Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden bu kadar seçiciyiz?

Seçen olmak için... Sadece sıfata takılmak bence... Değerli hissetme hissi talep gören yada sunulan kişi olma algısı... Her konuda insan oğlu seçim yapmak durumundadır ''sabah ne yesem ''ile başlayan bu soruların en basiti gittikçe karmaşıklaşır... seçilen şey ne ise ona olan ihtiyaç niteliği kültür öreti ve pek çok şey tetiklese de sonuçta karar vermek tek bir seçim yapmak bakidir ancak; yaşadığın toplum ne kadar primatif ise ( basit yada ilkel değil basic demek istiyorum) seçenler arasında da farklı olma algısından fazla seçiciyim deme ihtiyacı o kadar azdır, yapılar ne kadar karmaşık ise malum düzen ve talepkar olman için ayarlanan tüketimi arttırma vsvsv kaynaklı her şey içinde seçim olasılığını arttığını sandığın bir dünyada kendini seçici daha iyi seçici ve seçtiğinin kendi seçimi olmadığını anlayamadığı bir düzende önemli hissetme çabasından başka bir şey değildir. Amaç dan uzaklaşıp kaybolma hali ... Doyum noktası belliyken oburlaşmayı getirir ve seçeneklerin çokluğu amacı unutturup mutsuzluğu tetikler.
 • Paylaş
Hayatta elde ettiğimiz "en fazla" her zaman "en az" sınırımızı oluşturmaktadır. Bunu yaşamla çarptığımızda o "en fazlalardan" fazlaca yaşanmış olacağından yaş ilerledikçe sürekli yükselmiş olan "en az" sınırımız seçiciliğimizi de arttırmaktadır.
 • Paylaş
Seçiciliği en fazla tatminsizliğin tetiklediğini düşünüyorum tatmin ve hazzı artırmak her alandaki seçiciliği en çok etkileyen temek kavramlar diye düşünüyorum
 • Paylaş
Sadece seçince işin bittiğini sanıyoruz da ondan. Önemli olan seçtikten sonrası... Yani senin sayende seçilmiş olan o ŞEY, bakalım seçilmiş gibi davranış gösterebiliyor mu? Mesela sen çilek mi muz mu diye arada kalıp, sırf kırmızı ve canlı gözüküyor diye çileği seçiyorsun. Ama çilek içi bembeyaz ve tatsız. Olan o kaçırdığın muza oluyor... .
 • Paylaş
Sonradan insan oğlunun genine yerleşmiş bir çip diyelim zaman ilerledikçe bu daha da belirgin hale geldi. Eskiden azla yetinip çok seçici değildik ama şimdi ki zamanlarda her şeyden hırs yapıyoruz. Bazı şeylere güvenemiyoruz seçici davranıyoruz, bazı durumlarda ise daha iyisini bulmak için seçici davranıyoruz. Kısacası zamanın içinde boş boş bu şeylerin peşinden ömür çürütüyoruz. Mükemmelin peşinde koşarken aslında yaratılış sebebimizden uzaklaşıyoruz... .
 • Paylaş
Seçenek bollugundan. Bu böyleyse diğeri nasıldır kimbilir diye merakımızdan
 • Paylaş
Mükemmeli arıyoruz sanırım o yüzden
 • Paylaş
O kadar fazla zorluklarla karsılasıyoruz kı ıstemesekte secıcı duruma dusuyoruz ama bazen hayattan fazla bırsey beklemeden sadece yapabıldıklerımızle yasamak o mukemmel bırsey
 • Paylaş
Para yüzünden,
 • Paylaş
İşler iştediğin gibi gitmezse, istediğin gibi gittiğ seçecekleri seçmeye başlarsın
 • Paylaş
Hep egomuzu tatmin edmek için, ama tatmin ediyoruyuz eh bazen edebiliyoruz ama bu sürekli kalmaz ego buna alışır, bundan bıkar daha farklı şeyler ister.
 • Paylaş
Çeşit ne kadar çoksa ve bu çeşide ulaşamada imkanlar ne kadar fazlaysa seçme şansı o kadar fazladır, seçme şansı özgürlüktür, özgür olduğunu düşünüyorsan her zaman sana dayatılanı değil istediğini seçmeye çabalarsın, neyi seçiciyiz buda sorulabilir ve daha net cevaplar alınabilir mesela, her konuda seçme şansı olabilirmi ?
 • Paylaş
Bence her şeyde seçenek çok fazla olduğu için seçici oluyoruz.
 • Paylaş
Çok fazla secenk olduğu için ayrıca insanlar çok beğenir oldu bu her seyde var...
 • Paylaş
İnsanız sonuçta her konuda birden farklı seçenek olmasını istiyoruz. Allahu teala bile önümüze 2 farklı yol sunmuş seçim bize kalmış.
 • Paylaş
İnsanların hayatta tercihleriyle yaşadıklarını düşünürüm. Yalnız burada ki tercih kelimesi; yaşadığımız olayları kontrol etmek anlamında değildir. Öncelikli olarak bir davranıştan vazgeçiyorsak onun sonuçlarına katlanmak istemediğimiz için vazgeçeriz. Ya da tam tersi :) Örneğin her sabah işe gitmemiz bir zorunluluk değildir. İşe gitmediğimiz zaman doğabilecek sonuçlardan kaçındığımız ve o sonuçları yaşamak istemediğimiz için işe gitmeyi tercih ederiz.
Bu bize olağan gelen mecburiyetlerimiz aslında bizim seçeneklerimizdir. Aslında çok fazla seçeneğimiz varken, kendimizi bir çok durum mecbur bıraktığımız için seçici olmak yerine kabullenici olmuşuzdur.
 • Paylaş
Ego her insanda bulunduğu için istesek de istemesek de seçici oluruz. Egosunu bastırabilen insanlar çok fazla seçici olmaz. Kabullenme veya yönlendirilmeyi severler ama egosu olan insanlar kendi seçmek veya hükmetmek ister. Tabi sonrası da biraz zevk ve tercih durumu.
 • Paylaş
Nefes alsın yeter Vol. 2
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1039 Görüntülenme20 Takipçi18 Yanıt