Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden batı ülkelerinde araçlar yayalara yol verirken doğu ülkelerinde yayalar araçlara yol verir? Doğuda geleneksel bir makineye saygı mı vardır?

Gelişmişlik; Rönesans ve reformdan geçen ülkelerde medeniyet ve insan olmanın öneminin farkındalığı ile gelişmiş hatta içselleşmiş bir davranış şekli, makinenin de insan için olduğunun farkına vardıklarından mı desek :)))...
  • Paylaş
Ben Türkiye'den yola çıkacağım, çünkü sadece burada yaşadım. Bir kere Türkiye'de kanun ve adalet yok. Kanun olsa bile uygulanmıyor, bu da adaletin olmaması anlamına geliyor.

Mesela geçenlerde Flaş TV'de bir satış programı vardı. Telefon satıyorlar 170 TL gibi bir fiyata. İsmi de şu "iXperia x3". Sony'nin "Xperia" markası çalınmış. Önemsiz de olsa Nokia'nın x3 modeli var. Telefonun tasarımı ise Samsung Galaxy s4'ün kopyası. Bu kadar telif hakkının bir arada çiğnendiğini görmemiştim. Ve bunu ulusal bir kanal prime time denilebilecek bir zamanda yayınlıyor. Böyle bir şey Almanya'da veya Amerika'da olabilir mi? Televizyonu kapatırlar direkt.


Kısa süre önce arkadaşın çalıştığı binada 2 katta da kumar oynatıldığını söyledi. Ev sahibi çıkaramıyor, gözünü korkutuyorlar. Bina sahibi polisi arıyormuş ve yanıt şu; "bu zabıtanın işi, gönderiyoruz, dayak yeyip geliyorlar". Bu ne demektir? Bu nasıl devlettir?


Biz artık bunu kabullenmişiz. Yaya geçidi, ışık kırmızı ama yine de sağa sola bakmak zorundayız, çünkü gerçekten ezilebilirsiniz. Buna uyum sağlamaya çalışıyoruz doğal olarak.


Sonra yabancı yatırımcı gelsin istiyorlar. Bu adalet sistemi ile yatırımcı falan gelmez. Yatırımcı kanun/adalet olan ülkelere gider. En azından bunu büyük oranda önemser. Kanunlar uygulanmıyorsa adalet yoktur. Biz de bu duruma günlük yaşamda sorudaki örnek gibi uyum sağlıyoruz.
  • Paylaş
İki yolun arasındaki korkuluklardan atlayıp karşıya geçen bir milletten bunu beklemek normal midir ?
  • Paylaş
Öncelikle batıdan kastın ne ki, hayır yani her kesmini görmüşsün gibi sormuşsun da bu soruyu en fazla bir ülke görmüşsündür. Hem orada da bu dediğini yapanlar var. Ayrıca doğuda da saygılı olanlar var. Bırakın artık aşağılık komplekslerinizi bi yana.
  • Paylaş