Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden bazı hocalar sınavları zorlaştırıyor?

Öncelikle zorluk kişiden kişiye değişen bir kavram. Ya sorular size zor geliyordur ya da diğer bir ihtimal öğretmen sınavı gereksiz zorlukta yapmıştır. Maalesef ki bazı meslektaşlarım egolarına yenik düşüp öğrencilere bu tarz zorluklar çıkarıyor. Böylece kendilerini çok daha üstün hissediyorlar.
 • Paylaş
Konunun her ayrıntısını anlatıp gerekli olan soruları da çözerse istediği gibi bir sınav yapabilir.İstediği gibi derken sınavda 8 soru soruyorsa bunun 2 tanesi herkesin yapabileciği gibi kolay,2 tanesi zor diğerleri de orta derecede olmalı.Ama malesef öyle öğretmenler var ki konuyu sadece kendi anlayacağı gibi anlatıp soruları da bir o kadar zor soruyorlar ve tam puanı ancak ben alırım diye övünüyorlar.Bu komplesten başka bir şey değil. Kendi adıma böyle meslektaşlarım olmasından utanıyorum.
 • Paylaş
Bana göre ego. Hele bizde bi hoca var evlerden ırak. Öğrencinin büte kalmasından zevk alıyor. Bunun için bilerek zor soruyor. Ego değilde nedir bu?
 • Paylaş
Zorlaştırıp da bütün sınıfı bırakacak hali yok ya. Üniversitede zaten genellikle çan yapılır sınavın zor olması hiçbir şey fark etmez. Bir de tüm dünyada adettir, derste bir şey anlatılır, basit örnekler çözülür, ödev olarak en az iki katı zor sorular sorulur, sınavda da bi 5 katı kadar zor sorular sorulur. Derse giren, ödevleri yapan ve ders çalışan 5 kat zoruyla da baş eder diğerleri edemez. Böylece çana rağmen ak koyun kara koyun güzelce ayrılır. Tabii bir de düşen orta öğretim eğitim kalitesi var. Hoca yaşlıdır eski öğrencilere göre hep sorduğu tarzda soruları soruyordur ama yeni öğrenciler orta öğretimden zayıf gelmişlerdir sorular zor gelir. Sonuçta her hoca sınıfının belli bir kısmını geçirir diğer kısmını da bırakır. Geçen öğrencilerin adeti aşırı düşük olursa bu hocanın başarısızlığı olacağından sorular zor da olsa, alınan not düşük de olsa sınıfın yarıdan fazlası geçecektir. Sizin göreviniz sorular ne zorlukta olursa olsun sınıfın gerisinde kalmamaktır.
 • Paylaş
Ben buraya gelip de hocaların egosundan, karakterinden dem vuran arkadaşlardan büyük rahatsızlık duyuyorum. 19 yıllık eğitim hayatım boyunca bahsedildiği gibi bir tecrübem olmadığından bu arkadaşların söylediklerinin doğruluğundan şüphe duyuyorum. Bazı hocalar doğru şekilde sınav hazırlamayı beceremezler kabul ediyorum ancak bunu karaktere bağlamak, bu insanları aşağılamak ayıptır.

Çok zor anlamında demiyorum ama herkesin yapamayacağı soruyu sormak kesinlikle gereklidir. İyi bir sınav değişik seviyedeki soruları mutlaka içermelidir. Üstelik bir öğrenci olarak da beni ayıran, beni zorlayan soruları çözmek, çözmeye uğraşmak beni tatmin eder, mutlu eder. Mala sorulur gibi sorulan soruları cevaplayıp da not almak isteyen arkadaşlar öğretmen karakterine dil uzatmadan önce kendi tembelliklerini sorgulasınlar.
 • Paylaş
Ahh ah. Bu hocaları bir kaç kategoriye ayırabiliriz. Bazı hocalar var ki bunlar genellikle araştırma görevlisi,doktorasını tamamlamamış, belli bir ünvanı olmayan kimselerdir, sırf ego tatmini için zor soruyorlar. Odaları da okul tuvaletinin yanında gelen gidenleri de çok oluyor ama gene de odanın içine illa bir kaç öğrenci gelsin diye yalnız kalmamak, sözüm ona takılmak, tanışmak için yaptıklarına eminim.

Bazıları var ki yaz okuluna öğrenci bırakmak için yapıyor. Yaz okulunun hocalar için anlamı da belli. Açmaya gerek yok.

Bir kısmı var ki bir tanesi yüzünden 4. sınıfta alttan ders alıyorum; adam doktorasını bitirmiş, kazancı yerinde, işi gücü tam, bir sorunu yok gibi gözüküyor ama maalesef bir öz güven duygusu eksikliği var. Bunu da sınavlarda zor sorarak aşıyor. Psikolojide hani bir eksikliği başka bir yere yönlendirirsin de rahatlarsın ya aynen öyle. Sinir stresini sınav sorularına yönlendirerek rahatlıyorlar. Hoşlarına gidiyor.
 • Paylaş
1

Harun Can, sonuna kadar katılıyorum.

Kişisine bağlı!
 • Paylaş
Kendim için söylüyorum hocanın karşısında çen çen çalıp , cak cak sakız çiğnersen tabi zor yapar ben olsam ben de yaparım .. ama bazıları içinde (sözüm meclisten dışarı) sanki bizi zorlamak hoşlarına gidiyor... bir de bir şey daha var belki de sorunlu olan bizizdir ??
 • Paylaş
Kişilik yetkiyle doğru orantılı
nasıl kişiliğin varsa öyle yetki uygularsın
 • Paylaş
Aslında kazanımlar belli, buna göre anlatılacak konular belli, sınav hazırlama yöntemi belli, sınav kuralları belli... Sadece kurallara uymayan öğretmen ve öğrencilerden dolayı böyle sorunlar çıkıyor.
 • Paylaş
Ben burdayım daha ölmedim hepinizin ..................... Demek için -_-
 • Paylaş
Bunu şöyle açıklayabilirim : yüzü güzel olmayan bir hatunun mini etek giyerek ilgiyi başka tarafa çekme hevesiyle, dersinin önemsiz veya nasıl olsa geçerim psikolojisiyle dinlendiğini bilen hocanın nah geçersin al sana ters köşe diyerek sınavdan zevk çıkarma duygusudur
 • Paylaş
Kendilerini ispatlamaya çalışıyorlar diyebiliriz. Zor adam, zor kadın olmak isteği mi desem? Hafife alınmamak derslerinin ciddiye alınmasını sağlamak diyebiliriz aslında.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1387 Görüntülenme14 Takipçi13 Yanıt

Konu Başlıkları