Bilmek istediğin her şeye ulaş

İslam dininde neden 1 erkek 4 kadın ile evlenebilme hakkı varken, 1 kadının 4 erkek ile evlenme hakkı bulunmuyor?

Malum, feminist ablaların çok sık vurguladıkları bir husus; neden 1 erkek 4 kadın alabiliyor da; 1 kadının 4 erkek ile evlenmesi dinimizce yasak? Bu durum “kadın- erkek eşitliğine ters düşüyor”. Haksız sayılmazlar ancak burada ince bir nokta var. Naçizane fikrim; 1 erkek 4 kadınla evlendiğinde doğan çocukların her birisinin hem babası belli (1 tane) hem de annesi (hangisi doğurduysa o) Peki, 1 kadın; 4 erkek ile evlendiğinde; annesi belli tamam (1 tane), peki çocuklar Hangisine "Baba" diyececek?Düzenle
Şimdi anakronizm diye bir şey var. Sen bugünden 1400 küsür sene öncesini değerlendirirsen işte bu anakronizm'dir. O günün sosyolojik yapısına baktığında insanların bilgi seviyesi, etik ve ahlak seviyesine ne kadardır? Bir erkek parası nispetinde istediği kadar kadını mal gibi satın alabilir. İslam buna bir devrim ile gelmiş ve gerilemeyi kesip ilerlemenin önünü açmıştır. En fazla 4 tane diyerek gerilemeyi durdurmuştur. Peki 4 tane kadın ile evlenin diye bir hüküm var mı ya da 1 kadınla evlenmeyin diye? İlerlemenin önünde bir engel yok bunu İslam'da ruhuna ters değil.
  • Paylaş
2

Mehmet Volkan Balbay, Hocam merhaba. İslam ve Kur'an "En fazla 4 tane... " demez. Bu sebeple Peygamberin aynı anda 9 hanımı olmuştur.

Uğur Çakmak, Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.
Nisa suresi 3. ayet
Peygamberin aynı anda 9 hanımı olduğuna dair kaynak gösterebilir misiniz?

Eskiden savaş döneminde ölen erkeklerden dolayı kadınlar sahipsiz kaldığı için, bir erkeğin fazlaca kadınla evlenmesinde sakınca görülmemiştir. Peygamber efendimizde fazlaca kadınla onları sahiplenme amaçlı evlenmiştir (eşlerinin hepsi 40'lı, 50'li, 60'lı yaşlarda dul olduklarını biliyorum, Hz. Ayşe hariç Hz. Ayşe peygamber efendimizin tek bakire eşiydi. Buradan yola çıkarsak o yaşlarda kadınlarla evlenen bir kişinin sahiplenme dışında başka amaçla evlenildiği düşünülemez). İslamda, bir kadın eşinden ayrıldıktan sonra başka erkekle evlenebiliyor, neden evli iken 2. bir erkekle evlenemiyor diye düşünürsek, fazlaca erkekle evli bir kadın hamile kaldığında doğuracağı çocuğun babasını bilemez, ama bir erkek fazlaca kadınla evli iken çocuğu olduğunda annesi de babası da bellidir.
  • Paylaş
İslam evlilik ve aile hayatında niceliği değil niteliği öncelemiş ve rakamlarla uğraşmamıştır. İnsanlar Kitab'a uymak yerine kitabına uydurmayı tercih ettikleri için ayetlerde yer alan kavramların bazılarına takılıp dururlar.

Konu ile alakalı ayet Nisa Suresi 3. Ayetttir ve dikkatle bakılırsa bu ayet çok eşlilikte "kaç tane alalım?" sorusuna cevap veren bir ayet değildir. Ayet "çok eşlilik" olgusunu yaşamın bir gerçeği olarak kabul eder!

Elbette bu konuya ayet düzleminde girmeden önce bu konuda kafaları karıştıranların ya da kafası karışık olanların durumlarını açıklığa kavuşturmamız gerekmektedir. Dilerseniz önce bu meseleyi halledelim:

İslam, fıtrî bir dindir. Yani insana özgüdür. İnsanın doğal yapısını zorlamaz. İnsanın üstesinden gelemeyeceği emirleri ve yasakları yoktur. Çünkü Allah yarattığını bilir ve buna göre emreder.

Erkeğin çok eşliliğe meyli tarihsel ve bilimsel bir gerçektir. Dünyanın en güzel kadınıyla evli ya da beraber de olsa bir süre sonra onu bile aldattığı -ki gerek ülkemizden gerekse dünyadan sayısız örnekleri verilebilir- herkesin malumudur. Bu durum kadınların değil erkeklerin bir özelliğidir. Kadın genel itibariyle tek eşliliği tercih eder. Çok eşliliği tercih eden -istisna- kadınlarda problem yine kadının kedisinde değil maalesef erkeklerdedir. -bu konu ayrı bir konu olduğundan sorulursa orya ayrıca gireriz-

Kendisine "çağdaşlık" etiketi yapıştırım "çok eşliliğe hayır" diye bağıranların yaşamlarına baktığınızda aslında karşı oldukları şeyin "çok eşlilik" değil de "nikahlı çok eşlilik" olduğunu görürsünüz. Değilse gerek kendisi, gerekse etrafındakiler sürekli sevgili değiştirirken bu durumdan hiç rahatsızlık duymaz hatta bunun doğal bir durum olduğunu ilan ederler.

Kısacası "çok eşlilik" denilen olgu dindar ya da dinsiz çevrelerin bir gerçeğidir ve aradaki tek fark birinin "nikah" şartıyla yapılması diğerinin ise nikahsız yapılması durumudur.

İslam çok eşlilik meselesinde sayı sınırlaması getirmez. Çünkü böyle bir sınırlamanın makuliyeti yoktur! Neye göre, kime göre rakam vereceksiniz?

O sebeple İslam "adalet" şartını getirir. Eşler arasında adil davranmak yalnızca bir tanesine meyledip diğerlerine soğuk davranmamak şartını getirir.

Ayrıca İslam "nikah" ile kadınları koruma altına alır. Nikahlanan kadın belirli haklara sahip olacağından yaşadığı ilişki onun aleyhine işlemez. (İslam'ı adam gibi yaşamayanların lafın gelişi yaptıkları dini nikah konumuz dışıdır, çünkü bu tip "dini olmayan" insanların "dini nikahı da" olmaz! Bu da ayrı bir tartışma konusudur.)

Peki "nikahlı çok eşlilik" olgusuna karşı çıkan ancak nikahsız birlikteliklere "çağdaşlık" adına sahip çıkanların sınırlarını kim belirlemektedir? Tek sınırı "doğum kontrol hapı" ya da "prezervatif" olan bu "süreli" birliktelikleri masum göstermeye çalışan ancak nikahlı birlikteliklere "yobazlık" diyerek karşı çıkanlar neyin kafasını yaşamaktadırlar? Kurban bayramına muhalefet edip lokantada kebabın en güzelini yiyenlere benzemiyor mu bu durum?

Samimi olmak lazım!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2454 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt