Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden bütün ışık veya elektromanyetik dalgalar-tanecikler aynı hızda ilerliyor?

Evrenin başında anlaşıp da yamuk yapmayacaklarına dair birbirlerine söz mü verdiler?Düzenle
Bütün ışık v.b ışımalar aynı hızda ilerlemez. Bu bilgiyi nereden edindinizse yanlış. Öyle olsaydı renkleri goremezdik. Tüm renklerin dalga boyları ve renge ait ışıma hızları farklıdır. Taneciklerin hızları farklılık gösterir ve bu farklar ölçülebilir farklardır örneğin altın ile bakırın element yapısı atom ve atom altı boyutunda farklıdır bu sebeple iletkenlikleride farklılık gösterir bu da tanecik boyutunda maddelerinin aynı hızla hareket etmediklerine kanıttır.
  • Paylaş
2

Insan, Dalga boyundan bahsediyorsunuz siz sanırım. Ben ışık hızı denen kavramdan bahsediyorum. Sonuçta ışık da taneciklerden oluştuğu için öyle bir tabir kullandım.
"Işık hızı fiziğin birçok bölümünde kullanılan önemli bir fiziksel sabittir. Kesin değeri 299.792.458 m/s'dir. "(Kaynak: Wiki)

Hakan, Evet dalga boylarının farkını söylemeye çalıştım. çünkü aslında tek kaynak bir ışık var elimizde. Kaynak tek olunca aynı fiziksel şartlarda farklı bir hız olmaması doğal. Başka bir kaynak ile ışık yaratmak mümkün olsaydı mevcut hızın altında ya da ustunde bu bilgi yanlış olacak her renk için. Ama yazıda tam ifade edememişim :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

49 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt