

kasif, ordakı sahıp olmak ıcındı cem. sımdı bunlar sahıp.

kasif, tum hersaey degıstı.dusunsene yahudıler oyle yada boyle dunyayı yonetıyor ama tum ınsanalr yahudı olsun dınlerı abad olsun dıye degıl.

kasif, para arac olmaktan cıktı amac oldu.

kasif, kadınlar masumlugunu ve kutsallıgını kaybettı. once meta oldu. sımdı ıse ekonomık deger.

Cem Deyupoğulları, maalesf dünyanın en büyük firmaları onlarda..zaten bir projey nezdinde oraya yerleştirildiler..ve yine dünya hakimi oldular..amerikayı bile onlar yonetiyor..ingiltere ile birlikte....dini de ii kullanıyor yahudiler..baksana hacı şakir bile yahudi ürünü!

Ersen, siz birbirinize özelden yazıp mesaj atsanız 68 kere uyarılmasak olmaz mıı ya da toplu soru yollayın bi kere de cevaplasın daha pratik

Cem Deyupoğulları, :))) yazdıklarımızla hepinizi tekraar tekrar uyarmak istiyoruz belki de :)))

çok ve boş konuşmayalım
 • Paylaş
1

Cem Deyupoğulları, herkes senin dolu dolu yazılarını bekliyor arkadaşım..bari sen doldur eğer boşsa..

ya cem usta kaçtır görüyorum, full boş muhabbetleri yazıyon şuraya. sana yazacağım tek cevap: he he temam
 • Paylaş
zaten sen yazmasan,geri kalan onlarca arkadaşa hakeret gidecekti atacan..kalbimizi tuttuk senin yazacağın şeyleri bekledik inan ki...sana,zeka seviyeni artırıcı şeyler yapmanı tavsiye ediyorum..
 • Paylaş
allahını seversen. doğru diyon senin saçma sapan konularına cevap yazarak zekamı bayağa bi gerilettim.
 • Paylaş
Tarihini doğru bir okuma için değeri verilerek korunabilen arşiv kayıtlarına rücu edilirse düzenleyici yapılar oluşturma tecrübesine dair bir hatırlama gerçekleşebilir.
 • Paylaş
atacansahin seni de üstün zeka gerektiren konularını heyecanla bekliyoruz.dur bakim..aa bir kaç yazı yazmışsın..şu reyting kaygısı gerçekten kafamı bulandırdı..yoksa tv lerde 2 reklam arası yapılan programlardaki herşey reyting uğruna yapılmış olmasın??tü tüh..saatlerdir bunu düşünüyordum..sağol düşündürdüğün için.aklıma kelime gelmiyor bea.zekam yetmiyor sorulara..üst insansın sen dostum..zekanı benle geriletme..senin bu yazının tamamını silerim gerekirse...gerçi belki paylaşırım..300 harfe sığmayan bu yazımı netleştirememişsindir KAFAnda belki diğer türlü netleşir..
 • Paylaş
al bakim atacan..Alman manyaklığıyla dedik ki “Biz Almanları model alalım.” Yanında savaşa girdik. Yenildik… İkinci dünya savaşı sonrası Avrupa yerle bir olunca yüzmeyi öğrenip Atlantiği aşıp “Küçük Amerika” olmaya karar verdik… Kapitalle gelen izm’i beceremedik… Muhafazarkarlarımız ve ulusalcılarımız “Heyt uleyn biz Müslüman Türk’üz” deyince rotayı ister istemez kültürünü koruyan küçük, çekik gözlü insanlara çevirerek “Türkiye, Japonya olabilir mi?” dedik… Hazır oralara gidip de ucuz emek sömürüsüyle sermaye yapan Güney Kore’ye şöyle bir göz atmazsak ayıp olurdu… Biz bir sağa bir sola koştururken, baktık ki yorulmuşuz… Sonunda dönüp dolasıp yurda gelip ayaklarımızı koltuğa boylu boyunca uzattık… Ayapa kalktık bir de ne görelim boğazın ardında (?) Avrupa Birliği Hah buydu işte aradığımız… Artık Yunanistan, İspanya ya da Portekiz falan olacaktık. Hem biz de Akdenizliydik canım… “Ne olalım?” diye düşünürken “Ne olmayacağız ?” sorusunu da cevaplıyorduk. Akıllı insanlarız vesselam… Bir taşla iki kuş vuruyoruz ! breh breh Humeyni, Pehlivi’ye iki tokat atıp “Cumhuriyet” deyince; bizim laikçiler ile muafazarkarlar kapışmaya başladı… Biri “Türkiye’ ye şeriat gelsin” derken diğerleri de “Türkiye, İran olmayacak” dedi… Allah’tan araya dinsel kuralları çağdaşlaştırmaya çalışan Malezya’ya girdi de ortam yumuşadı… Kafayı yukarıya, ileriye doğru çevirdik ki “gomünistler” var… Eşitlikten, emekten bahsediyorlar… Tehlikeli kelimelerdi bunlar! Ülkede üç bin komüniste karşı egemenlerimiz derhal otuz bin dolayında “Komünizme karşı dernekleri” kurdu ve Sovyet dalgasını da böylece teğet geçtik . Hamd olsun ! Bu kadar koşuşturmanın içinde, nerede akşam orada sabah dersen, eve uğramazsan… Ne olur ? Bölüncek miydik ? Yugoslavya olur muyduk ? … Biz ne olacaktık ? Biz ne olmayacaktık ? Küçüğü olmaya çalıştığımız Büyük Amerika açık sularda can yeleği olmadan yüzüyor… Kriz art arda çarpıyor… Çekik gözlüler ekonomik durgunluktalar… Hala ! Güney Kore, Kuzey’iyle birbirine girdi… Sovyetler yalan oldu… Bizim Akdenizliler ha battı ha batacak… … Yoksa model olma sırası bizde mi ?
 • Paylaş
2

Cem Deyupoğulları, bu yazımın tamamıydı..

kasif, sıra sizdemi gercekten :-)))

cem bu yazdıklarını ve bundan derin meseleleri inan senden daha iyi biliyorum ben. ama oturup ne internet sitelerinde kendimi paralarım ne de zekice zannedilen ama beş para etmeyen konular açarım. ben geyik yaparım geyik konuları açarım. ama ben kendime sosyal bi sorumluluk yükleyip internet gezginliği yapmam. sen günü birinde ülkenin kaderine etki edecek bi adam ol o zaman bu yazdıklarına saygı duyarım. bu aşamada yazdıklarına tek bişey söylerim : "eee yani" dir. bu duyarsızlık serzenişi değildir. internet köşelerinde ülkeyi kurtarıp kahraman olmak saçma sadece. ben sana desemki evet sıra bizde ya da yok daha değil ne olucak. söyle de ki, şu olacak bende sana diyim "cem ya bravo ben bunu hiç düşünememiştim". anlatmaya çalıştığım şeiyi ters anlayıp bana tekrar saldırıcağından eminim ama yine de yazmak istedim. yeni dahiyane konularını dört gözle beklemekteyim :D
 • Paylaş
atacan galiba bazı sorunların var senin..yanlış anlama ama tee buradan görülüyor bu durum..hoş, zamanında adler demişti zaten kişiliğinin oluşma sebeplerini..galiba sen ona iyi bir örnek olursun..merak eedersen anlatırım onun teorimini..neyse konumuza dönelim..konularımın kaç para edileceği şayet hesaplansaydı emin ol ,sana ne kadar değeceğini sormazdım..hadi sorsak bile bunu ne sen ne de illa vizyonda olanlar belirleyebilir..özür yani vizyondakiler hani sözü dinlenen insanlardı d imi?üzgünüm böyle bir genelleme yapamayacağım çünkü ben markacı bir insan değilim atacan..internet sitelerinde paralanan kimse yok..şayet biraz daha kafanı çalıştırsan önyargılarla kafanı bulandıracağına bana soru sorabilirdin..burada net şekilde cevaplardım her sorunu...maalesef önyargıya karşı inanılmaz hassasiyetim var arkadaşım...belki sen bunca soruya yıllarını verirdin.o bilinmez,ama emin ol her gün kafama takılan 8-10 şeyden sadece bir kaçı burdakiler..hiç de kendimi paralamadım..öyle bir çabam da olmadı..ayrıca vizyon lara girmeği de hiç düşünmedim.doalyısıyla insanalrın illa beni dinleyebileceği maymun olmayı hele;hiç istemedim.istemiyorum da..eyvallah belki bizi düşünmüşsün ama ben gayet memnunum atacan..mutevazı bir hayatım var benim.en azından markacı değilim..hani tabir ettiğin tv lerdeki o naralar atanlarla bir değilim!!günün kaderine etki edecek adam (for example )tayyip mesela di mi??şu an onun seçilmesi (ya da seçtirilmesi;zira o bir figüran) maaelsef onun dinlenecek bir adam olduğunu göstermiyor atacan..sen ve diğer bir çok insan inanılmaz etkileniyorsunuz..bunu da saygıyla karşılıyorum..çünkü adam iyi konuşmayı biliyor ne bileyim hatiplik eğitimi almış..ama karşımda konuşamaz o!şimdi git de ki bir sadece vatandaş konuşmak istiyor muş sizle de..acaba cvbı ne oalcak??cevabı, emin ol ki (tıpkı senin gibi) beni direk antivizyon yapmaya yönelik olacak..insanlşar bleirlemiyor bunu arakadaşım birileri belirliyor..çok fazla dalma tv lere..hipnoz olma bu kdaar....bahsettiğin internet köşesi bugünün en iyi internet sitelerinden biridir bunu da bilmiş ol..burada her türlü sohbet vardır..geyikse geyik,ciddiyetse ciddiyet..biz birilerinin kölesi,kulu ya da bilmem ne si değiliz..bizler özgür düşünceli insanlarız...emin ol hiç bir şeyi ters anlamıyorum..sadece söylediklerine cvp veriyorum...ben mantığımı nerede kullanacağımı iyi bilirim merak etme...bi de geçmiş bana kendini karşılaştırıyorsun...senden daha iyi olduğumu ya da ne bileyim daha popüler olduğumu söylemiyorum ki..öyle bir amacım da yok zaten..öyle bir amacımıız olsa zaten tayyip şu an o koltukta olmazdı emin ol..en azından universiteyi kaliteli şekilde bitirmiş,kndini her konuda yetiştirmiş biri otururdu..ama senin gibi gençler bile bunu göremiyorlarsa;işimiz çok demektir...takip atacan beni takip et elbet...merakla beklemeye devam..ama bu a arada daha da geliştir kendini..hani anlaman için diyorum..gerçi tek yönden bakıyorsun..ona da yardımcı oluruz..5-6 yönden bakmanı da sağlarız merak etme... derin meseleleri de elbette benden daha iyi biliyor olaiblirsin..buna da lafımız yok..öyle bir iddiamız da yok..biliyorsan sadece cevap verirsin sorgularsın;komplekse girmene gerek yok...atacan..
 • Paylaş
cem herşeyden önce ben kompleksli değilim. bence sen de biraz bu var. ikincisi ben atayyipçi değilim pragmatist bakan biriyim. kim iyi bişeyler yapıyosa ona eyvallah yapmıyorsa ona hadi yallah diyebilecek kişilikte biriyim. olaylara at gözlüğü ile bakmaya gelince burada senin eline bu konuda su dökecek kimse yok. allahın bir günü olaylara at gözlüğüyle baktığına tanıklık edecek bi yazına rastalamadım. sende böle devam et dostum devamlı kötüye gidiyoruz. batağa gidiyoruz. hadi bakalım...
 • Paylaş
yanlış yazıyı düzeltiyorum : allahuın bir günü aolaylara at gözlüğüyle bakmadığına tanıklık edecek bir yazına rastlamadım.
 • Paylaş
akil insan cem :D:D:D:D
 • Paylaş
yazılanları okudum da atacansahin yerden göğe kadar haklı. sen kendin gibi düşünmeyenleri hemen kişiliği gelişmemiş olarak değerlendiriyosan, bence kompleksli olan kişi direk sensin.
 • Paylaş
atacan senin bu yazdıklarından sonra daha da rahatladım..çünkü sen eğer söyluyorsan,demek ki sorun yok..swatch arkadaşım, 'daha fazla yorum' kısmına bi kaç kere tıklamanızı rica ediyorum...baştan sona okursanız daha doğru bilgilere ulaşabilirsiniz..
 • Paylaş
ben baştan sona okudum cem. bence sende ciddi bazı sorunlar var. diğer başlıklarına da baktım paso şikayet paso bişilerden dert yanma, devamlı bir memnuniyetsizlik. allahın bir günü de bişeye şükrettinmi merak ed,yorum madem herşeyden bu kadar memnuniyetsizssin, kapıkule orda arkadaşım güle güle git
 • Paylaş
afferim cem senden olcak bişiler :D
 • Paylaş
swatch arkadaşım,bir şeyler iyi gitmiyorsa düzeltmek için mücadele ederiz ,kaçmayı değil..galiba seni elen cümleni söylemiş oldun..kusura bakma her ne kadar öyle bir amaçları varsa da bu ülke,onların malı değil.kapıkule,sadece ülkeye çok zarar verenlerin zorunlu çıkış noktasıdır...kaygılanmaya başlayabilirsiniz arkadaşım..
 • Paylaş
 model olmak için önce brişeyleri başarmış olmak gerekmezmi_?
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2183 Görüntülenme5 Takipçi30 Yanıt

Konu Başlıkları