Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden gezegenler genelde yuvarlaktır? Düz veya başka bir şekil gezegen var mıdır? Varsa oradaki yer çekimi, kütle çekim kuvveti nasıldır?

Gezegenler bildiğiniz gibi ilk başta gaz ve toz bulutundan oluşur ki bu bulut kendi ekseni etrafında dönerken merkezcil kuvvet nedeniyle ortadan genişler, poisson oranları oranında da kutuplardan basılırlar sonuçta küreden başka bir form almaları beklenemezdi (dünyamız tam bir küre değil geoiddir, kutuplardan biraz fazla basıktır). Geoid formunu ya da derecesini belirleyen de gezegenin ne zaman katı hale geçtiğidir. Çabuk soğuyan bir gezegen geç soğuyana göre daha küreseldir. Eğer gezegenler kendi eksenleri etrafında dönmüyor olsalardı doğrusal hareketleri nedeniyle kuyruklu yıldızlar gibi damla formunu alırlardı. Başka şekilli bir gezegene ne aldığım astronomi derslerinde, ne belgesellerde, ne de İnternet'in ücra köşelerinde rastladım. Eğer başka bir form da olsaydı mutlaka meşhur olur bilinirdi.

Soruda çok büyük bir hata var, gezegenler genelde değil her zaman yuvarlaktır, zaten yuvarlak olmasalardı gezegen olmazlardı.

Bir gezegen bağlı olduğu yıldızın çevresinde sabit bir yörüngeye sahiptir, kütlesi hidrostatik denge için yeterlidir, tam olmasa da küreseldir, yörüngesi ya da çekim alanındaki diğer objeleri zaman içinde temizlemiştir. Bu Uluslararası Gökbilim Birliği'nin (IAU) tanımıdır.
  • Paylaş
Aslında gezegenler tam olarak yuvarlak değildir. Bir yumurtaya benzetilebilir. Ekvator dediğimiz kesimlerde daha şişkin oluyorlar.
Ama kısaca açıklarsak gezegendeki tüm kütlenin bir arada olmasını sağlayan kütleçekim tüm kütleye eşit olarak dağıldığından yuvarlak dediğimiz şekilde olur.
Eğer kare olsaydı bunun sebebi kütleçekimin eşit dağılmamasından olurdu. Ama böyle bir şey olamaz. Tabi çok gelişmiş bir medeniyet keyfine gezegen şekillendirmeye kalkmazsa.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

374 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt