Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden her şey bu kadar mantıklı?

Bu sorunun cevabı biraz zor, çünkü bir şeyi sorgularken onun ötesine geçilmelidir. Mesela "kedi" kelimesinin anlamını hayvan olması üzerinden veririz, daha geniş bir kümeden. Yani bu sorunun cevabını vermem için mantığın üstüne çıkmam lazım, bu da imkansız.
Ama illa da cevap istiyorsan Allahın ilmi derim.
  • Paylaş
Nasıl mantıklı? Evrenin nasıl bir keşmekeş içinde olduğundan, sapına kadar düzensiz hareket ettiğinden haberiniz yok sanırım. Bizim gözümüz yeterince yakın gösteremediği için düzen var sanıyoruz. Makrodan mikroya tüm herşeyde bu düzensizlik mevcut.
  • Paylaş
1

Insan, Tamam, haklısınız. Şunu da bir değerlendirelim.
Evrende her olaya biz "neden" diye bir soru sorabiliyoruz ve cevabını da alıyoruz. Nedensiz oluşan bir şey yok. Bu mantığın sonucu değil midir?

Çünkü düşüncenin ve mantığın kendisi "herşey"in ürünü. Bkz. kymatica
  • Paylaş
2

Insan, Mantık her şeyin ürünü olsa, her şey mantıklı olamaz. Mantık her şeyin üzerinde olmalı. Her olayda bir mantık aramamızın sebebi değil mi bu?

Bora Kasap, her şeyin ürünü ile "herşey"in ürünü arasındaki farkı vurguladım

Çünkü insan merak eder. Bu canlı neden hastalanmıştır, kadavrasını açalım, bir bakalım, bu hastalık nedir ve sonunda sonuca varır, varamazsa önermelerde bulunur, ileriki tarihte birileri bunu ele alır, sonuca varır. Böyle böyle tarih şeridinde ilerler her şey. Halbuki bir hayvan böyle değildir. Mesela bir dişi aslan avlanır, av yoksa kızkardeşleriyle gölgede uyur, avına sırtlanlar dadanırsa erkek arslan gelir, mafya babası gibi görevini yaparak sırtlanları kovalar ve avdan payını alır. Yani bunların yaşamlarının ne olup ne olmayacağı bellidir ama insan böyle değildir. Hal böyle olunca insan düşüncelerini ve birikimlerini tıpkı bir kütüphanedeki kitaplar gibi tasnif eder ve onlardan faydalanmanın metodlarını da ortaya koyar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

172 Görüntülenme4 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları