Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden HES'ler derelere kuruluyor? Deniz suyunu pompalar vasıtası ile bir tepeden akıtsan ve yolunada 10 adet HES terminali koysan pompanın harcadığı elektiriği 10 HES'ten sağlayamaz mısın?

Arkadaşlar aklınız başınızda mı? Lisedeki fizik dersinde uyudunuz mu? Bir pompa %80 performansla çalışıyorsa iyi bir pompadır yani borulardaki sürtünmeyi, gölette buharlaşan toprağa sızan suyu hesaba katmasak bile enerjiniz baştan %20 eksik. Dediğiniz olsa devridaim makinesi de yapılabilirdi. Enerji, sürtünmeli ortamda her dönüştürüldüğünde kayıplara uğrar (sürtünmesiz ortamda bile atalet momentini yenmeniz gerekir) yani yaptığınız; elektrik enerjisini kinetik enerjiye dönüştürmek ve suyu yukarı pompalayarak potansiyel enerji üretmek ardından bu potansiyel enerjiyi suyu aşağı salmak suretiyle kinetik enerjiye dönüştürüyorsunuz ardından bu hızla akan suyu jeneratörden geçirip elektrik enerjisi üretiyorsunuz. Kısaca enerjiyi dört defa dönüştürüyorsunuz. Bu sistem bence %50 bile performans vermez. Sadece pompa ve jeneratörlerde %35-40 kaybınız var, diğer kayıpları hesaplamaya bile gerek yok...

Fizik 101:
Kuvvetin bileşenleri kütle ve ivmedir yani:
F=ma

Eğer kütleyi ikiye bölersen denklemde de görüldüğü üzere kuvvet de yarıya düşer:
0.5F=0.5ma

Bu demektir ki bu kuvvetin yapacağı iş de yarıya düşer çünkü iş de kuvvetle düz orantılı olarak değişir:
W=Fd

Denklemin sağ tarafını 0.5 ile çarptığımızda eşitliği sağlamak için sol tarafı da çarpmalıyız yani yapılan iş de ikiye bölünen kütleyle birim başına yarıya düşer:
0.5W=0.5Fd

Sonuçta suyu ne kadar bölerseniz bölüntü başına yapılan iş de bölüntü miktarında değişir. Sayın karamadde Newton fiziği konusunda bayağı açığınız var anlaşılan ama merak etmeyin Einstein da Newton fiziğini anlamamıştı buna rağmen izafiyet teorisini tüm bilim dünyasına kanıtladı, sizin de benzersiz projelerinizi takip ediyor olacağım. Bir de bu denklemlerin neresinin yanlış, neresinin mantıksız olduğunu açıkladığınızda bu tartışmaya devam edeceğim. Kaldi ki, hiç kayıp olmadığını farz etsek bile bu sistem sadece kendini döndürürdü dışarıya enerji veremezdi, adına da "devridaim makinesi" derdik. Teknolojimiz o kadar dünya üstü olurdu ki teknoloji satar elektriğimizi de rahatça satın alabilirdik.
  • Paylaş
Çok gerçek bir soru; Rusya'dan doğal gaz, Irak'tan petrol pompalandığına göre belirli yerlerden doğayı bozmadan 40 - 50 kilometreye deniz suyunu pompala ya da Karadeniz'den Akdeniz'e kadar boru hattı kur, burada istediğin kadar HES yap. Bence maliyetinin 10 katını elektrik üretirsin.
  • Paylaş

Japonyada heslerde su seviyesi maximumken suyu tahliye etmek yerine üretime geçip üretilen enerjiyle suyu tekrar gölete basıyorlar ve puant saatinde " yani enerji daha değerliyken" tekrar ayni suyla enerji üretiyorlar diye duymuştum...

Bence hesler elektrik üretiminde doğaya en çok zarar veren üretim şekli. Nükleer Candır....

  • Paylaş
1

Şaman, O durum aklıma yatıyor. Elektrik anında tüketilmek zorunda olduğundan toplamda enerji kayıpları olmasına rağmen kuraklığa hazır olmak için suyu tasarruf ediyorlar, zaten fazla sudan gelen ve bir miktar da ilave enerjiyle sistemlerini çalıştırıyorlar. Sistemin verimi ekside ama potansiyel enerji kaynağı sularını kaybetmemiş oluyorlar.

Ben düz mantıklı düşünüyorum. %45 eğilimli 1.000 m yüksekliği olan bir tepeye suyu çıkartmak için harcadığın enerjiyi hesapladığında 100 olarak var saydığında 100 enerjiyi üretmek için kaç adet terminal olması gerekiyor.

Eğer 1 terminal ürettiği elektrikle pompa suyu 1.000 m yukarı çıkarabiliyorsa aşağı inerken 2 terminal koyulduğunda üretim %50 olacaktır.
1.000m mesafeye 100m bir 10 adet 50m bir 20 adet merdiven gibi olursa en az 50 terminal koyabilirsin.
  1. bir adet terminal kaç adet kw elektirik üretmekte.
  2. su basıncı için kaç adet terminal olacak.

Sizin dediğinize katılıyorum ancak siz tek çarpan olarak hesaplıyorsunuz.
bir havuz-bir terminal-bir tepe olduğunda dediğiniz doğru ancak birden fazla havuz-termal olduğunda güç ikiye bölünmez aksine üretim iki katına çıkar.

şu şekilde düşünün keban barajını düşünün aynı yol üzerine 10 keban barajı koyulduğunda aynı su miktarı ile üretilen enerji 10 katına çıkar.

buradaki mantık 1.000m yüksekliğinde bir tepede bir terminalin işletim basıncını eğer 1.000m3 su sağlayacaksa aşşağıya doğru 10 havuz için 10.000m3 su pomplandığında su aşağı inerken 10 terminal çalıştıracaktır ama en son terminal için sadece 1.000m3 su ihtiyacı olacaktır.

kısaca ilk 10.000m3 elektirik maliyeti olacaktır daha sonraki işlemde 10 terminal çalışacak ve 1.000m3 su pompalayacak.

1 pompanın 10.000m3 suyu 1.000m yukarıya pompalamak için hacadığı enerjiyi 10 terminal sağlaya biliyorsa +1 terminal kar üretimi yapacaktır.
  • Paylaş
1

Şaman, 10 değil arka arkaya yüz havuz da olsa yol boyunca kayıplardan sonra üretebileceğiniz enerji suyu yukarıya pompalayıp ürettiğiniz potansiyel enerjiden az olacaktır. Yüz havuzunuz olursa o enerjiyi 100 parçada geri kazanmak zorunda kalacaksınızdır ki ne kadar bölerseniz o kadar çok kayıp olacağı için üretebileceğiniz enerji de bölüntü oranında azalacaktır. Sizce inşaat ve elektrik mühendislerinin enerjinin dönüştürülmesi konusunda sizin kadar bir fikri yok mu?

Deniz seviyesinin altında bir yere tesis kurularak suyun kendi akış enerjisinden faydalanılabilir. Böylelikle pompalara enerji ve para harcanmamış olur. Enerji üretimini sağlayan su buradan tesisin çıkışına kurulacak bir arıtma tesisi ile gerekli kaliteye getirilerek içme suyu dışında diğer amaçlar için kullanılabilir. İlla ki maliyet yükselecektir ancak kendini amorti etmesi çok uzun zaman almayacaktır.
  • Paylaş
3

Şaman, Gerçekten olanaksız şeylerden bahsediyorsunuz. Diyelim deniz seviyesinin altına jeneratörleri koydunuz, hadi diversiyon kanallarıyla suyu oraya akıttınız, jeneratörlerden de geçirdiniz yani daha da derin boş bir rezervuar ya da suyun akabileceği bir yer bulmalısınız. O suyu bir de yeryüzüne çıkartmak istiyorsunuz. Kanallarda, jeneratörde ve sonra'da pompada oluşan kayıplarla ürettiğiniz enerjinin tümünü bile kullansanız o suyu yeryüzüne çıkartamazsınız.

Ayhan Şimşek, Peki Dünyanın eğimine göre bir denizden diğer bir denize açılan kanal üzerine kurulan baraj sisteminde başarı sağlanabilir mi?

Şaman, Dünyanın eğimi dağlardır :) Küreselliği zaten merkeze her yerden aynı mesafede olduğu için bir potansiyel enerji oluşturmaz. Yalnız denizlerin yükseklikleri zaten birbirinden farklıdır ve araya sırf elektrik üretmek için kanallar açılabilse tabii ki enerji üretilebilir. (Denizlerin seviye farkı Google Earth'de gözlemlenebiliyor.)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1777 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt