Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden fotoğraflarda bazı insanlarda kırmızı göz çıkarken bazılarında çıkmaz?

Fotoğrafta çıkan kırmızı göz, retinanın arkasında bulunan kılcal damarların ani yanan flaşla parlayıp görüntü haline gelmesiyle oluşuyor.


Bu olayın oluşması için yeterli ışığın göze girmesi ve en önemlisi göz bebeğinin normalden fazla açılmış olması gerekiyor. Göze gelen ışığın miktarını büyüyüp küçülerek ayarlayan gözümün ortasındaki göz bebeği çok hızlı değişen ışık miktarına ayak uyduramayarak tamamen açık bir şekilde görüntüye yakalanıyor. Yani ani çakan flaşla küçülmeye vakit bulamayan göz bebeğinin hemen arkasındaki kılcal damar görüntüsü kendi renginde fotoğrafa yansıyor.


Kırmızı göz azaltma yazılımları da bu prensiple çalışıyor. Fotoğrafın çekilme anından önce çakan flaş göz bebeğini büyütürken hemen ardından çakan ikinci flaş küçülme anındaki kareyi yakalamayı sağlıyor. Eğer fotoğrafın çekilme anında göz bebeğiniz küçülürse en son flaşta göz bebeğinden içeri giren ışık miktarı azalıyor ve gözün kırmızı noktasını görmeye yetecek kadar ışık bulunmamış oluyor.


Bu yazılımları kullanmadığınızda kırmızı gözün oluşması için bazı diğer sebepler bulunuyor.

  1. Fotoğrafı çekilen kişinin lense kılcal damarların çıkacağı en dik açıyla bakması
  2. Göz bebeğinin küçülmesini etkileyen diğer etmenler;
  • Fotoğraf çekilen ortamın ışığı; Genelde bu durumun gece/iç mekan çekimlerinde meydana gelmesi ya da nadiren akşamüstü flaş açık çekilen çekimlerde görülmesi
  • Belirli bir insanın flaş öncesinde nereye bakıyor olduğu; Fotoğraf çekiminden hemen önce herhangi bir ışık kaynağına bakan kişinin diğerlerine göre göz bebeğinin daha küçük olması
Objektifin yakınındaki bir yere odaklanan gözde de aynı durum söz konusudur. Diğer yandan direk olarak flaşa bakmak göz bebeğinin daha hızlı küçülerek adapte olmasını sağlayacağından kırmızı göz riskini azaltan bir yöntem olarak görülebilir. Ayrıca ilaçlar ve alkol de göz bebeği hassasiyetini etkileyen diğer bir durumdur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2920 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları