Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden Amerika'daki yazılımcıların hepsi Apple ürünü kullanıyor?

Örneğin Facebook ve Yahoo' da çalışan yazılımcılar...Düzenle
Böyle kesin bir yargıya varmanız yanlış bir tutum. Bunun direk Apple ile ilgili bir durumu olmasa gerek. Yazılım Uzmanları rahat uygulama geliştirme ortamlarına göre tercih yapar.

Visual Studio gibi bir IDE'yi kullanmak isteyen windows kullanır, iPhone ve iPad ile uygulama geliştiren IOS kullanır gibi. Yani bu ihtiyaca göre belirlenir.
  • Paylaş
Kesin olarak bilmeme rağmen iki seçenek olduğunu düşünüyorum.

İlki el alışkanlığı, nasılsa bize derslerde sadece Windows anlatılıp tanıtıldıysa Linux, Unix, Mac vs. gibi işletim sisteminden bahsedilmediyse onlarda da öyle olabilir (sanmıyorum ama varsayım yinede).


İkincisi ise tamamen profesyonellik, virüs dertleri yok (ama bulaştı gördüm felan demeyin, o bulaşanlardan biri Java yüzünden diğeride MS Office yüzünden bulaştı). Kasma donma derdi yok. Microsoft tekeli yok.

Apple bilgisayarlar kendi aralarında çok rahat bir şekilde veri transferi yapabiliyor (bu sanıyorum büyük etken olabilir).

  • Paylaş
Önce bir düzeltme, Amerika'daki yazılımcıların hepsi Apple kullanmıyor. Apple kullananlar dikkatinizi çekiyor, hepsi bu.

Ama size bunu düşürtürken üç neden var.

Birincisi, Apple bilgisayarlar tek renk ve tek tasarımda oldukları için hemen dikkat çekerler. Sadece 10 tanesi Apple olan 100 tane bilgisayarı yanyana koyun, Apple'lar dikkat çekecektir. Diğer 90 tanesi birbirinden farklı olduğu için onların hepsinin PC olduğunu düşünmezsiniz bile.

İkincisi ise sizin hangi geliştiricileri takip ettiğinizle ilgili. Microsoft ürünü geliştirenlerin Windows kullanması, açık kaynak teknolojilere kod yazanların başka birşey kullanması gayet normal. İş kod yazmaya gelince Microsoft'un 5 ürünü varsa tüm diğerlerinin 500 ürünü var.

Son olarak, kullandığınız kaynak ve hedef teknolojiler önemli. Çok temel bir örnek, eğer Apache, PHP, MySQL ile birşeyler yaptığınızı düşünün. Bu sistemi OS X'te çalıştırmak Windows'da çalıştırmaktan çok daha 'gerçeğe yakın'. Buna bir de BSD tabanlı bir işletim sistemi kullanmanın işinizi kolaylaştıracağını (hem platform yetenekleri hem güvenlik hem o hem bu) ekleyin. Üstüne OS X'in BSD'ye kattıklarını düşündüğünüzde Mac kullanmak daha anlamlı hale geliyor.
  • Paylaş
Çünkü Unix temellidir :)
Eğer Microsoft teknolojileri ile yazılım
geliştirip zaman kaybetmeyecekseniz en iyi tercih Mac kalıyor bence.

Diğer alternatif, Bestbuy'dan Toshiba laptop alıp üzerine Ubuntu kurarak'ta yazılım geliştirebilirsiniz. :) Deneyimle sabittir.
  • Paylaş
Dediğiniz gibi bir durum gerçekten varsa bunun tek nedeni mobil telefonlarda, Amerika'da IPhone'un pazar hakimiyetinden olabilir ki bu bile gerçek değil, aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

geekwire.com/2014/android-70-sales

Amerika'daki bilgisayar kullanım istatistiklerine baktığınızda hala insanların büyük çoğunluğu PC'yi Mac'e tercih ediyor. Zaten iki işletim sistemi de Amerikan malı olduğundan birini diğerine tercih etmenin Amerikan ekonomisine bir avantaj sağlayacağını düşünmüyorum.

Yazılım Uzmanı
statista.com/statistics/272667/market-sh...

Pazarda Android ve Windows hakimken nasıl olur da en mantıklı olması gereken yazılımcılar kendilerini zorlayacak olan Apple kullanırlar anlayamadım.

Bu kadar araştırma yaptıktan sonra sizin bu yargınızı dayandırdığınız kaynak ya da kaynakları görmek isterdim... .
  • Paylaş
1

Necmettin Begiter, Her iki isletim sistemini yillarca kullandim. Hem orta ustu duzey Windows PC'leri hem de Apple bilgisayarlari da yillarca kullandim. Apple urunleri zorlamaz, aksine Windows kullanmaktan cok daha rahattir Apple kullanmak.

Faresiz kullanabilirsiniz. Apple touchpad'lerin bir esi-benzeri yoktur, hem kalite, hem kullanim kolayligi, hem de yetenek bakimindan. Telefonunuzda iki parmaginizla fotograf dondurebildiginiz gibi fotograflarinizi dondurabilirsiniz.

Windows icin bile kod yazacak olsaniz Apple bilgisayarinizda yapabilirsiniz. Android, Apple ve Linux icin birseyler gelistirirken de Apple bilgisayarinizi kullanabilirsiniz. BSD tabanli oldugu icin sunucularin cok buyuk bir cogunlugunu olusturan Linux sistemlerde asina oldugunuz komut ve programlari kullanarak calisirsiniz.

Telefon ve/ya tabletiniz de Apple ise birbirleriyle tam uyumludurlar, telefonunuza gelen cagriyi bilgisayarinizdan yanitlayabilir, bilgisayarinizdan kisa mesaj atabilir, ek bir program kurmadan goruntulu konusabilir, ekran paylasabilirsiniz.

Kendi icinde gelen eposta, takvim ve hatirlatici gibi uygulamalariyla, ofis ihtiyaclarinizin buyuk kismini karsilarsiniz.

Apple icin bir yazilim gelistiriyorsaniz Apple kullanmaktan baska sansiniz yok.

Android/Windows ve Apple kullanicilari arasinda soyle bir fark vardir. Android ve Windows kullanicilari herseyin ucretsizini ister/kullanir. Apple kullanicilari ise para harcamaktan cekinmezler. Android pazarin %90ina hakim bile olsa (ki degil) gelistiriciler uygulama satisindan kazandiklari paranin %90ini Apple cihazlardan kazanirlar. Ucretsiz ama reklam gosterimli uygulamalar sirf Android kullanicilari icin cikti, o derece :)

En agir Macbook dizustu 2 kilo 20 gramdir. Ustelik 15 inçtir. Kapagini kapatirsin, 2 saat sonra actiginda kaldigin yerden devam edersin. Pili de 8 saat gider.

Siradan kullanici (power user olmayan kullanici) Windows PC ile idare edebilir. Zaten internette gezmek, sosyal aglarda paylasimlar yapmak ya da okumak disinda pek birsey yapmazlar bilgisayarlarinda. Onlarin sorunsuz bir bilgisayara ihtiyaci yoktur. Ama .Net disinda kod yazan bir insansan Apple en iyisidir.

Apple'a o kadar para vermeye kiyamiyorsan da sirket sana Apple almiyorsa, o zaman da Lenovo alirsin. Ha son zamanlarda Lenovo bozdu o ayri :)

Lenovo da çok kullanılıyor.
  • Paylaş
Vergi denilen sistem onlara pek işlemiyor. En ucuz kullanan ülkelerden biri, ayrıca kalitenin merkezinde olup da kalite kullanmamak ayıp olur. Mac OSX işletim sistemine sahip olması büyük bir avanta yakında bill gates de Mac, iOS falan kullanırsa şaşırmam :)
  • Paylaş
Şu videoya bir göz atmalısın.
  • Paylaş
Altyapısı sağlam
macos 1 yılda çöker
windows 1 ayda çöker
hangisi avantajlı?
  • Paylaş
3

Turker İnanmaz, Cevap yanlış.
Lütfen çok sığ bakmayın bu konuya. Hemen hemen kullandığım her işletim sistemini çökertmiş biri olarak söylüyorum Windows ve Osx'in altyapısına bakacak olursak windows bir tık önde olacaktır. Her ne kadar kapalı kodlu bir altyapı olsa da donanımsal açıdan uygun yazılımlarla geliştirilebilir.
Aynı şey osx için de geçeleri lakin osx'de yaptığınız donanım değişiklikleri için kernelde oynamanız gerekiyor.

Sizin mantığınızla yola çıkmaya kalkarsak herşeyi eski usul yapmamız gerekecek. Direkt delikli kart kullanalım. Hiç çökmesin. :)

Necmettin Begiter, Hayir, OSX'de donanim degisikligi icin kernelle oynamak gerekmiyor. Sistemin desteklemedigi bir donanim taksaniz bile, KEXT denen dosyalarla kolaylikla yeni donanimi calisir hale getirebiliyorsunuz.

'Donanimsal acidan uygun yazilim' ne demek onu anlamadim. Donanima uygun yazilim mi deneme calisiyorsun? Donanim suruculeri yani?

Windows OSX'in bir tik onunde degildir. Hicbir acidan. Aksine Windows oldukca geridedir. OSX FreeBSD tabanlidir, sistem guvenligi ve dengesi bakimindan Windows'dan oldukca ileridedir.

Necmettin Begiter, OSX 1 yilda mi coker? Cokertmeyi nasil becerdiginizi merak ediyorum. Birbucuk yil ayni makinayi kullandim, format atmadan, hicbir problem yasamadim. Yavaslamadi bile. Ha diyorsan ki 1 yil ornek, yoksa cokmez, o zaman tamam :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2564 Görüntülenme13 Takipçi9 Yanıt