Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden bütün dinler ve peygamberler arap yarımadası ve ortadoğuya gönderilmiştir?

Hz Adem ve Hz Havva'nın dünyaya indirildiği yerdir. Bundan dolayı ilk medeniyetin kurulduğu yer olduğu içindir. İlahiyatçı arkadaşlar ve teologlar daha iyi açıklayacaklardır tabii. Kuranda ''Şüphesiz biz, seni müjdeleyici ve uyarıcı olarak hak ile gönderdik. Hiçbir ümmet yoktur ki, aralarında bir uyarıcı gelip geçmiş olmasın (Fatır 24) . '' Yani sadece peygamber arap yarımadası ve ortadoğuya gönderilmemiştir. Sadece kitap ehli peygamberler oralardadır.
  • Paylaş
Gavurun abraham bizim ibraam dediğimiz muhterem, hazreti İbrahim bugün itibariyle Yahudi, Hristiyan ve Müslümanlığın ortak dedesidir. Bugün tüm bu dinler İbrahimi dinler olarak bir ana başlıkta yer buluyor. Hz. İbrahim ile aynı soydan gelen peygamberlerde haliyle aynı coğrafyanın insanı oluyorlar. Bir nevi dededen toruna bir peygamber silsilesi yani.
  • Paylaş
Kutsal kitaplara göre insanlık soyu burdan yayılmıştır, peygamberler zamanında ise henüz okyanus ötesi kıtalar keşfolunmamıştır. Eğer bu açıdan düşünürsen insanların yayılmaya başladığı ilk kara parçasının orta kısmının bugünkü adıyla "arap yarım adası"na denk geldiğini göreceksin.

Keşiflerden önce son nebi muhammed'in arap ırkına gelme sebebiyle ilgili bir ayet şudur;
"Bu, Üstün ve Rahim olanın indirdiği bir vahiydir. "
"Ataları uyarılmadığından tümüyle habersiz kalmış bir toplumu uyarman için... "
Yasin Suresi; 5,6. Ayet

Bütün bu kavimlere ve onlara tebliğde bulunan peygamberler sürecinden ancak yüzyıllar sonra insanlar diğer kıtalara ulaşmışlar ve dünyanın tamamına yayılmışlardır ve işte bugünkü durumu düşününce sanki insanlık temelli dünyayı keşfetmiştide peygamberler sonradan uyarı yapmıştı gibi düşünüp "niye oraya değilde buraya uyarı? " gibi bir algı oluştu. Bu algıyı düzelttiysek gelelim ikinci algı düzeltmesine;
Keşifler esnasında ise Halifelikler süregelmiştir ve ne enteresandır bu halifelerden biri olan sultan süleymanın okyanusa gönderdiği bir ekibin amerika kıtasına ilk ulaşanlardan olduğu tespiti vardır. (colomb çokta fifi) Tamda pri reis dönemine denk düşüyor bu tarihler. Bunla ilgili bir yazı da yazmıştım yakın zamanda istersen okuyabilirsin buyur; inploid.com/post/ingilizlerin-gizlemekt...

Yani olayın boyutunu anlayabilmek için insanlığın coğrafyaya yayılma sürecini de göz önünde bulundurmak gerekir.
  • Paylaş
En kötü toplumlara örnek olsun diye gönderilmişler demekki oralarda eksikler var.
  • Paylaş
Bütün dinler değil!!!
Sadece İbrahimi dinler ortadoğuya gönderilmiştir.
Dünyanın her yerinde farklı farklı dinler var. En trend olanları, Yahudilik, İslamiyet ve Hristiyanlık. Uğruna en çok insan öldürülmüş dinler bu dinlerdir.
  • Paylaş
Sorunun dogrusu "Neden bildigimiz bütün dinler ... " olmasi gerekir. Dinler neden oradan? Oradan cünkü bildigimiz en eski medeniyetler oradan oldugundan. Yunanlilar yüzyillarca Misirlilardan ögrendi, ciraklari oldular ... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

759 Görüntülenme12 Takipçi6 Yanıt