Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden az para basarlar? Para basmanın neden sınırı vardır?

Çünkü çok para basmak paranın değerini artırmaz. Bir elmayı dört dilime de ayırabilirsin, sekiz dilime de ayırabilirsin sonuçta bir elma bir elmadır.
Basılan paralar bir değerin karşılığı olarak basılır. Aynı değeri temsilen çok fazla adet para basılırsa o paranın değeri düşecektir. Tıpkı elmayı sekiz dilime ayırdığında her bir dilimin küçüldüğü gibi.
  • Paylaş
1

Serkan Aydın, Elma örneği hiç oturmaş ya neyse.. Ben sorumu sorayım, Türkiyede enflasyon var mı? Gerçek enflasyon. Soru çok ciddi sorudur. Veriler ile değil matematikle cevap istiyorum. Çünkü verileri yazan da hükümetin kurumlarıdır. Kimse ayranım ekşi demez.

Doğrusu paranın az yada çok basılması ülkenin uluslararası piyasada ki konumuna, merkez bankasının para politikasına, altın rezervine, hedeflenen cari açık/fazla, enflasyon gibi unsurlar dikkate alınarak basılır yani az yada çöküyor belirleyen unsurlar önemlidir. Soruyu bir ülke neden az para basmaya ihtiyaç duyar şeklinde algılarsak burada önümüze iki ana sebep çıkar birincisi ülke parasının değerli kalmasını sağlamaya çalışıyordur, yada piyasada ki para emisyonu doygun hala gelmiş ülke bu noktadan sonra para basacaksa başta enflasyon olmak üzere, pahalılık artabilecektir. Bu konu ile ilgili uzunca bir yazı yazmıştım. Şuan mobil olduğum için linki veremiyorum site içerisinde merkez bankası yada darphane diye search ederseniz ssanırım bulabilirsiniz.
  • Paylaş
8

Serkan Aydın, Peki çok ciddi bir soru sorayım. Türkiyede gerçek enflasyon var mı?

Hakan, Sadece Türkiye de değil enflasyon tüm dünyada olur, temel kaynağı arz talep dengesidir. Enflasyon doğal bir süreçtir. Bu doğal sürece kötü yönetilen bir ekonomi modeli de etki ederse yapay olarak ekstra rasyolar karşımıza çıkar. Şu an Ülkemizde gizli bir enflasyon var. Halkın geçim standartları düşerken aynı zamanda enflasyon da atıyorsa bu gizli enflasyon dur.

Serkan Aydın, Hakan bey enflasyon tanımınızı bir daha gözden geçirin derim. Enflasyon var mı yokmu' nun cevabı enflasyonun tanımı ile piyasadaki yansıması arasında gizli. Soruyu şöyle soralım o zaman; enflasyondaki fazla para, neyden fazla olduğu için buna enflasyon diyoruz?

Hakan, Enflasyon fazla para demek değildir. Paranın piyasanın ihtiyaç duyduğundan fazla olması birim miktardaki artışa bağlı satın alma gücündeki değer kaybının rassal ifadesidir enflasyon. Para felsefe ilişkisinden yola çıkarsak tanımları daha akademik hale getirmek mümkün. Makro hocanız eşliğinde çözümleyeceğiniz bir metin yazmak istemem. Ama net olarak bir şeyin denge noktasından sonra birim miktardaki her fazla artış o şey için enflasyondur. :-)

Serkan Aydın, Hakan bey fiyat artışlarının tek nedeni enflasyon değildir. Bir üründe kıtlık olduğunda da fiyatı artar. Fiyatların artması illaki enflasyonun olduğunu göstermez. Bir yıl boyunca kuraklık sonucu tüm ülke çapında topu topu sadece 2 kasa domates hasat edilse, siz domatesin kilosu 2 TL diyemezsiniz talep fazla olur fiyatı artar. Hele milletin cebinde hiç para da yoksa buna enflasyon denemez. Bakın mezarlıklarda enflasyon sıfır. Ayrıca üniversitelerde okutulan kitaplar bankacıların teorilerine göre yazılmış kitaplardır. O kitaplarla yetişmiş akademisyenler onlara öğretilenlere göre konuşurlar, Doğal İktisat Döngüsüne göre değil.

Hakan, Serkan bey Konu bu değil ki, Soru kökünden uzaklaşıyoruz. Konu neden az para basılır ve sebeplerden sadece bir tanesi olan enflasyon. Her hangi bir malın fiyatını belirleyen yüzlerce unsur sayabiliriz. Ancak sorunun özünden uzaklaşırız

Serkan Aydın, Hakan bey, asıl konudan uzaklaşmak; hastalığı konuşup, mikrobu konuşmamaktır. Burada asıl konu mikroptur. Mikrop tespit edilmeden hastalık üzerinde konuşmak sadece zaman kaybettirir ve hasta ölür. Siz diyorsunuz ki örneğin; Türk ordusu ABD ordusunu yener mi? Bende size diyorum ki asker sayılarına ve silah donanımına bakmak lazım. Siz de " sen onu bunu bırak yenebilir mi, yenemez mi onu söyle" diyorsunuz. İşte enflasyon konusuna bu tarz bir yaklaşımınız var. Para fazla basılırsa enflasyon olur diyorsunuz eyvallah.... Az basılırsa deflasyon olur diyorsunuz ona da eyvallah. Peki neden para miktarı eşit basılsın diyemiyorsunuz? Yusuf beye söylediğimi size de söyleyeyim. "Enflasyonun olduğu bir ülkede hiç bir banka yaşayamaz... " Şimdi bu sözümle neyi kastettiğimi bulmaya çalırsanız neden hastalığı değil de mikrobu konuştuğumu anlarsınız ümit ediyorum.

Hakan, Ekonomik tartışmalar belirli bir temel de birleşen, ancak dallandıkça görece farklı teorilerin ortaya atıldığı tartışmalardır. Soru ile ilgili cevap verildi zaten. Farklı bir soru oluşturursanız o soruyada seve seve cevap veririm. Ancak alt yorum ile bu tartışmalara girmek kişiler arasında kalıyor google da indexlenmiyor. Yani toplumsal faydası yok. Soru şeklinde ayrı bir başlık oluşturarak herkesin okumasını da sağlayabilirsiniz.

Sadece para basma yetkilisi Merkez Bankasıdır. Merkez Bankası parayı fazla basarsa paranın değeri düşer , o zaman her şey ucuzlayacağı için ithalat piyasası dağılır. Paranın nabzını tutmak için az basılır.Para fazla basılsaydı; enflasyon, dış borçlar, borsa, kıymetli madenler, ithalat, ihracat vs. diye bir şey olmazdı.
  • Paylaş
14

Hakan, Selam yazınızda önemli teorik hatalar. var gibi geldi bana. Mümkünse tekrar gözden geçirebilirmisiniz.

Serkan Aydın, Yusuf bey, enflasyon gerekçeniz ve tanımınız doğru. Peki çok ciddi bir soru sorayım, Türkiyede gerçek enflasyon var mı ve tarrih boyunca hiç oldu mu? İki kere düşünün.

Yusuf C., Ne gibi teorik hatalar var ?

Yusuf C., Serkan Bey , Türkiye'de enflasyon var mı yok mu sorusunun cevabı hep gizlendi . Bu nedenle bu soruyu ekonomi uzmanlarına sorsanız tam cevap gelmeyecektir. Türkiye'de enflasyon çarşı,pazarda olur. Bu sorunun cevabını en iyi enflasyon oranları açıklar.

Hakan, Aslında kendiniz bulmanız için yazmıştım. Ekonomi titrinizi görünce. Şöyle fazla basılan para paranın değerini düşürür doğru ancak herşey ucuzlamaz aksine pahalanır. Yani 100 birim para 100 birim mal ederken, değer düşüklüğü yaşandığında 100 birim mal artık 110 birim para olmuştur. Çünkü mal para dengesi sürekli zıt çalışır enflasyon karşısında.Buradan hareketle son satırda bahsettiğiniz değerli emitia da değerli hale gelecektir.

Serkan Aydın, Yusuf bey bu çok zor bir soru değil. Zeten kendiniz bir enflasyon tanımı ve gerekçesi yazdınız. Fakat "merkez bankası parayı fazla basarsa" dediğiniz cümleden; Merkez bankası neyden fazla para basarsa enflasyon olur? sorusu doğmakta. Yani merkez bankasının bastığı paranın karşılığı nedir? Bu sorudaki "Ne" yi açıklamadığınız da Türkiyede enflasyon var mı yok mu bunu da cevaplayamazsınız.

Yusuf C., Hakan Bey , ben ihracat piyasası için mallar ucuzlar dedim. Turkiyede ki birçok malın ithal mal olduğunu herkes bilir. Tabikide enflasyon karşısında mal ve para arasında ters orantı vardır. Para fazla basılırsa milletin elinde para çok olacak ama malların değeri yükselecektir. Ama ülkemizde görünürlerde milletin elinde para az ama malların değeri yuksektir. Örnek olarak değerli emtialar..

Yusuf C., Serkan Bey , Merkez Bankası parayı fazla basarsa enflasyon ⤴ yükselir , faizler ⤴ yükselir, bono yada sabit getirili menkul kıymetler ⤵ düşer , buna karşılık emtialarda ⤵ düşer. Para fazla basılırsa milletin elinde fazla para olacağı için paranın değeri düşecektir. TL değer kaybı yaşayacaktır. TL değer kaybederse yatırımcılar yabancı paraya yönelecektir döviz gibi.TL değer kaybederse fiyatların genel seviyesindeki yükseliş ( enflasyon) olacaktır.

Serkan Aydın, Yusuf bey, milletin elinde az para var diyorsunuz, ona rağmen enflasyon var diyorsunuz. Enflasyon paranın fazla olması ise bu nasıl enflasyon ki milletin elinde para yok? Nerde bu fazla para? Yoksa millet Weimar daki gibi sobalar da mı yakıyor bu paraları da göremiyoruz.? Ben soruyu özellikle sordum ki enflasyon tanımı ile piyasadaki para miktarı neden uyuşmuyor bunu açıklamanızı ümit ettim. Bir not daha; efnlasyonun olduğu bir ülkede hiç bir banka yaşayamaz.

Hakan@yusufcan faydalı düzeltme iyi oldu, teşekkürler.

Yusuf C., Serkan Bey , paranın fazla olduğu ülkede paranın değeri ne olur ? Bu sorunun cevabını verdim ben. Yastık altı paralardan bahsetmedim.

Serkan Aydın, Yusuf bey, dikkat ettiniz mi bilmem, ama kaç yazışmadır hep paranın fazla oluşundan doğacak tehlikeyi öne sürerek, farkında olmadan paranın az oluşundan doğan tehlikeyi örtbas ediyorsunuz. Neden hiç "para miktarı eşit olsun" demiyorsunuz.? Bakın bir önceki cevabımın sonunda "efnlasyonun olduğu bir ülkede hiç bir banka yaşayamaz" diye bir söz söyledim. Bu sözümün üzerine biraz olsun düşündünüz mü? Ben bu sözü söylemekle neyi kasteddim biraz düşünürseniz doğru cevabı vereceğinizi ümit ediyorum.

Yusuf C., Yüksek enflasyondan bankacılık sektörü da olumsuz yönde etkilenmiştir. Hızla artan bütçe açıkları iç borçlanmayla finanse edilmiş ve kamunun mali kaynaklara olan talebi artmıştır, uygulanan enflasyonist politikalar reel faizlerin yükselmesine yol açmıştır. Belirsizliklerdeki artış olumsuz beklentilere yol açarak makro ekonomik konjonktürde istikrarsızlığa sebep olmuş ve bu bankacılık sektörünü de etkilemiştir.

Banka sektörü yok olursa ekonomi de çok buyuk daralma olur. Bu nedenle bankacılık sektörü hiçbir zaman yok olmamıştır geçmişimize bakarak. Bazı bankalar kapanmıştır ama onların farklı nedenleri vardı.

Serkan Aydın, Yusuf bey, bankacıların yazdırdığı kitaplardan öğrendiklerinizi söylüyorsunuz. Hikayeyi bankalar yazıyor ve o şekilde olmazsa olmaz bir kalıpta öğretilmesini dayatıyorlar. Eğitim sistemini bile para sahipleri dizayn etmiş ve bunun yansımalarını sizin üzerinizde de gördüm. Yusuf bey her şeyden önce faizi savunduğunuzu belirtmek isterim. Ekonomi konuşup ta azıcık bile matemetik yapmamak, jöle saçlı ekonomistlerin her gün yaptıkları şeyler. Anlaşılan sizin önce faizin ne demek olduğunu ve neden yıkıcı bir güce sahip olduğunu bizzat matemetikle öğrenmeniz gerekecek. Bunu öğrenmeden enflasyonun ve deflasyonun gerçek yansımalarını göremez ve açıklamalarınızda derde deva bir çözüm sunamazsınız. Bu bilgi yanlışlığınızı ortadan kaldırmadığınız sürece bankaların bir ihtiyaç ve faizin de bir zorunluluk olduğu safsatasını tekrarlayıp durursunuz. Öyleyse buyrun şu videoyu izleyin ve faizin matemetiksel hilesinin ne olduğunu önce bir kavrayın. Ondan sonra reel ekonomi konşalım.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

782 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları