Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden çoğu ülkelerin bayrakları birbirine çok benzemektedir?

Genelde ülkeler çeşitli sebepler nedeniyle, birbirine benzer biçimlerde bayraklar seçmişler ve kullanmaktadırlar. Daha açık söylersek; en çok kullanılan altı bayrak formu tüm bayrakların %72'sini oluşturur. En çok kullanılan ilk üç biçim ise %50'sini oluşturmaktadır.

1- Dünya çapında en çok tercih edilen ve kullanılan bayrak formu yatay üç şeritten oluşan bayraktır. Almanya bayrağı, Rus bayrağı, Arjantin bayrağı

2- En çok kullanılan ikinci bayrak biçimi ise ülke halklarının uzun yıllardır kullandıkları devlet veya ordu armalarıyla ya da ülkeleri sembolize eden çeşitli simgelerden oluşur. Bu tür bayrakları kullanan ülke sayısı 34 'tür.Arnavutluk bayrağı, Kıbrıs cumhuriyeti bayrağı ve Kazakistan bayrağı bu gruba girer.

3- İlk kez Fransız bayrağında kullanılan üç dikey şeritten oluşan "tricolore" bayrak ise üçüncüdür. Toplam 23 ülke tarafından kullanılır. İtalya bayrağı, İrlanda bayrağı ve Belçika bayrağı örnek olabilir.

4- En çok kullanılan dördüncü bayrak biçimi, ana ögesi hristiyanlığı simgeleyen haç olan bayraklardır. 19 ülke tarafından kullanılır. İsveç bayrağı, İsviçre bayrağı ve İngiltere bayrağı örnek verilebilir.

5- Yıldızlı bayraklar ise (hilal ve yıldızlı değil) 17 ülke tarafından kullanılmaktadır. Bayraklarda yıldızlar, büyük ve tek bir yıldız olarak kullanılabildiği gibi birden fazla ve farklı biçimlerde de kullanılmaktadır. Somali bayrağı, Vietnam bayrağı ve Çin halk cumhuriyeti bayrağı bunlara örnektir.

6- Altıncı en çok kullanılan bayrak formu ise yatay iki eşit şeritten meydana gelen formdur. 14 ülke kullanır. Ukrayna bayrağı, Polonya bayrağı, Endonezya bayrağı örnektir.

7- Hilal (ay) ve yıldızın birlikte kullanıldığı ve başka bir forma uymayan şeklen basit bayraklar. Hilallerin şekilleri ince ve yayvan olanlarından, Türk bayrağındaki gibi kalın olanlara kadar değişebilir. Yıldızlar ise beş kolludan, yedi-sekiz kollu olanlarına kadar değişir. 13 ülke kullanır. Tunus bayrağı, KKTC bayrağı, Pakistan bayrağı veya Moritanya bayrağı örnek verilebilir.
  • Paylaş
Burada renk meselesi de var. Dikkat edilirse ülkelerin bayraklarında kullanılan renkler bellidir ve bu belli renk paletinin bir anlamı vardır. Her ülke bu anlamları kendisine yakıştırdığı için bu belirli renkleri kullanır:
  • Beyaz: Saflık, Temizlik
  • Mavi: Özgürlük
  • Kırmızı: Birlik, güç, hareket
  • Yeşil: Kahramanlık, sadakat
  • Sarı: Genelde o ülkenin yer altı ve üstü kaynaklarını simgeler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1162 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt