Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden bütün vitaminler 1 tane de B vitamininden 12 tane var?

B vitamini birçok vitamini barındıran bir vitamindir. Bir grup vitaminidir. B vitamini; B kompleks vitaminleri olarak da bilinir. B vitaminleri B-1, B-2, B-6 ve B-12 vitaminlerinin hepsine birden denir.

Tiamin ( B1 vitamini) : Bitkiler tarafından yapılır. Yiyeceklerle alınan tiamin ince bağırsaktan aktif taşınmayla emilir. Karaciğer, kalp ve böbrekte depolanabilir. Görevi enerji metabolizmasıyla ilgilidir. Uzun süreli eksikliğinde beriberi hastalığı ortaya çıkar. Ülkemizde alkolikler dışında tiamin yetersizliği sık görülen bir durum değildir. Çünkü alkol tiamin emilimini azaltır. En zengin kaynakları bitkilerin tohumlarıdır.

Riboflavin ( B2 vitamini ) : Kan plazmasında ve kan hücrelerinde değişik oranlarda bulunur. Diğer dokularda proteinlere bağlıdır. Karaciğer ve böbreklerde yaygındır. Riboflavin; protein, yağ, karbonhidrat ve nükleik asidin metabolizması için gerekli bir enzimdir.

Eksikliğinde, dudaklarda şişme, ağızda çatlaklar, dil papillarında iltihap, deri lezyonları gibi sorunlarla karşılaşılır. En zengin olarak bulunduğu gıdalar, et, süt ve yumurtadır. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagil ve maya da da bulunur. Ülkemizde sık görülür. Işığa karşı duyarlı bir vitamin olduğundan yiyecek ışığa maruz kaldığında riboflavini kaybeder.

Niasin ( B3 vitamini ) : Yiyeceklerde serbest veya proteinlere bağlı olarak bulunur. Hayvansal dokularda ve baklagillerde serbest haldedir. Niasin yetersizliğinde pellegra denilen hastalık görülür. Bu hastalıkta sinir sistemi, sindirim sistemi ve deride yaralar görülür. Uzun süreli mısıra dayalı diyetle beslenenlerde görülür.

Vücutta triptofandan niasin yapılır. Triptofan ve niasin hayvansal yiyeceklerde daha çok bulunur. Mayalar niasinden zengindir. Bulgur ve kuur baklagil niasin için yararlıdır.

B6 vitamini: Işığa ve yüksek sıcaklığa duyarlıdır. Bu nedenle yiyecekleri iyi muhafaza etmek gereklidir. Hayvan ve bitki dokularında proteinle birlikte bulunur. Eksikliğinde büyümede yavaşlama, bağışıklığın zayıflaması meydana gelir. Deride yaralar oluşabilir.

Kobalamin ( B12 vitamini) : İşkembeli hayvanların bağırsağında bakteriler tarafından yapılır. Bitkilerde bulunmaz. Karaciğer, böbrek ve kalpte depolanır. Bazı ilaçlar, pankreas yetersizliği, bağırsak parazitleri, alkol tüketimi, sindirim bozuklukları, aşırı c vitamini almak emilimi bozar. Yetersizliğinde sinir sistemi bozuklukları ve anemi gerçekleşir. Bu anemiye pernisiyöz anemi denir. Solgunluk, yorgunluk, uyuşukluk, nefes darlığı, çarpıntı, kol ve bacaklarda uyuşma görülebilir.

Folik asit ( B9 vitamini ) : Kan hücrelerinin yapımı ve çoğalmasında önemlidir. Eksikliğinde büyüme geriliği, üremede güçlük ve anemi görülür. Gebelikte folik asitin eksik olması durumunda bebeklerde nöral tüp defekti görülebilir. Folik asitçe zengin gıdalar; karaciğer gibi organ etleri, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzelerdir.

B vitaminlerini hangi besinlerden alabileceğini gösteren tablo yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Yaşam
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

838 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt