Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden din ile felsefe çakışır?

Aslında din ve felsefe çakışmaz aksine çok iç içe ve benzerdir. Genel olarak 'dinde sorgulama yapılamaz doğrudan kabul etmek gerekir , felsefede ise herşeyi irdelemek gerekir' şeklinde açıklanır. Fakat dinin temellerinden biri de 'tasavvuf ' tur ve felsefeyle çok benzerdir. Aslında din, mışlarla mişlerle olmamamlıdır. Hissedilerek yaşanmalıdır . As olan Allah aşkı ve Allaha kavuşmak olmalıdır. Onu arayıp bulmak olmaktır. Şu günah bu günahla bir çok insan kendi değerlerinide yaptırımda bulunabiliyor. Allahı öcü gibi aktarıyorlar dinde herşey günah cehennem var cennette de huriler var ne dünyası orası acaba ??? ve bunları olduğu gibi kabul etmemiz içinde din sorgulanmaz diye yaptırımda bulunuyorlar. Bir çok filozofun hayatı ermişlere benzemektedir örneğin Sokrates ... Bilemeyiz o devrin filozofu islamiyeti kimsenin bilmediği bir dönem ve Arap kültürüne uzak bir şahıs. Belkide İslam devletlerinde yaşamış olsa idi onu tanıma kriterimiz farklı olacaktı. Bir başka örnek Buda. Budanın söyledikleri , hayat tarzı ,iyiliği vb. dinin bizden istediklerinin yansıması gibi. Belki o dönemin bir ermişi idi, insanlar onu o şekilde algılamak yerine ilahlaştırdılar. İşte şu an bile bir felsefe bir irdeleme yapıyorum bilmeden net konuşmamak gerekir düşünmek , anlamak ve hissetmek gerekir, diye düşünüyorum...
  • Paylaş
4

Tuğba *han, Örneğin 'namaz' çok güzel bir ibattir ve en önemli ibadetlerdendir. Peki sen Allahı bulmadan onu hissetmeden yaptığın sadece yatıp kalkmak olur olmaz mı ? Elbette hissedemiyoruz diye bu ibadeti bırakmamalıyız fakat , !böyle gerekiyormuşşş' tan ziyade bunun gerekliliğini bizzat yaşayarak yapmaya çalışmak ve sonucunda Allaha ulaşmak amaç olmalıdır. Allah heryerededir onu bulmaya gerek yoktur tabikide böyledir fakat , onu bulmakta kasdedilende tasavvufi ve felsefi bir anlam içermektedir.

Tuğba *han, Evren 'Aşk ' üzerine kurulmuştur. Bu dünyadaki mutluluğun temel kavramı aşkına kavuşabilmekle olur , ömür boyu mutlu yaşarsın her şeyin üstesinden gelebilirsin ve yaşadığını ozaman hissedersin, o zamana kadar da boş yaşadığını anlarsın. İnsan aşkındaki incelikte aslında sonucunda Allahı bulabilmek için yaratılmıştır. Allah aşkına kavuşursan da ebedi mutluluğu yakalarsın.

Iç Mimar, Bir çok insan aramaya çalışırken daha çok kaybolabilir. Böylesi daha iyi :) :)

Tuğba *han, :) o da doğru bi bakış açısı tabi

Çakışmaz. felsefe bir sorudur, din de insanların buna kendilerince verdiği cevap, bir yaşama biçimidir.
  • Paylaş
Felsefe ve din çakışmazlar. Din görünmeyenden görünenleri açıklamaya gider, felsefe görünenden görünmeyeni açıklamaya gider yöntemleri farklıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

930 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt