Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ne tür içerikli siteler sansüre takılacaktır?

İnternet; kısıtlanamayan, en büyük özgürlük alanı. Demokrasi kültürü oturmamış ülkelerde büyük bir tehdit. Kimi tehdit ediyor ki bu İnternet ? Tabii ki iktidarları ... İktidarların da "kedi" paylaşan arkadaşları izleyeceğini düşünmüyorum elbette, onlar rahat olabilir, sorun yok ... .
  • Paylaş
Bunun herhangi bir sınırı yoktur. Hükumetin başındaki sahsı rahatsız eden tüm siteler sansüre takılabilir. Bu bir mini etek satan site de olabilir, açıp müzik dinlediğiniz bir site de, doğum kontrol yöntemlerini anlatan tıbbi bir site de, cumartesi geceleri İstiklal caddesinden naklen yayın yapan bir site de. Orta Doğu politikaları hakkında doğruları ortaya koyan bir haber sitesi de sansüre takılabilir, atanamayan öğretmenlerimizden ya da kadın haklarından bahseden bir site de. Şu anda Ankara'nın büyük kısmı ve Beyoğlu'nda keyfi olarak olağan üstü hal bile ilan ettirebilecek güçte kanunları hiçe sayan bir yönetimle karşı karşıyayız. Atatürk Orman Çiftliğindeki yeni başbakanlık sarayı için yıkılma kararı çıktığında "güçleri yeterse yıksınlar" da diyor aynı yönetim. Burada artık yasalara dayandırılan bir mantık aramamak lazım sadece baştaki kişinin psikolojisini tahmin ederek mantıksal çıkarımlar yapılabilir.
  • Paylaş
Bunun net bir sınırı ve tanımı maalesef bulunmuyor. Yeni internet yasasına göre TİB (Telekomünikasyon İdare Başkanlığı) herhangi bir internet sayfasını mahkemeye gerek duymadan kapatma emri verebiliyor ve bu emir 6 saat içinde gerçekleştirilmek zorunda. Bunun yanı sıra TİB bir çok bilgiyi talep edebiliyor ve artık servis sağlayıcılar bu bilgileri 2 yıl boyunca saklamak durumunda.
  • Paylaş
Hükümeti karalayan içerikli siteler :))
  • Paylaş
İlgili yasa “kişilik haklarının ihlali” ve “özel hayatın gizliliği” ile alakalı olduğundan şahsınıza bir hakaret ve yine şahsın özel hayatına ilişkin bir yayın yer aldığından bunu engelleme olanağınız olacak. Bununla ilgili web sitemde bir makale yazdım. erdincgur.net/2014/02/internet-yasaklan... Fakat yasada bazı eksiklikler var... Bu eksikliklerin giderilmesi gerekli Bununla ilgili bakanlık ilgili yasada değişiklikler yapacak. Yapması gerekli... Öyle kafasına göre hükumetin herhangi bir siteyi engellemesi gibi bir şey söz konusu değil.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

348 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt