Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden hepimiz aynı resme baktığımızda farklı şeyler görürüz?

... Resme nerden hangi bakış açısıyla baktığınız önemli her insanın bakış açısı farklıdır. Abidin DİNO mutluluğun resmini çizebilmişse o resimden üzücü anların çıkarımını yapabiliriz mesela.
  • Paylaş
Örnek:
ben optimist bi bakışla fanusun yarıya kadar dolu olduğunu görürüm
Siz pesimist bi bakış açısıyla fanusun yarıya kadar boş olduğunu
Devrim hanım da oportünist olarak fanusta iki balık olduğunu görür 😃
  • Paylaş
4

Güzin Turhan, peki biz neden bu şekilde farklı bakış açılarıyla bakarız :)

Jawair Chaker's, Benim şahsi düşüncemdir size farklı bakış açılarıyla yaklaşamam sanırsam burda oportünist olan benim güzelliğiniz karşısında çirkinsiniz diyemem yani olan bi şeyi yok sayamayız :)

Devrim Deniz Bardakcı, ..muzipçe bir bakış açısı :D

Güzin Turhan, çok oportünistsiniz gerçekten beni ambivalanslara soktunuz :)

Bilgi birikimi, algıda seçicilik, yaşam tecrübesi farklılıkları yüzünden.
  • Paylaş
Öncelikle hepimizin renkleri bile aynı gördüğümüz kanıtlanmış bir şey değil. Sadece gördüğümüz aynı renkleri aynı isimlerle ifade ediyoruz. Bir sanat eserinin bir çok yönü ve katmanı vardır, hatta bir çoğunun içinde sadece bazı kişilerin görebileceği gizli ögeler de mevcuttur. Dün bir roman hakkında ekşi sözlüğü karıştırıyordum ve gördüm ki herkes kendisi için önemli olan şeyleri algılamış ve hatırlıyor. Hepimizin birikimi dolayısıyla bakış açısı farklı, resme baktığımız andaki ruh halimiz de farklı, dolayısıyla resmi hepimiz farklı açılardan görür yani farklı resmi görürüz.
  • Paylaş
3

Güzin Turhan, neden hepimiz aynı resme bakıyoruz biz insan değil miyik :))))

Şaman, Ne fark eder ki, aynı resmi görmüyoruz. Hatta fotoğraflarda bile aynı şeyi görmüyoruz. Mesela Ak Sarayın bir fotoğrafına baktığımızda kimimiz cehalet, görmemişlik, diktatörlük yönetim binası, israf görürken diğer kişiler milletimize lazım olan, varlığıyla gurur duyacağımız bir şey görüyor...

Güzin Turhan, ceviz getireyim yersin :))) ben aksaraya baktığımda ceviz görüyorum mesela :))) sen var ceviz ben var yemek :)))