Bilmek istediğin her şeye ulaş

Neden hiçbir şey olmayacağına bir şey var?

Bu soruya da çok güzel bir yaklaşım getirebilecek, insanları düşüncelere sevkedebilecek değerli bir belgeselle yanıt vereyim istiyorum. Genellikle atıfsal yanıtlarla çalışmam kesinlikle kendi bilgimin eksikliğiyle insanları maşgul etmek istemeyişimdendir.
Yoksa bu soruya kendi yorumlarımla, kendi çapımda sayfalarca yazabilirim. Umarım belgesel bir parça daha etraflıca yaklaşım sağlayabilir meraklılarına. : )

  • Paylaş
1

Murat Keskin, 59 dakikalık videoyu iyi anlamak için yaklaşık 90 dakikada dur kalklarla izledim, anlayabildiğim kısım şu ki yeni bir bilim çağına geçebilecek kadar iyi anlayış sistemlerine sahip değiliz. aslında doğru bildiğinden kimse emin değil, ışık hızı bile sabit diyen emin değil sadece ışığın hızının sabit olmadığı isbat edilmedi henüz, ki sabit değil hatta 2 farklı sabite yakın (algılama seviyemize göre) hızda hareket eder, neyse her teori öncekilerin üzerine bina edilir tarzdadır, temelde aynı öngörülerin gelişmişi gibi, herşeye rağmen bilim ve uğraşışı çok güzel.

"Neden hiçbir şey yok da bir şey var! " evet bu soru ile birçok bilim kitabında karşılaştım ama cevabını yazanı hiç okumadım. Bana göre bunun cevabı bilimin ulaşacağı son noktadır. Belki de bu sorunun cevabı bilimsel kanunların geçerli olmadığı 'bing bang'den öncesiyle alakalı. Kim bilir?
  • Paylaş
2

Süleyman B., Hegel'in ismini şu an hatırlayamadığım bir kitabında geçen bir cümle bazı yorumlar çıkarmaya yönellti beni.Maddenin madde halini alabilmesi için niteliklerinin olması gerekir yoksa o şey hiçtir.Yani madde hiçlikten doğar.

Rıdvan Bayhan, Maddeyi incelediğimizde atom çekirdeği, elektron, nötron, proton... daha da küçültelim: kuarklar, biraz daha küçültemiyoruz. Zira teknolojimiz elvermiyor. Bilim adamları maddenin en küçük yapı taşını 'sicim' olarak değerlendiriyorlar. Bunların da titreşen iplikler gibi bir şey olduklarını söylüyorlar. Tabi bu kanıtlanmamış bir teori Peki diyelim ki kanıtlandı. En küçük yapı taşı sicimler. Peki bu titreşen sicimler bu kadar silsileden nasıl bir elma, portakal, taş, toz olarak (madde olarak) karşımıza çıkıyor... İşte burada kilitleniyoruz. Bir makale alıntılamıştım. Burada paylaştım. Atom'u cami olarak ele alırsak, atom çekirdeği caminin çatısındaki sinek, çekirdeğin etrafında dolanan elektron da caminin köşesindeki bir toz parçası... Atomun görebileceğimiz başka hiçbir şeyi yok! Arada sadece boşluk var. İşte o meşhur soruyu soruyu soruyoruz. "Neden o boşlukta hiçbir şey yok da, ama madde diye bir şey var!" Bu ve bunun gibi örneklerin bizi o malum soruya yöneltmesi, bilimde sıkça gördüğümüz bir şey. Dediğiniz, yani maddenin hiçlikten doğması şu anda her ne kadar bilimsel gibi görünmese de 'akla yatkındır.' Zira makro evrenden, mikro evrene her şey hatta zaman bile 'büyük patlama' ile doğmuştur. Bu defalarca kanıtlanmış bir teori... Patlama'dan öncesinde hiçbir şey yoktu. Hiçlik vardı. Yani patlama oldu ve hiçlikten madde meydana geldi. Patlama öncesini ise fizik kanunlarıyla ölçemeyeceğimiz gibi, bu konuda her daim elimiz kolumuz bağlı kalacaktır diye düşünüyorum.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

217 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları