Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden birçok ürün Çin'de üretilir?

-İş gücü piyasasındaki rekabet çok yüksek fabrikaların emeğe verdikleri ücret kimi sektörlerde günlük 1 doların bile altındadır. Sebebi gayet açık çalışmak isteyen milyonlarca insan var ancak yeterli iş yok.
-Yaşam masrafları ve insanların yaşam kaliteleri ve hayattan beklentileri oldukça düşük.
-Bürokrasi fazla sıkı değil, denetim mekanizması işlemiyor, 15-16 yaşındaki çocuklar günlük 15 saat çalıştırılıyor.
Devletin sağladığı vergi kolaylıkları, düşük enerji maliyetleri, makul faiz oranları, ucuz emlak fiyatları ve düşük inşaat maliyetlerinden dolayı üretim ucuza geliyor.
-Çalışanların konuşması, müzik dinlemesi, cep telefonu kullanması ve çalışma saatleri içinde tuvalete gitmeleri yasak. Eğer kullanırlarsa, ceza olarak tuvaletleri temizlemeleri gerekiyor.
-Son derece bakımsız yatakhanelerde ise her odada 14 işçi kalıyor. Duş olarak tanımlanan şey ise, kafalarından aşağı boşalttıkları bir kova sıcak sudan ibaret. Şirket yatak veya yorgan vermiyor. Bu yüzden işçiler bunları kendi paraları ile karşılamak zorunda. Ayrıca odalarda televizyon, telefon ve klima bulunmuyor.
-Birçok işçi yeni mezunlardan oluşuyor. Genelde küçük köylerden geliyorlar ve hayat tecrübeleri hiç yok. Politika ya da bireysel hakları hakkında bir şey bilmiyorlar. Eğitimleri onlara Çin halkının mutlu olduğunu, Batı dünyasının ise kapitalizm içinde çöktüğünü öğretiyor. KYE fabrikasında işe başlayan bir kişi burada geleceği olmadığını biliyor. Bu yüzden düzene uyarak kovulmamaya çalışıyor.
-İşçilerin yasal tahkim ya da işyerinde uzlaşmaya varmak gibi konulardan haberi yok. Ayrıca para için çaresiz olmaları ve yönetimden çekinmeleri, ses çıkarmalarını engelliyor. Birçoğu hayatlarından memnun olmasa da bir çıkış yolu olduğuna inanmıyor. Bir tane işçinin sendika lafı ettiğini duyamazsınız.

İşte tüm bu sebeplerden ötürü Çin'de iş gücü ve üretim oldukça ucuz, haliyle Çin'de maliyetin düşük olması, üreticileri mallarını Çin'de üretmeye yöneltiyor.
  • Paylaş
  • Çin'in kalabalık nüfusu sebebiyle
  • Çin'de rekabetin fazla olmasının üreticiyi piyasadaki ürün maliyetlerini düşürmek yoluna itmesi sebebiyle olabilir diye düşünüyorumddsfd.
  • Paylaş