Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden diğer ülkelerin insanlarında İslamiyet'e karşı önyargılar var?

İslam'a karşı benimde buyuk, önyargılarım, hatta yargılarım var. Müslüman rüşvet alır mı? En babasını alıyor. Yargı.
Müslüman haraç yer mi? Otopark mafyası. Yargı.
Müslüman tecavüz eder mi? Her 40 dakikada bir kadın? Yargı.
Müslüman yalan söyler mi? Ben dahil koro halinde söyler. Yargı.
Müslüman dolandırıcılık yapar mı? Tv'lerin hangi yollarla çalık ve ciner grubuna geçtiğine bakın yeter. Yargı.

En büyük günahlara bile, bir bahane bulup kendilerini dünyada aklayan ahlaksız siyasetçiler. Her yerdeler ispata gerek yok. Yargı.
Hem anasını, hem 14 yaşındaki kızını götüren islami yazarlar. Ölmez bunlar. Yargı (bu satırda iyice midem bulandı yeter artık yazmiycam).

Yabancılar benim yargılayıp vicdanında mahkum ettiğim bu sahte muslunanları, gerçek müslüman sandığı için önyargılı ve müslüman dediğimiz insanlarin çoğunluğu bu karakterdeki insanlar.

Bakınız. Yalan, riya, rüşvet. Haram, acizlik nasıl doğallık kazanmış. Videonun tamamını izleyin ama.

 • Paylaş
8

Nazende , Çoğunluğu demesek iyiydi :) Kişilerin yaptığı yanlışlar kişileri bağlar islamiyeti bağlamaz. Onları yapanların düşüncesini, eylemleri ele verir. İslami düşünce Kuran ve sünnetten ibarettir. İnsanların eylemi islami düşünceyi yansıtmaz.

Hakan, Çünkü sizin gibi iyi niyetli düşünenler azınlık kaldı diye düşünüyorum, o kötü kişiler o kadar çokları ki çoğunluk oluyorlar, bu yüzden sahte müslüman diye belirttim yazım da. Iyi okumadik mı acep :)

Nazende , Mide ağrısı ve uykusuzluk anlayış peformansımı düşürmekle birlikte ne demek istediğinizi anladım:) Sanırsam ben ön yargı sevmiyorum.

Hakan, Bu dip notlar sayesinde açıklanmış oldu sayenizde de.

Nazende , En iyisi ben izin alıp eve gideyim baksanıza kocaman videoyu bile görmemişim. Benim algılama sevivem sıfıra düşmüş. Anlaşılan yazdığınızı anlayamamışım:)

Hakan, Yok o video sonradan eklendi. :)

Nazende , Boşa izin alıp eve gelmişim desenize:)

Hakan, Belki de boşa değildir. Çayını içip dinlenirsiniz

Şampuan üreticisi ve o fabrikada çalışanlar kendi ürettikleri şampuanı kullanmıyorlarsa siz bundan şüphelenir ve "faydası olsa kendi kafalarına sürerler" dersiniz... Aslında durum bundan ibaret.

İslam'ın korku ve baskıyla yaşatıldığı Arabistan, Libya, Afganistan ve İran benzeri ülkeler zaten İslam'ın imajına en büyük zararı veren ülkeler o yüzden onlardan örnek vermeyelim ve İslam'ın en özgürce yaşanabildiği ülke olan Türkiye'ye bakalım:

Türkiye'de kendisini müslüman olarak tanımlayan kaç kişi İslam'ı -en azından- %50 oranında yaşıyor? Bakınız İslam'ın tamamını yaşamasını da beklemiyoruz, İslam'ın %50'lik kısmını yaşayan kaç insan var?

Şimdi siz diğer ülkelerin insanlarına ne diyebilirsiniz ki?

Öyle bir din imajı var ki ortada bazı ülkelerde "ölüm korkusu ile yaşatılıyor" bazı ülkelerde ise "ben müslümanım deyip ardından hıristiyan gibi yaşamanın adına İslam" deniliyor...

Tam bir trajedi... Tam!
 • Paylaş
Cunku Kur'an-ı Kerim'den degil,insanlardan ogreniyorlar.
 • Paylaş
Dünyayı daha kolay yönetebilmek için öyle bir algı oluşturuyorlar.
 • Paylaş
Önyargı mı? IŞİD önümüzdeki 100 yıl için yeterli yargı sebebi.
 • Paylaş
10

Eslemce, Zaten tek amaçları da budur belki ???

Şaman, Tam da öğle değil, cihatlar, recmler, göz hakları, faizi kar payı diye aklama, 400 madenci gömüp fıtrat deme falan hep İslama ait. İyi niyetli Müslümanlar da yok değil tabii ki azınlık da olsalar onlar da var... Mehmet Balbay hoca da yazmış, daha IŞİD olayları başlamadan bütün Arap ülkelerini listeye almış.

Eslemce, Bir siyasetçi, bir grup hatta birey olarak insanlar İslam a ait olduklarını iddia edebilirler ancak İslam bunların hiç birisine ait değildir çok şükür. İslam ( ya da herhangi başka bir din ) kişilerin algılarına göre şekillenebilecek olsa halimiz duman olurdu. Siyasetten örnek vermişsiniz ama bence devletlerin dini de olmaz, dinler toprak parçaları için değil insanlar içindir. Yani Yaradan insanı bu kadar hür yaratmışken devletin ona inanışıyla alakalı dayatma yapması deli saçması. Ne alakası var derseniz; şöyle ki siyaseten verdiğiniz örneğin ardından İslam a ait demenizi kasdediyorum.
Cihatlara, recmlere, faize falan gelince İslam a ait kısmıyla alakalı İslam yeterince bilgi ve detay da vermiştir zaten .Bunca kötü örneğin ardından iyi niyetli müslümanlar da yok değil tabi demişsiniz bu da aklıma şu hadis - i şerifi getirdi

" Hristiyanlar 71 fırkaya , İsrailoğulları 72 fırkaya ayrılmıştı , benim ümmetim ise 73 fırkaya ayrılacaktır, bunlardan tek bir fırka hariç hepsi cehennemliktir."
Bilmiyorum ki anlatabildim mi ...

Şaman, Haklısınız da bu platformda herkes bu kötü davranışların İslam olmadığını söylerken, İslam dünyasının çoğunluğu bu davranışları sergiliyor. Dışardan bakan biri olarak ben IŞİD, Suriya, Suudi Arabistan, Libya, Mısır, Tunus, Cezair, Irak, İran, BAE ve tüm diğerlerini Müslüman olarak görüyorum. Sizce sadece Türkiye'deki iyi insan olan Müslümanlar Müslüman diğerleri değil mi yani. Bu yazdığım kötü olaylar saydığım tüm İslam devletlerinde yaşanıyor.

Eslemce, Ülke sınırlarına mı bakarak görmeye çalışıyorsunuz müslüman olup olmadıklarını ? Fikir ve fiillerinin İslam ile ne kadar bağdaştığına bakılmalıdır bence. Türkiye'deki iyi insan olan Müslümanlar Müslüman diğerleri değil' diye bir cümle kurmadığım gibi öyle bir şey ima da etmedim ki dilerim hiç bir zaman o kadar daralmasın o çerçeve.

Elleri kolları bağlı insanları Resulun sancağı şerifi altında kurşuna dizerken tekbir getiren anlayışla benim inanıp iman ettiğim İslam anlayışı asla aynı şey değil bundan da eminim ayrıca. Bu kötü davranışların İslam olmadığını bu platform değil İslamın kendisi söylüyor zaten. Siz bir değerlendirin lütfen bir müslüman gözüyle, öyle bir din ki Yaradan inanıp iman edip etmediğine bakmaksızın yarattığına yaşam hakkı veriyor fakat bir başka yarattığı onun adına intikam almaya kalkıyor, sen eksik söylüyorsun yeterince iman etmiyorsun diyerek katliam yapıyor ve biz de buna İslam diyoruz, demeliyiz öyle mi ? Haram aylarda dahi kendi halkının başını kesip köprülerden aşağı ceset yağdıran bir lidere nasıl devleti islam denilir ki?
Uzattıkça uzatmak burda klavye başında oturup da ahkam kesmek istemiyorum ama derdimiz İslam ı kavramak anlamaksa eğer ve samimiysek devletlerin sınırları bizi bağlamaz, İslamın koyduğu sınırlara bakmalıyız. Çok basit bir örnektir ki islam ülkesi Türkiyede başörtüsü yüzünden zulme uğramış binlercesi var mesela? Benim ülkem müslüman ülkesi demekle olmuyor anlayacağınız o iş.
Hadi bunun peşinden de örtü farz mıdır?' ı tartışmaya başlayalım :)
Hangi dine mensup olursa olsun insan kusursuz değildir, kimseden mükemmel olmasını beklemiyoruz, kimsenin de iman edip inanmakla mükellef olduğu biz değiliz zaten ama İslam adına yapıldığı iddia edilen işlere bakacaksak eğer o din tektir ve keyfiyetle şekillendirmek kimsenin haddine değildir.

Şaman, Zaten aslında buradaki tartışma İslamofobi oluşması için yeterli neden var mıdır, yok mudur. Bence vardır. Tamam bütün bu vahşeti yapanlar günahkar Müslümanlar olabilirler ama sonuçta batı dünyası için Müslümanlar.

Eslemce, Farkındasınız siz de sanırım ben soruya cevap vermedim sizin verdiğiniz cevaba dayanamayaraktan elimde olmayarakdan yorum yaptım sonrasında da buraya geldik. İslamiyet e önyargı tabiiki vardır bende İslam ı bilmiyor olsaydım IŞID denilen ne idüğü belirsiz topluluğu görünce kıyısından geçmezdim belki de İslamın bunun için dedim zaten tek amaçları da budur belki diye. Bence de kesinlikle ön yargı vardır ve artması için deli gibi çaba sarfedilmektedir ve günümüz müslümanları yeğenim ağzıma osurdu acaba orucum bozuldu mu diye kafa yormaya devam ediyorken de mevcut çabaların zaferle sonuçlanması imkanlar dahilindedir.
Vaktinizi çaldım efenim iyi geceler dilerim ... (:

Şaman, Sizi kırdıysam affola, hiç öyle bir niyetim yoktu. Ne güzel tartışıyorduk. :) Neyse kaçıyorsanız size iyi geceler.

Eslemce, Estağfurullah yok öyle bi şey, sabah karmakarışık bi İstanbul' a uyanıp işe gitcem hepsi bu :)

Şaman, Sevindim, yani kırılmadığınıza, tekrardan iyi uykular :)

İslam yanlış tanıtıldığı için.
 • Paylaş
Evet bahsettiğimiz olay aslında İslamofobi. Bu özellikle Amerika'da gerçekleşen 11 Eylül saldırılarında kitlesel olarak patlama yaşadı. Amerika'da paranoyaklaşan bir nazarla o kadar müslümana terörist gözüyle bakıldı ve bu bakış kısa sürede Avrupa'da da yayıldı. Bu korku bu olayla birlikte aşikar bir şekilde gün yüzüne çıktı fakat durumun tarihsel kökenlerine inersek Haçlı Savaşları'ndan beri bir İslamofobi olduğunu söyleyebiliriz. Zaten Haçlı Savaşları'nda papalık asker toplamak için islam'ı kötülüyor ve insanların zihninde İslam'ın çok tehlikeli ve tehditkar olduğu fikrini oluşturuyordu.
 • Paylaş
Mesela Amerikalı hristiyan okulu öğrencisi Joshua Evans, bu önyargıya dair karşılaştıklarını, buna nelerin sebep olduğunu ve bu durumu nasıl farketip müslümanlığı kabul ettiğini anlatmış, internette yayınlanan videosunun ingilizcesini milyonlarca kişi izledi, bu da türkçe altyazılısı;Özetlemek gerekirse. Hristiyanlıkta aradığını tam mânasıyla bulamadığını hissetmesiyle birlikte din arayışına giren Joshua Evans ateizme kadar varan yolculuğunda nihayetinde islam ile nasıl tanıştığını, islamı tanımak için bir kütüphaneye gittiğini, kütüphanede baktığı bir kitapta islamı kötüleyen kitaplarla karşılaştığını ve kitabın itici bilgiler vermesinden dolayı (daha doğrusu yanlış bilgiler vermesinden dolayı) kitabı geri bıraktığını, meraktan gittiği bir camide ilk defa karşılaştığı bir imamın ona doğru yaklaşmasından korkmasını... , Daha sonra kendi özverisiyle ve tek başına islamın kitabı Kuran'ı okuyunca daha önce okuduğu dini kitaplardan daha mânalı olduğunu farketmesi ve bu durumdan çok etkilendiği , işin aslını nihayetinde nasıl farkettiğini ve müslüman oluşunu anlatıyor.
_________________________________________________________________

Benim görüşüm ise şu; Medyada geniş yer eden 11 Eylül 2001'de yaşanan olay, insanları (özellikle müslüman olmayan ülkeleri) büyük oranda etkiledi. Aramızda hâla işin gerçeğini öğrenmemiş olanlar için şu belgeseli izlemelerini öneririm;


İşte olayın aslından bihaber olanları kandırmak için Kuran ayetlerinin yanına insanların farklı yorumlara sapması için ikiz kulelerin yanarkenki fotoğrafını koyup NewYork metrosunda afiş olarak asmaları.

Önyargı

daha neleeeer neler var ki insanları uyutmaya yönelik olan materyallerden sadece bir tanesi bu. İslam işlerine gelmiyor çünkü.
Allahtan bilinçli insanlar da var;

Önyargı

 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1108 Görüntülenme15 Takipçi8 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • İnsanlarda İslamofobi oluşmasının nedenleri nelerdir?

 • Batı ülkeleri neden Müslümanlara karşı önyargılı?

 • İslamiyete karşı önyargıların oluşmasının sebepleri nelerdir?