Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden adı tarihe geçmiş bilim adamlarının çoğu Musevi kökenlidir?

Evet Ortaçağ'da ortalama insan ömrü henüz 30 iken, matematiğin kullanım alanı elmayla armudu toplamaktan ibaretken İranlılar öndelermiş. Sonraları bilim ilerlemiş, çözüm yolları artmış ve yanı sıra karmaşıklaşmış. Tıp artık, insan resmi çizmeden onlara dokunmadan daha karmaşıklaşan problemleri çözemez olmuş. İranlıları ama bağlayan bir kutsal kitapları varmış. Zamana ne yazık ki ayak uyduramaz olmuşlar. Matematik alanında ise Descartes, Leibnitz ortaya çıkmış güzel bir temel oluşturan basit cebiri alıp uzay geometrisine sonundaysa kalkülüse dönüştürmüşler. İranlıların her iki alanda da bulduğu basit temeller unutulmamış ama artık bu günkü İranlıların anlayamayacağı ya da en azından geliştirecek kadar anlayamadıkları karmaşık formlara bürünmüş. 
Türklere gelince tıp literatüründe sadece bir hastalığa "isim" verebilmişlerdir; Behçet hastalığıdır ki bunun da tedavisini filan üretmiş değillerdir. Matematik konusunda ise İranlıların temellerini attığı, Avrupalıların geliştirdiği kalkülüsün üstüne orada burada bir iki tuz tanesi serpmişlikleri vardır ama nasıl ki Fazıl Say'ı Avrupa'da burada inanıldığının aksine kimse tanımıyorsa, matematikçilerimizin de isimleri nadiren bir kitabın bir sayfasında en fazla bir isim ve belki de bir cümle/denklem olarak kalmıştır.
Mimarimiz islamiyet tarafından desteklenmiştir ve sınırsız imparatorluk bütçeleriyle gerçekten güzel eserler verilmiştir, halen de devam edilmektedir.
Sanat konusunda Türklerle Yahudileri isterseniz hiç karşılaştırmayalım, içinde insan tasviri olan tüm sanatlar minyatür hariç, islam dininde yasaklanmıştır, bu durum aynı, tıpta olan gelişmeyi engellediği gibi resim, heykel, sinema gibi sanatların da gelişimini engellemiştir. Sinemamız gerçekten sanatsal olan ilk ürünlerini 1980 sonraları vermeye başlayabilmiştir ki bu da bizim sektörde ne kadar yeni ve acemi olduğumuzu gösterir.
Bırakın ülkemizi, kültür başkentimiz İstanbul'un göbeğinde galeriler basılıyor, Bedri Baykam sokakta bıçaklanıyor, kimse de dönüp yardım etmiyor. Bunlar, emin olun resim ve heykel sanatının da gelişimini destekleyen şeyler değillerdir.
Müzik desek ayrı bir muamma, din ve kültürlerini Araplardan alan soydaşlarımız kültürle beraber fellahların tek sesli ilkel müziğini de almışlardır. Bunu Osmanlı dönemi müzisyenleri her ne kadar geliştirmiş olsalar da teksesliliği ve suni makamları, her daim üzgün halleri nedeniyle müslüman coğrafyası dışında bir beğeni kazanamamıştır.
Müziğimiz de Sezen Aksu "Hadi Bakalım" dan itibaren sentezlenmiş haliyle dünyada beğeni kazanmaya başlamıştır. Yani dünya beğenisine uygun müzik üretebilir hale gelmemiz de 80'lerin sonunu bulmuştur...
Bizim halkımız aptal mı? Hayır, zeka normal bir dağılım gösterir, bizim halkımız da diğerleri kadar zeki. Halkımız yeteneksiz mi? Tabiî ki hayır o da normal dağılım gösterir ve bizim halkımız da diğerleri kadar yetenekli. Sadece bizlerde yüzlerce yıllık imparatorluk ve islâm geleneğinden dolayı işin kolayına kaçma, başkalarına yaptırma taklit etme filan gibi pek de iyi olmayan alışkanlıklar gelişmiştir ki yeni nesil artık bunları kırma yolunda ilerlemektedir.
Gördüğünüz gibi bize tam da Yahudilerin ileri olduğu dallar yasaklanmışken onlara da diğerleri yasaklanmış. Ama merak etmeyin, sanatın, bilimin bizdeki anlamıyla yasaklanmamış olduğu batı kültürü de sonuçta bazı konularda Yahudilerle boy ölçüşememektedir. Adamlar mecbur kaldıkları dallarda çok çalışmışlar ve ürünlerini toplamaktadırlar.
Ek olarak yukarıda ismi sayılmamış olan ve teknolojinin bugünkü haline gelmesinde büyük rolü olan Albert Einstein'da Yahudidir.
 • Paylaş
10

Pınar P, Açıklayıcı, gereğince eleştirel ve mantıklı bir yanıt gerçekten. Eklemek istedigim tek bir nokta var, Yahudiler memur usulu calismaya genetik ve tarihsel olarak da yatkin degiller. Kitab-i Mukaddes'in Çıkış (exodus) kismina bakarsaniz, Misir'daki agir calisma kosullarindan ne pahasina olursa olsun kurtulmaya calismislar ve yazdigina gore 40 yıl çölde dolanmışlar. Bir de bu halk hep surgunde ve topraksiz oldugundandir ki tarim, hayvancilik gibi duzenli islerle mesgul olamadilar. Vaadedilmis Toprak meselesi de buradan gelir zaten.

Şaman, Teşekkür ederim, ben de tekrar okudum ve beğendim, güzel olduğu hiç beğeni almamış olmasından belli zaten :) Ekleme de çok açıklayıcı ve güzel olmuş.

Pınar P, Bazen beğeniyle kalite doğru orantılı olmayabiliyor. :)

Şaman, Çok haklısın, Yahudi tu kaka Müslüman süper gibi cevap yazmış olsam tepeye çıkardı cevabım :)

Alper Altuğ, 'İnside Jop' da izlediğim kadarıyla alacak- verecek kayıtlarını kolay ve anlaşılır şekle sokmuşlardır.Ben matematiği para kazanmak için kullandıklarını düşünüyorum.Uzun yıllar sürgünde olduklarından finans konuslarına hakim olmak zorundaydılar, yanlarına elmas, altın ve para dışında alabilecekleri bir şey yoktu.

Bahadir Hatunoglu, Soruyla alakasız bir cevap olmuş, soru yahudi bilim adamlarını soruyor, cevap müslümanlar niye geri kaldı diye verilmiş.

Şaman, Evet evet, yazar sapmış biraz konudan, yine de güzel olmuş :) Sanırım İslam alimlerinden bahsedenlerin dolduruşuna gelmiş.

Goul Chakir Katsapoulos, Bu cevapta.bilmedigim okadar cok seye yanit aldimki.. Cok tesekkurler :)

Şaman, Anlayana diyorum :) ve teşekkür ediyorum.

Gökhan Biçer, Sadece Einstein hakkında, kendi çıkarsamam şu şekilde: Einstein'ın ailesi ortodoks bir Yahudi ailesidir. (Ortodoks kelimesini bir önceki cümle içerisinde küçük harfle yazmamın sebebi, ilk akla gelebileceği şekilde bununla Hristiyanlığın bir mezhebini kastetmediğim. Kelime anlamı olarak ortodoks, dinin sıkı kurallarından ayrılmış demektir) Dolayısıyle Einstein, dinin skolastiğinden sıyrılma imkanı bulmuştur. Dünyadaki somut olaylara pozitif bilimlerin gözlüğünden bakabilmiştir.

Sen sanırım sadece Yahudilerle ilgileniyorsun eğer araştırma yaparsan Müslüman bilim adamlarının neler yaptığını bulabilirsin. Şu an Avrupa'nın biz bulduk dedikleri birçok şey Müslümanlar tarafından bulundu hatta bununla ilgili elimde bir kitapta var.
 • Paylaş
2

Abcd Efgh, Müslüman bilim adamlarının neler bulduğu konusunda bilgim var merak etme. Niyetim dünya tarihinde yer etmiş bilim adamları ile ilgili. tabi bunda müslüman din adamlarının adının geçmemesine bir eleştri de vardı zaten... ama söylediğin iyi oldu...

Ergün Tuna, gavurlar bir buluş yapınca...Müslümanlar zaten Kur'an da vardı.....savunmasına geçiyorlar.....vardı da....Müslümanlar neden 1400 yıldır herhangi bir şey icat edemiyorlar....???...

Yahudiler ticaret loncalarının dışında bırakıldılar başlangıçta orta çağda, böylelikle de Hristiyan ticaret loncaları yükselişe geçti. Artık Yahudi altın ve gümüş işleyicileri ve cam üfleyicileri yoktur bu zaman zarfında. Yahudiler toprak sahibi olamaz, iş yeri açamaz, doktor ve avukat olamaz. Yahudiler onları ayıran ‘belirleyici bir elbise’ –bir rozet, işaret ya da aptal görünüşlü bir şapka- giymeye zorlandı hep. Bunun amacı onların yalnızca farklı görünmesini sağlamak değil, aynı zamanda onları aşağılamaktı da. Daha sonra kilise piskoposları politikalarını belirmek üzere bir dizi toplantı yaptı ve Yahudilere Hristiyan toplumunda yeni bir görev verildi. Piskoposlar onları Hristiyanların hizmetkarları ilan ettiler ve onlara küçük düşürücü para borç verme – tefecilik diye adlandırılan ve Hristiyanların bu şekilde ellerini kirletmesine izin verilmeyen – görevini verdiler. Çünkü aynı toplantıda, Hristiyanların birbirlerine para ile borç vermesine izin verilmemesi kararlaştırılmıştı. Sonuç olarak Yahudilerin ticaret ile bilim ve sanat dışında yapacakları tüm işler zaten yasaklanmıştı onlara. Onlar da dünyanın parasal kaynaklarını ele geçirdiler bilimi ve sanatı da. 2. dünya savaşındaki soykırım dünyanın tümünün bitmek tükenmek bilmez vicdani borç ödemesine de neden olunca Yahudiler gerek özellikle sinema sanatını (Hollywood) gerekse görsel ve yazılı medya dünyasını ellerinde tuttuklarından bu soykırımı sürekli temcit pilavı yapınca bizim için de bir tür algıda seçicilik oluştu. Neredeyse sadece onları görüyoruz her alanda...
 • Paylaş
Kopernik Devrimi ve dönem itibariyle orta çağın bitip aydınlanma çağının başlama sürecinde İslam aleminin tutumunu araştırmak bu durumun cevabını verecektir bizlere... ( astronomy.ege.edu.tr/~sevren/Dersler/AstronomiTarihi/ASTAR4.pdf )

Ayrıca; Matbaa’nın Osmanlı mülkünde kullanılması (1726) bile Batı’da (Almanya) kullanılmasından (1454) yaklaşık 300 yıl sonra hayata geçmiş olması da bizlere anlama bakımından büyük bir pencere açmaktadır.

Aşağıda, konuya dair beğendiğim bir yazıdan kısa bir özet alıntıladım.

... antik Yunan'dan aldığı bilim meşalesini, ilk parlak yıllarının ardından batıya kaptıran İslam alemi, akılcı düşünce ve bilimle ilişkisini çoktan kesmiş ve bütün ilgisi öbür dünyaya odaklanmış bir topluma dönüşmüştü. Bunun sonucu olarak bilimdeki gelişmelere ve Kopernik Devrimine yabancı kaldı.
Kopernik'in kitabının yayımlanmasından 40 yıl sonra, o zaman için İslam aleminin merkezi sayılabilecek İstanbul'da, "yıldızları gözleyerek allahın işine karışmak günahtır, uğursuzluk getirir" savıyla gözlemevi yıktırılmakta idi. Oysa o sıralarda batı'da Tyco Brahe kralın özel izni ve desteği ile ünlü Uraniborg gözlemevini kuruyordu. Doğu ile batı arasında açılmaya başlayan uçurumun ilk adımları...

Tam metin linki: eksisozluk.com/yedi-katli-evren-modeli-ve-dinlerdeki-yeri--3702805
 • Paylaş
Yahudilerin zekası yüksek falan ben bunlara inanmıyorum. Her toplumda zekası yüksek insanlar vardır. Bence mesele başka. Bir kere bilgi olmadan zekanın işlevselliği çok fazla değildir. Sonrasında çalışmak... Mesela ben bir olay dinledim. Yahudi iş adamının yanına gelen Yahudi dilenci para isteyince yanından kovuyor dilenciyi... Sonrasında adamı başka bir dilenciye para verirken gören arkadaşı soruyor... Neden diğer adamı kovdun ama bu adama para veriyorsun? Cevap net, bir Yahudi'nin dilendiğini görmek istemem... Bu insanlar öyle ya da böyle bilgiyi kullanabilen, çalışkan ve bilinçaltında bile olsa (ki farkında olanlar da var) üstün insan olduklarını düşünüyorlar.
 • Paylaş
Kesinlikle katılmıyorum. Bakınız bir Tesla ( Sırp Hıristiyan) Alexander Graham Bell (İskoç Asıllı Kanadalı ) Edison (Amerikalı Ateist) ve niceleri...
 • Paylaş
"Ortaçağ Avrupa’sında Yahudilerin toprak sahibi ve devlet memuru olması yasaklanmıştı. “Köylü ve memur” olamayan Yahudilere tek yol kalıyordu ticaret... 12. ve 13. yüzyıldan itibaren şehirlerde oluşmaya başlayan yeni girişimci sınıflarda birçok Yahudi bulunması bundandır." hilmi ziya ülken (sosyolog)
 • Paylaş
Dahiyane fikirlerin önünü açtıkları için herhalde, yoksa bizde de çılgın deneyler yapmak isteyenler var... 
 • Paylaş
Evet baktığımızda özellikle son 200-300 yıla damgalarını vurmuşlardır. Tüm tarihe bakarsak zaten böyle durumla dönemseldir. Örneğin bir dönem Arapların başarısı, İspanyolların bilim dilini Arapçaya çevirebilmiştir. Son 500 yılda ise Avrupa, Arap ve Türk İslam teknolojisini çok verimli kullanmıştır. Farabi'nin kitapları Avrupa'da 400 yıl boyunca üniversitelerde okutulmuştur. İbni Sina'nın tıp kitapları, İbni Heysem'in halen çözülemeyen onlarca matematik sorusu, Mimar Sinan'ın yapıtlarındaki sırları, zanaat ve sanattaki buluşlar, halı dokumacılıkları, Avrupa'nın her zaman ilgisini çekmiş ve önemli kaynak oluşturmuştur. Almanya da yüksek oranda bilim insanı yetiştirmiştir. Aslında özünde sebep bundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Almanların bilim ve felsefeyi önemsemeleri; o topraklarda yaşayan birçok Yahudi için de esin kaynağı olmuştur... Almanlara baktığımızda Kant, Hegel, Einstesin, Gauss, Röntgen, Wilhelm Reich, Karl Marx, Diesel, Freud, Reinhart, Leibniz ve daha bir çok bilim ve felsefe insanı, dünyaya önemli katkıları olmuştur.
 • Paylaş
Hayat bu. Bazen insana hayata bağlayan tek şey geçmişi, acıları, inançları ve umutları oluyor. Yahudi asıllı bir arkadaşım olmuştur bir dönem, ayıptır söylemesi pek de severdim kendisini; temiz kalpli insanlar yani genelde ama şu var ki geçmişlerinden çıkardıkları dersler onların içinde de intikam ateşi yakıyor. Bir çok insana bir çok farklı millet mensubuna duydukları yoğun bir öfkeleri var. Benim gözlemim bu doğrultuda
Özetlersem;
olay aslında şundan ibaret, inançları ve günümüze kadar ırkçılık yüzünden yaşadıkları her şey onları; onlara bunları yaşatanları utandırmaya teşvik ediyor. Aslında zekayla alakası bile yok denebilir (ki zekanın etnik kökenlerle etkileşim içinde olduğu yersiz bir uydurmadır bana göre tamamen.) Aşırı derecede hırslılar. Bu yüzden de kazanıyorlar.
 • Paylaş
Hayat şartlarının onlara bahşettiği... Fırsatı... kendilerini evrime adapte ederek başarılı olmuşlardır... Diğer milletler içinde... ancak erimeden var olmak... Vs... Vs... .
 • Paylaş
İşte tam da bu yüzden...

Yahudilik
 • Paylaş
Yahudiler her şeyi akıllarıyla bulacaklarına inanırlar.
 • Paylaş
Yahudiler çocuklarını çok iyi yetiştiriyorlar ve onlara çok iyi davranıyorlar. Büyüdüklerinde özgüveni tam, dünyayı değiştirebilecek güce ve inanca sahip ve en önemlisi yeni düşünce ve fikirlere açık insanlar oluveriyorlar. Bunun sonucu olarak insan faaliyetinin hemen hemen tüm alanında başarıya ulaşıyorlar.
 • Paylaş
1

Abcd Efgh, güzel yorum...

Osmanlı Devleti ilk iç borcunu Kapalıçarşı Yahudilerinden almıştır. Düşün artık!..
 • Paylaş
4

Abcd Efgh, Ben zenginliği kastetmedim ki...

Sevgiseli, sence kafaları olmasa bir imparatorluk kalkıp onlardan para isteyebilecek duruma gelir mi?!

Abcd Efgh, Tamam haklısın ama yine de benim soruma paralel bir cevap değil...

Sevgiseli, nightwish söylemiş zaten onları ben bizden bi örnek verdim hem bilmiyon hem beğenmiyon cahal :P

Genelde biz bulmuşuzdur ama onlar biz bulduk diye kendilerini göstermişlerdir...
 • Paylaş
1
hiç dikkat etmemiştim
 • Paylaş
Sadece bilim olarak bakmamak lazım olaya. Müzik, resim, sinema, televizyon, medya, finans, hukuk, menajerlik, bilişim sektörü, ticaret gibi diğer alanlarda da çok başarılılar. Ben size mesela sinema sektörünü saymak istiyorum: Steven Spielberg, David Fincher, Jerry Bruckheimer, Jeffrey Katzenberg, Ethan ve Joel Coen, Jerry Seinfeld, Bryan Singer, Barry Sonnenfield, Barry Levinson, Stanley Kubrick, Roman Polanski, Woody Allen, Mel Brooks, Ben Stiller, Adam Sandler, J.J.Abrams, Sam Raimi, Michael Mann, Darren Aronofsky, Sam Mendes, Milos Forman, Oliver Stone vs. Şu anda aklıma gelenler bunlar. Gayet ünlü isimler bence. İnternetten araştırırsanız çok kolay bulursunuz. Mesela burada: [link]
 • Paylaş
1

Abcd Efgh, Evet Giordano sadece bilim değil her konuda başarılı görünüyorlar...

Çünkü dünyayı şu an Yahudiler yönetiyor ve at sahibine göre kişniyor... Ona bakarsan ülkemizde de fakir Yahudi göremezsin sence neden?..
 • Paylaş
1

Balık, bu siteye ekranı ters çevirip bakmak lazım doğru cevaplar ekranın altına doğru diziliyor.

Nedenini söyleyim "Ey İsrailoğulları! Sizin üzerinize en'am ettiğim o ni'metimi hatırlayın. Ve muhakkak ki Ben, sizi âlemlere üstün kıldım." Bakara 122
 • Paylaş
"Ortaçağ Avrupa’sında Yahudilerin toprak sahibi ve devlet memuru olması yasaklanmıştı. “Köylü ve memur” olamayan Yahudilere tek yol kalıyordu ticaret... 12. ve 13. yüzyıldan itibaren şehirlerde oluşmaya başlayan yeni girişimci sınıflarda birçok Yahudi bulunması bundandır." hilmi ziya ülken (sosyolog)
 • Paylaş
Endülüs arşivleri yok edilmeseydi tersi olurdu
 • Paylaş
Matematiğin babası Cabir ve tıp dünyasının babası İbn-i Sina müslümandır mesela. yahudiler tarihe anca bozguncular olarak geçmiştir. Bilim alanındaki buluşları da araştırılsa çalıntıdır büyük ihtimalle :)
 • Paylaş
Bu yahudilerin diğer din mensuplarından daha iyi çalıştıkları, daha verimli emek harcadıklarını gösterir bence.
 • Paylaş
BİR DE BİLİNMEYENLER VAR.
 • Kanatlarla uçan ilk alim
 • İlk uçağı yapan alim Ebu Firnas
 • Yer çekimini ilk bulan alim Razi
 • Sarkaçlı saati ilk yapan alim İbni Yunus
 • Maddelerin özgül ağırlığını ilk hesaplayan alim Hazini
 • Atomun parçalanabileceğim ilk bulan alim Cabir bin Hayyan
 • Gök kuşağını ilk açıklayan alim Kutbettin Şirazi
 • İlk kimya laboratuarını kuran alim. Cabir
 • Saf alkolü ilk elde eden alim Razi
 • Fosforu ilk bulan alim Beşir
 • Havan topunu ilk bulan alim Fatih Sultan Mehmed
 • İlk kıta seyahatnamesini yazan alim İbni Battuta
 • İlk dünya haritasını çizen alim Mürsiyeli İbrahim
 • İlk ecza kitabını yazan alim İbni Baytar
 • Müslüman Bilim Adamlarının Bilinmeyen İlkleri
 • İlk kağıt fabrikasını kuran alim İbni Fazıl
 • Kızamık ve çiçek hastalığını keşfeden; alim Razi
 • Mikrobu ilk tanımlayan alim Akşemseddin
 • Cüzzamı bulan alim ... İbni Cessar
 • Vebanın bulaşıcı olduğunu bulan alim İbni Hatip
 • Verem mikrobunu bulan alim Kambur Vesîm
 • Retina tabakasını bulan alim İbni Rüşd
 • İlk göz ameliyatını yapan alim Ammar
 • İlk kanser ameliyatını yapan alim Ali bin Abbas
 • Küçük kan dolaşımını bulan alim İbnünnefis
 • İlk Tabipler odası başkanı Ali bin Rıdvan
 • Sıfırı ilk kullanan alim Harizmi
 • Trigonometriyi ilk bulan alim Battani
 • Tanjant, kotanjant ve kosekantı ilk kullanan alim Ebul Vefa
 • Trigonometri kitabını yazan alim Nasiruddin Tusi
 • İlk trigonometrik dönüşüm formülünü bulan alim İbni Yunus
 • Binom formülünü ilk bulan alim Ömer Hayyam
 • İlk difransiyel kitabını yazan alim. Sabit bin Kurra
 • Ondalık kesiri ilk bulan alim Gıyaseddin Cemşi
 • İlk usturlabı yapan alim Zerkali
 • Dünyanın döndüğünü keşfeden ilk alim Biruni
 • Dünyanın çevresini ilk ölçen alim Musa kardeşler
 • Güneşin yüzündeki lekeleri ilk bulan alim Fergani
 • Yıldızların yer ve açıklıklarını ölçen ve ilk cetveli geliştiren alim Cabir bin Eflah
 • İlk otomatik kontrol sistemleri tasarlayan alim Ahmet bin Musa
 • Sibernetiği ilk kuran alim. İsmail-El Gezeri
 • İlk optik temellerini koyan alim İbni Heysem
 • Sesin . Fiziki açıklamasını ilk yapan alim Farabi
 • İlk torna tezgahını yapan alim İbni Karara
 • Paylaş
Tarih kelimesi ile belirli bir dönemi kastetmediğin sürece soru çelişkili bir halde zira belirgin bir çoğunluğun Musevi olması, veya Yahudi kökenli olması durumu tüm tarih boyunca yapacağın araştırmada karşına çıkmayacaktır.

Dahası Musevilik popüler dinler arasında en eski din olarak kabul görmesine rağmen Musevi bilim adamlarının yükseliş dönemi daha yakın tarihlere dayanmaktadır.

Ufak bir ekleme daha yapayım, Musevi olmak ile Yahudi kökenli olmak farklı olgular. Musevi olmak o dinin mensubu olmaktır, ancak köken olarak kabul görmez zira Yahudi olmak için Museviliği kabul etmek yeterli değildir.

Soruyla ilgili Şaman Bayyurt güzel bir cevap yazmış aslına bakarsanız. Ben sadece bir kaç detaya dikkat çekmeyi uygun gördüm.
 • Paylaş
Kesin bir liste çıkmadan 'çoğu' kavramanı kullanmak yanlış olur ama en radikal tezleri ortaya atan bilim adamları arasında Museviler var. Bunlar Freud ve Einstein. O kadar radikal görüşleri savundular ki, örneğin Einstein yıllarca anlaşılmadı, anlaşıldığı zaman ise olay oldu. Freud ise bugün hâlâ bilimle uğraşmayan veya uğraştığını sananlar tarafından dışlanıyor. Gelin görün ki Freud hâlâ ayakta, kitapları hâlâ basılıyor, satılıyor, görüşleri öğretiliyor.

Yahudi olmayan radikaller de var tıpkı Darwin gibi. Hemen yüzünü ekşitenler olabileceğini tahmin ediyorum ama önemli olan şu ki, Darwin ölünce Kraliçe Viktorya'nın İngiltere'nin en önemli mabedi olan Westminister Abbey'de onun için dini tören düzenletmesidir. Bugünkü İngiltere'yi İngiltere yapan Kraliçe Viktorya'dır desem herhalde yanlış olmaz.
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, NOTLAR :

1) İster antik dünyada olsun ister modern dünyada; ister belli bir dine mensup olsun, ister olmasın; milliyeti, kökeni ne olursa olsun, gerçek bir biliminsanı din, milliyetçilik vb. düşüncelerden etkilenmez. Konusu bunları araştırmak dahi olsa, objektif olmasını bilir. Objektif olamayanlar tarihe geçememişlerdir.

2) Burada bazı kişiler Müslüman bilim insanlarının unutulmuşluğundan, gözardı edilişinden yakınıyor. Bu, iki açıdan ele alınmalıdır.

Birincisi, bu bir dezenformasyon meselesidir. Uzun uzadıya anlatmayacağım ama Müslüman kökenli bilim insanları unutturulmuşlardır (Batılılar arasında hatırlayan -popüler anlamda- yine İngiltere. Bağımsız yayın kuruluşu BBC'dir. BBC'nin bağımsızlığı İngiltere'deki demokrasinin amiral gemisidir, Darwin'i dini törenle gömdüren demokrasi zihniyetinin.)

İkincisi, Müslüman kökenli bilim adamlarının buldukları yanlış değildi, gayet doğru öğretilerdi, bugünkü kullandıklarımızın köklerinde payları vardır. Batı ise 'modern' bilimi yarattı. Bunu yaratırken, birincisi, 1) maddesinde açıkladığım objektifliği kullandı. 'Bu Müslümanınmış, ben bunu kullanmam' demedi. Yani kullanışlı olanı almayı yeğledi (Tıpkı 1920'li ve 1930'lu yıllarda Atatürk'ün yaptığı gibi)
İkincisi ise, bunları kullanışlı ve sade hale getirdi. Getirdi ki, halk kitleleri bunları kolayca öğrenebilsin. Böylece bilimle meşgul olmak ayrıcalıklı sınıfın işi olmaktan çıktı.

Herşey yahudilerin yönetiminde olduğunden istediklerini istedikleri mevkii ye çıkarıp layık olanlarıda o mevkiden indirme gibi bir güce sahip olduklarındandır.
 • Paylaş
Doğru zaten bizim İbni Sina'mız bir Mimar Sinanımız yok, Akşemsettin bakterilerin virüslerin ne olduğunu mikroskopun icadından 200 sene önce demesi, İbni Sina'nın Tıp ın kanunlarını belirlemesi, büyük kaşiflerimiz ve nicesinin zaten önemi yok.

Galileoda dan asırlar önce kuranı baz alıp dünya yuvarlaktır dediği için şeriat tarafından öldürülen din alimleri felan unutulmalı onlar kim ki.

İslam alimlerinin içine dalmaya cüret dahi edilememesinin sebebi ve sebebleride budur.

Daha önce merak edip de hiç Müslüman kökenli bilim adamları diye aratmamak ve buraya direk bunları yazmak tam bir bilim adamı objektifliğine göre.

Aynı daha adını ilk defa duydukları isimleri google dan bulupda buraya yazanlar gibi.

Ancak işin doprusu sizede hak veriyorum, son zamanların özellikle 18. YY dan sonraki çoğu atılımı bunlar yapmıştır ve ancak bu Müslümanlığın değil Müslümanların acizliğidir.

Ve unutmamak gerekir ki, musevi alimleri de zamanında kendi din adamlarıyla cakışmıştır.
 • Paylaş
Adı tarihe asıl geçecek olanlar, yahudiler tarafından para, yalan, tehtid ve diğer bazı seçenekler (bunlara örnek olarak; medya yoluyla "meşru illegalite" algısı oluşturma) çerçevesinde bastırılmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Olayların şahitleri bize bunları direk olarak anlatmaktan malesef çekindikleri için yahudiler elini kolunu sallayarak popüler olurlar.

Örneğin ; Çoğumuz farkında değiliz belki ama Facebook, Apple ve Google yahudi kökenleri olan insanlar öncülüğünde kurulmuştur fakat asıl fikir adamları o bahsettiğim çerçeve içerisinde bastırılıp elenmiştir. Dikkat ederseniz bu firmalar kurulmadan önce onların yaptıklarına çok benzer gelişmeler göreceksiniz ama ne hikmetse o gelişmelerden fazla bahis edilmez, bahis edilen filmlerde vs. genelde sanki onlar yapmamış gibi bir hava yaratılmaya çalışılmıştır.
Dikkat ederseniz facebook'un film'i yapılmıştır
steve jobs'un vefatından sonra kitap çıkarılmıştır.
Daha öncesinde Slikon Vadisi Korsanları filmi vardı tabi.

Hani yahudilerle ilgili hiçbir bilgisi olmayan bir şahıs sadece israil haritasının geçmişten bugüne değişimine baksa neler olup bittiği hakkında fikir sahibi olabilir.

Uzun lafın kısası; Bence tarihe adları geçmemiş özellikle tarihe geçirilmiştir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7234 Görüntülenme38 Takipçi31 Yanıt

Konu Başlıkları