Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden farklı şeyler üretmek (en azından denemek) varken, saçma sapan televizyon programları bile yabancı ülkelerden kopyalanarak bizlere sunuluyor?

2008 yılından beri televizyon izlemiyorum. Bırakma nedenim zaten kötü olan sektörün salaklaşması değildi ancak bıraktığıma sevinme nedenim bu oldu.Düzenle
Kesin tutmuş olanı almak yenisini yapmaktan daha az riskli olduğundan
  • Paylaş
3

Sıla, üretici değiliz.hazıra konmayı cok seviyoruz bu yüzden..

Artpro, Evet genel olarak pek çok konuda hazıra konuyoruz. Ama yarışma formatı geliştiren kapsamlı şirketler var. Yani bir programı sıfırdan tasarlamak bir tv kanalının kapasitesini aşar. Keşke Türkiye'de de bu tip şirketlere şans verilse başarılı olacaklarına eminim.

Sıla, haklısınız tabi bu da bir neden.ben en genelinden yaklaştım :)

Tepki koymayıp izledğiniz için.
  • Paylaş
Türkiye'de format üretilemiyor. Tüm dünya televizyonlarında farklı isimlerle izlediğiniz programların hepsi başta Hollanda olmak üzere Amerika'da format şirketleri tarafından üretiliyor. Türkiye'de bana ait FORTUNA FORMAT adı altında çalışmalar yapan bir markamız var. Bugüne kadar Türkiye'de üretilerek yayınlanan en fazla 2-3 (format diyebileceğimiz) program var. Diğerlerinin hepsi yabancı uyarlamadır. (Lütfen soruları yanıtlarken bilginiz dahilinde yazınız. Kafadan atma fikirlerle bilirkişi gibi cevaplar vermeye çalışanlar var) En doğru bilgiyi bu başlık altında yazmıştım. Linkten okuyabilirsiniz.

Türkiye'de Yurtdışına Satılan İlk Televizyon Formatı Hangisi?
fortunatv.blogspot.com.tr/2013/04/fortu. . .
  • Paylaş
Tv izlemiyorsanız neden bunu dert ettiğinizi anlamadım. Ayrıca, bu durum tv izlemeyi bıraktığınız için sizi sevindirmiş ya, bu niye? Tebrik mi bekliyordunuz tv izlemeyi bıraktığınız için? Kötü tv programları, aldığınız karar üzerinden kendinizle gurur duymanız için harika fırsatlar mı sundu, nedir? Ben hayatımdan tv'yi çıkarmış olsam kendime daha önemli dertler bulmayı denerdim. Neyse.. Bunlar sizi ilgilendiren konular. Ben cevaba geçeyim.

Ben format satın alıp uyarlamayı çok mantıklı buluyorum. Ben de bir yatırımcı olsam, tutup tutmayacağı şüpheli olan bir girişim için kafamı yormak yerine başarısı ispatlanmış hazır bir formatı alırdım. Neden aksini yapayım ki? Acun halka bir şey katmayı umursuyor mu sanıyorsunuz. Herif "kutumda mavi hissediyorum, büyük hissediyorum, el ele tutuşalım, ondan geriye sayalım" diyerek milyon dolarları götürebiliyor daha niye özgün olmaya, yaratıcı olmaya falan kassın? Kendisini günahım kadar sevmesem de başarılı olduğunu görmezden gelemiyorum. Benzer şekilde, saçma sapan programları alıp yayınlamasını da faydalı bulmasam bile kendi açısından gayet mantıklı buluyorum.
  • Paylaş
12

Şaman, O salak kutular da yerli format değil mi?

Bazarov, Aklımda yabancı diye kalmış ama yanılıyor olabilirim. Gerçi düşününce öyle bir saçmalığın bize özel olması da mantıklı ama bilemiyorum.

Şaman, Ben de sadece mantıken demiştim, haklı olabilirsin :)

Şaman, Hahaha tek salak bizim millet değilmiş ☺

Şaman, Kelime oyunu yerli mi?

Şaman, Onda da format hatası vardı, yenilen yarışmaya devam ediyordu.

Bazarov, Bildiğim kadarıyla o yerli. Hatta duyduğuma göre bu Ali İhsan Varol yalnız formatı satmış kanala, sonra demişler gel bari kendin sun. Öyle başlamış. Şimdi doğru mu yanlış mı diye yine kendi oluşturduğu bir formatla geri dönecekmiş.

Şaman, Ben katılmıştım ona, ikinci turda elendim :)

Bazarov, Hadi ya :) ne iyi etmişsin ben de hep heves ederim yarışma programlarına da bir türlü somut bir adım atıp katılamadım.

Bazarov, Şaman abi konudan iyice çıktık ama yinede yakalamışken sana bir şey soracağım. Ana ekran ikonunun üzerinde, o an yeni bir şeyler girilirse bir takım sayılar beliriyor ya hani. Bende, atıyorum, 5 gözüküyor halbuki sayfayı yenileyince 2 yeni girdi görüyorum. Neden böyle bir durum oluşuyor? O gözükmeyen 3ü nereye gidiyor? Yoksa 5 mi yanlış?

Şaman, Bazarov kardeşim bu soruyu idareye yöneltmeni tavsiye ederim, zira ben de basit kullanıcıyım. ☺

Bunun en iyi örneği Acun Medyadır. Onun haricinde pek yeterli derecede imkan yok gibi. Oyun gibi düşünelim yahu. Bir online oyun geliştirilir ve isteyen Ülkelerde ki firmalara satılır. Onlarda geliştirir vs.
  • Paylaş
Diyelim farklı bişey yaptın ne oluyor biliyormusun
Hemen yurtdışından çağrı yapılıyor, teklifi alanda "gitmem , yapmam" demeyince (çok azı istisna) sanki yurtiçinde farklı bişey yapmıyoruz da hep yurtdışı yaparmış gibi görünüyor. Kendi kabiliyetlerinden çok yanlarına aldıkları kabiliyetler yardımıyla üretiyorlar. Bu durumda yurtiçindeki kuruluşların taklitten başka aklına bişey gelmiyor.

Dikkat edersen bir hollywood yapımı film bittiğinde en son yapımcıların isimleri geliyor. O isimlerin büyük bir bölümünde yabancı isimleri görüyoruz. Google, Facebook vs. yazılımcılarının vs. soyisimlere dikkat et, büyük bölümü amerika dışından gelme insanların veya ailenin çocukları. Zuckenberg diye amerikalı soyismi duydun mu hiç?

Futbolda dikkat etmiştirsin bir futbolcu iyi oynamasıyla birlikte hemen yurtdışına yönleniyor... Kısacası orjinalin yerinde durması lazım ki taklite ihtiyaç duyulmasın.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

215 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt