Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden buradayım? Ne işim var benim burada? Buraya nasıl geldim?

Bu soruyu kendine soruyorsan düşünmeye başladın demektir. Korkacak bir şey yok ama yeni sorulara hazır olmalısın. Bu daha başlangıç, sorular ardı sıra gelecektir.
Sorunun yanıtına gelince, onun fazla önemi yoktur. Aslolan soru sormayı öğrenmektir. Bu da Felsefe yapmaktan başka bir şey değildir.
  • Paylaş
1

Hakan Damar, ve bence; mutlaka bu soruları özgür bir beyin ile sormak gerek. Belirli ideolojilere saplanmış düşünce tarzlarının objektif olması zor olduğundan, soruları hep kendi ideolojilerindeki doğrulara nasıl ulaşırım? temelli geliştirecektir. Örn: Ben X'in doğru olduğuna inanıyorsam. Her hangi bir konu içerisinde X'e bir referans varsa, insanlar önce bu konuda inandığım X'i nasıl doğrulayabilirimi arıyor maalesef.

Filozofların binlerce senedir cevabını bulamadıkları soru. İnsan beyni neden? Sorusunun cevabını bulamaz ancak nasıl? Sorusunun cevabını bulabilir.
  • Paylaş
Evrenin her bir zerresi için sorgulanabilecek genel bir konu olduğunu düşünüyorum. Herkesin ve her şeyin bu düzende bir rolü, bir görevi olduğuna inanıyorum... Fakat bunun bizi köle eden veya sırtımıza ağır bir yük bindiren bir sorumluluk olduğunu değil, bazen fark edemesek de bu rolün bizi mutlu edecek belki de yegane şey olduğunu düşünüyorum... .
  • Paylaş