Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden antibiyotik kullanırken alkol alınmaz?

Bazı ilaçlar vücutta Disülfram benzeri reaksiyon meydana getirirler. Bu olay aldehit dehidrogenaz enziminin inhibe olması yani etkisiz hale gelmesi demektir. Ne olur peki böyle olunca? Etanol (alkol) parçalanamaz vücutta birikir ve adamı doğduğuna pişman eder.


Genelde kocalarının alkol kullanmasından bıkmış olan kadınlar bir yerden duydukları bu ilaçları kocalarının yemeklerine katarlar adam yemek üstüne alkol alınca öyle bir reaksiyon gelişir ki bir daha kolay kolay yaklaşamaz alkolün yanına. Saatlerce bilinciniz açık bir şekilde sanki boynunuzda bir iple asılı kalmışcasına durduğunuzu düşünün, böyle acı çeker kişi.


Tehlikeli bir durumdur. Bilinçsizce kullanılmaması gerekir. Her ilaç bu etkiyi oluşturmaz. Genelde bilinenler sülfonilüreler, sefalosporinler ve metronidazol ilaçlarıdır.


İlaçlar alkol ile beraber kullanılmamalıdır, ciddi boyutta yan etkiler ortaya çıkarır.

  • Paylaş
3

Hakan Köse, Peki ağrı kesici gibi ilaçlar, yani gündelik hayatta zaman zaman aldığımız ilaçlar (Minoset, Apranax, Majezik.. gibi) genel olarak bahsettiğiniz riskli gruba giriyor mu tam olarak?

Thecrazyhands, Girmiyor ama bu kullanılabilir anlamına gelmesin :) Kimyasal etkileşimler ilaçların molekül yapısına göre değişiyor dolayısıyla ilaç kullanırken alkol almamak lazım.Alkolden 48-72 saat sonra almalı ilacı.

Hakan Köse, Hassas bir konu olduğunun farkındayım, yanlış bilgilendirme veya yönlendirme olsun istemem tabi. Genel olarak merak edilen bir konu olduğu için ve ben de merak ettiğim için sormak istedim, teşekkürler. :)

Antibiyotikler ve bazı ilaçlar alkolün vücutta metabolize edilmesini aldehid dehidrogenaz enzimini bloke ederek bozar. Bu da vücutta terleme, bulantı, kusma, nabızda artış, ataksi ve hipertansiyon gibi etkilere neden olur. Her ilaç bu etkileri göstermez, lütfen doktorunuza danışın. Bildiğim antibiyotiklerden bu etkilere neden olanlar:

  • Sefamandol
  • Sefotetan
  • Moksalaktam
  • Sefmenoksin
  • Sefoperazon
  • Metronidazol
  • Kloramfenikol
  • Paylaş
Tabii biliyorsunuz hem doktorlar hem de ilaç dünyası kötü bir etki milyonda bir kere bile olsa yazmak zorundadırlar. Ben doktor değilim ama iki ağabeyim de doktor, biri zaten çok nadiren alkol kullanır, diğeri hemen her gün. Ben de alkolü seven bir insanım. İkisine de bu konuyu danıştım, ikisinden de aldığım yanıt aynıydı, antibiyotiklerle alkol kullanıldığında antibiyotiğin etkisi azalır. Bunun üzerine, yaklaşık 30 yıldır antibiyotiğe rağmen her istediğimde alkolümü içmeye devam ettim ve hiçbir şekilde boynumdan asılmış gibi falan hissetmedim.

Tabii ben de sizlerin antibiyotiğin yanında alkol alıp ölmenizi falan istemem o nedenle bu bilginin sadece aile içi bir bilgi olabileceğini, ağabeylerimin bana milyonda bir olasılıkları söylemediklerini düşündüğümü her ne kadar inanmasam da söyleyeceğim.
  • Paylaş
2

Thecrazyhands, Her ilaç alkol ile disülfram reaksiyonu verir diye bir şey yok. Dolayısıyla her antibiyotik de alkol ile tepkimeye girmez. Moleküler yapısı farklı bir çok antibiyotik var mesela Metranidazol ile alkol alındığında disülfram benzeri reaksiyon meydana gelir. Bu da yeterince sıkıntıya düşürür sizi. Dolayısıyla ben 30 yıldır içiyorum bir şey olmadı demek doğru değil.

Şaman, Mutlaka haklısınızdır, ben de zaten bunların aile içi bilgi olabileceğini söyledim. Muhtemelen dediğiniz gibi ilaca göre de değişiyor, sonuçta ben betondan anlıyorum, sizse insandan :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4674 Görüntülenme9 Takipçi3 Yanıt