Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden bazı uçak yolculuklarında kulaklar tıkanır, diğerlerinde tıkanmaz? Uçuş personeli bu durumla nasıl baş eder?

Bazısında tıkanır,diğerinde tıkanmaz diye birşey olamaz :)insan vucüdu uçmak için yaratılmadı. bu yüzden havalandığında vucüdumuzda bazı değişiklikler olur. yukarı çıktıkça basınç düşer,hava yoğunluğu azalır.buna bağlı olarakda oksijen azalır. Yolcu uçaklarında kabin basınçlandırılır ve oksijen sistemleri sayesinde kabine oksijen verilir.

Örnek olarak bir Boeing 737 nin basınçlandırma sistemi kontrolünü aşağıdaki resimde görebilirsiniz :

Sivil Havacılık

normal olarak uçak 10 bin feet in üzerine çıktığında nefes almanız zorlaşır ve düşük basınçtan kulaklarınızda bir çınlama veya hafif ağrı hissedersiniz. ama yukardaki basınçlandırma sistemi sayesinde uçak 40 bin feet e de çıksa bir sorun yaşamazsınız. kulaklarınızdaki çınlama veya ağrılar uçağın dikey olarak hızlı irtifa alıp,vermesinden kaynaklıdır. bu her bünyede farklı sonuçlar doğurabilir.
en son basınçlandırılmamış bir çift motorlu piper la Adana dan Antalya ya giderken torosları geçmek için 11 bin feet e çıkmak zorunda kaldık. Antalya ya doğru alçalmaya başladığımızda benim kulaklarımdan çeneme kadar ağrı girdi. ve indikten sonra geçici duyma sorunu yaşadım. nedeni kabinin basınçlandırılmamış olması ve bizim 11 bin feet e çıkmamızdı.

Sonuç olarak yolcu uçaklarındaki kulak çınlaması,tıkanması aslında bünyenizle alakalı uçağın ani irtifa alıp vermesinden kaynaklı basınçla ilgili bir sorundur. bunun için uçuş öncesi bir sakız alıp çiğneyin. bu vücudunuzdaki iç basınç ile dış basıncı eşitler. ya da tıkanmayı hissettiğiniz anda ağzınızı esniyormuş gibi açıp kapayın. çok ciddi ağrı ve kalıcı bir acı varsa mutlaka doktora gidin. iç kulakla alakalı sorunlarınız olabilir.
  • Paylaş
3

Şaman, Bu basınçlandırma sistemi üstat, sürekli ve otomatik çalışan bir sistem mi, yoksa pilot mu ayarlıyor? Bir gün tesadüfen bir uçuşta yanımda oturan yolcu pilot çıktı ve özellikle ülkemizdeki yolcu uçağı pilotlarının bir kısmının savaş pilotluğundan geldiğini ve basınç farklılıklarına normal insanlara göre daha dayanıklı olduklarını o nedenle kabin basıncını da çok iyi ayarlamadıklarını anlatmıştı. Tabii bu bundan 20 sene kadar önce olmuştu, mutlaka uçak teknolojisi de artık çok daha ileridir. Artık bunlar muhtemelen otomatik çalışan sistemlerdir.

Bert, Tabiki eski sistemler yenilerine göre daha verimsiz olabilir ama kabin basıncı konusunda baştan beri standart sistemler kullanılıyor diye biliyorum. yolcu uçaklarında kabin basıncı otomatik olarak ayarlanabilir.veya pilot istediği basınç seviyesine kabin basıncını çekebilir. savaş uçağı pilotları ses hızının 3 katına çıkarlar. yani irtifa alma,vermede çok daha hızlı basınç değişikliklerine maruz kalırlar ama onların uçaklarındaki basınçlandırma sistemi daha farklıdır. günümüzdeki kulak tıkanmaları vs vs.. genelde VS ( vertical speed / dakikada aldığınız dikey yükseklik ) in yüksek tutulmasından kaynaklı oolur.
yolcu uçaklarında acil durumlar harici VS az tutulur. bunun nedeni,yolcu konforu,basınç sisteminin kendini ayarlanması gibi bir kaç neden sayılabilinir.

Şaman, Demek ki kulaklarım bazı günler daha hassas oluyormuş :) Teşekkürler verdiğin bilgiler için.