Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ne için varolduğunu bilmeyen bir insan nerden başlamalı varloluş sebebini bulmaya? Ne için yaratıldığını nasıl bulmalı ve ne yapmalı ki vicdanı rahat bir şekilde hayatı son bulsun?

Neden varoluş sebebini bulmalı ki? Neden bir sebep olmalı ki? Neden insan düşünmeye bu sebep dogmasından başlamalı ki? Dogmalar düşünceyi bloke eder. Masallar teselli edecekse dini kitapları açsın okusun yalnız orada köpeğin ya da sarmaşığın varoluş sebebinin yazmadığına tüm egosuna rağmen dikkat etmeli.
  • Paylaş
Bütün canlılar gibi insan da iki varoluşsal güdüye sahiptir.
  • Hayatta kalma
  • Türünün gelişimi maksatlı üreme
Burada önemli olan "gelişim maksatlı üreme" kavramıdır. Örneklendirmek gerekirse sizden sonra gelecek olan nesil için "miras" bırakabilmenizdir. Bu da ancak çocuklarınız/torunlarınız sizden daha "ileride" olursa gerçekleşir. Yaşadığınız hayat ancak bu şekilde "anlam" kazanır... "Anlamlı" günler dileğiyle. . .
  • Paylaş
İnsan ancak duygularını anlamaya başlarsa var ediliş nedenine cevap bulabilir. Örneğin içinde bulunduğumuz ortama giren ve bizim biçimsel alışkanlıklarımızın dışında görünümü olan biri hakkında içimizden bir hikaye yazmaya başladığımızda ( adam keçi sakallı ve at kuyruğu saçlı olsun ) " bu adam belli ki dini hassasiyetleri zayıf, büyük bir ihtimalle içki içer , ailesi ile ilişkileri özgür bir hayatı seçmesi nedeni ile bencillikler üzerine kurulmuştur" gibi söz konusu kişinin gerçeği ile ilişkisi olmayan akla hayale gelmez bir kurguyu zihnimizde tespit ettiğimizde, kimliği olan bir benliğimiz olduğunu fark etmeliyiz. Benliğimiz ile duygu düşünce ve psikolojimize yönlendirdiği algılar arasındaki illiyeti çözümlemeye başlamamız , tüm duygularımızda onun izleri olduğu bilincini yaratacaktır. Bu nokta onun insanlarla ilişkilerimizde kıyaslar sonucu ortaya çıkan her tür üstünlüğe talip olduğunu ve yeri geldiğinde de aşağılanmayı dahi kabul edebilen bir karaktere sahip olduğunu anladığımız yerdir. Yukarıdaki örnekte derinlemesine bir değerlemede ben daha Müslümanım demektedir anlaşılacağı gibi.
İşte tüm duygularımızda benliğimizin varlığını çözümlemeye başladığımızda insanı " peki bu üstünlüklük makamlarının bir sahibi olması gerekmez mi ? Ve bize aşağılanmayı reva görmeyen " bir yaratıcının varlığını sorgulamaya yönlendiren, ortak bilinç ortaya çıkar. Allah hakkında bilgi edinmeye başladığımızda ise ( örn: Onun İsimlerini), kıyaslar aşamasında benliğimizin yarattığı tüm tahammülsüzlüklerin gönül alemi birlikteliğinde bertaraf edebileceğimizi öğrenmekteyiz.
algilarveteklik.com
  • Paylaş
Doğayla savaşan ve evrende yalnızız diyen tek tür olduğumuzdan ne yaparsak yapalım hassas olanlarımız hep vicdanı parçalanmış ölecek. Canınızı sıkmak ismezdim.
  • Paylaş
Ömcelikle inandığı dinin kutsal kitaplarını detaylarıyla okuyup incelemeli
  • Paylaş
Öncelikle varoluş sebebini aramamaya çalışmakla başlamalı. Günümüzde varoluş sebebini algılamaya çalışmak, gündelik bir iş halini almaya başladı. Bu hissetmenin ve empati kurmanın önündeki en büyük engeldir. Her insanın muhakkak soluğunu kesen anlar vardır. Varoluşunu algılamaya kendini zorlamak yerine, bu soluğunu kesen anlarda keskinleşen hislere bakmalı. Will Smith'in Hitch filminden bir repliği hatırlayın ''hayat nefes aldığınız anların toplamı değildir, nefesinizi kesen anların toplamıdır. ''
  • Paylaş
Insan ne icin var oldugunu bilemez ki. Olsa olsa yasadigi hayata anlam yükler yoksa hayatin bir anlami yok. Mutlu oldugu seylere kendini vermeliki rahat sekilde olsun
  • Paylaş